Google+

Sao Paulo

Sao Paulo - : - / -
--℃
1 BRL=0.00
Type N250V10 A
 • Ocaweather-icon25.1℃
 • Şubweather-icon25.4℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon22.3℃
 • Hazweather-icon20.9℃
 • Temweather-icon20.2℃
 • Ağuweather-icon20.6℃
 • Eylweather-icon22.3℃
 • Ekiweather-icon24.1℃
 • Kasweather-icon25.1℃
 • Araweather-icon24.9℃
Ülke: Brezilya Nüfus: 11.895.893 Resmi Dil: Portekizce Para Birimi: Brezilya Reali (BRL) İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 5.21 (Türkiye $ 3.87)

Sao Paulo; Brezilya’nın başlıca sanayi merkezi, ülkenin ve Güney Amerika’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğine sahiptir.

Sao Paulo Hakkında Bilinmesi Gerekenler
cdn.rtkl.com

Sao Paulo; Brezilya’nın başlıca sanayi merkezi, ülkenin ve Güney Amerika’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğine sahiptir. Brezilya’nın kültürel ve finansal başkenti olan Sao Paulo adını Aziz Pavlus’tan alır. Kısaca “Sampa” olarak da anılan kent kozmopolit yapısıyla İtalyan, Yahudi ve Japon popülasyonuna ev sahipliği yapar.

1554 yılında Portekizli Katolik rahipler tarafından kurulan Sao Paulo; verimli topraklarında gelişen kahve üretimi sayesinde 1800’lerin sonundan itibaren gelişmeye başlamıştır. Plantasyonlardan kaynaklanan zenginleşme ve önce Avrupalı, sonra Japon göçmenlerin akımı kentin sanayi tesisleriyle dolmasına katkıda bulunmuştur. Sao Paulo kısa bir sürede sanayi, ticaret ve bankacılık merkezi haline gelmiştir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


marashaberi.com

Sao Paulo’da Brezilya Reali (BRL) kullanılır. 10 Brezilya Reali yaklaşık 8.00 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Sao Paulo (UTC – 2) ile Türkiye (UTC+2) arasında 4 saat fark bulunur. Sao Paulo, Türkiye’den 4 saat geridedir. Türkiye’de saat 20.00 iken Sao Paulo’da 16.00’dır.

Brezilya’nın resmi dili Portekizce'dir. 

Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya yapacakları 90 güne kadar süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Türkiye Cumhuriyeti Sao Paulo Başkonsolosluğu

 • Adres: Consulado Geral da Republica da Turquia, Praça Califórnia, 37 Jardim America, CEP 01436 – 070 S.P. São Paulo, Brazil
 • Telefon: +55 11 3063 10 51 / +55 11 3062 82 10 / +55 11 3063 07 31
 • Resmi websitesi: saopaulo.bk.mfa.gov.tr


sharekhantimes.files.wordpress.com

Her mevsim yağışlı tropikal iklimin etkili olduğu Sao Paulo’da, en fazla yağış aralık, ocak, şubat ve mart aylarında görülür. 21 derece ortalamayla yılın en sıcak ayı Şubat; en soğuk ay ise 14 derece ortalama ile Temmuz ayıdır. Sao Paulo’ya gitmek için en ideal dönem, sıcaklığın 17 derece civarında seyrettiği ve yağışın az olduğu Nisan – Eylül ayları arasıdır. 

Sao Paulo, Brezilya'nın finans merkezi ve dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. Aynı zamanda Brezilya'nın en zengin şehri olan Sao Paulo'da her türlü bütçeye uygun otel ve hosteller bu şehri keşfetmenize yardımcı olmak için sizi bekliyor. Türkiey’den yaklaşık 15 saatlik direkt uçuşla ulaşabileceğiniz Sao Paulo’da yılın genelinde yağışlı iklim hâkimdir. Şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan şehirde metro, otobüs, taksi ve bisikletlerle gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Gece hayatı son derece hareketli olan şehirde gece kulüpleri, barlar ve publar bulunmaktadır.


Sao Paulo'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sao Paulo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Sao Paulo; Brezilya’nın başlıca sanayi merkezi, ülkenin ve Güney Amerika’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük dokuzuncu kenti olma özelliğine sahiptir. Her mevsim yağışlı tropikal iklim etkilidir ve yılın en sıcak ayı şubat ayıdır. Nisan – eylül ayları arası en az yağış aldığı dönemdir. Bu şehirde kültür gezileri yapabilir, alışverişin ve yerel mutfağın tadını çıkarabilirsiniz. Türkiye’den direk uçuş bulunan Sao Paula’ya 15 saatte ulaşabilirsiniz.


Sao Paulo Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sao Paulo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Sao Paulo’ya direkt olarak uçmak mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 15 saattir. Ayrıca pek çok havayolu şirketiyle Sao Paulo’ya aktarmalı olarak da gidilebilir. Aktarmalı uçuşlarda uçuş süresi 16 – 23 saat arasında değişmektedir.

Sao Paulo Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Brezilya’nın en kozmopolit kentlerinden biri olan Sao Paulo’da şehir içi ulaşım ağı son derece gelişmiştir. Şehirde ulaşım metro, otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları modern, temiz ve güvenlidir.

Brezilya Mutfağı
band.com.br

Göçmenler kenti Sao Paulo, Brezilya mutfağına ait lezzetlerden Portekiz, Japon ve İtalyan yemeklerine kadar çok zengin alternatifler sunar. Ayrıca şehirde restoran fiyatları Amerika ve Avrupa standartlarının oldukça altındadır. Sao Paulo restoranları genellikle saat 19.00’dan sonra açılır ve gece yarısından sonra da servis yaparlar. Birçok yemek kültüründen etkilenen Brezilya mutfağında özellikle Afrika etkisi belirgindir. Ülkenin milli yemeği olan “siyah fasulye” aslen Afrika mutfağına ait bir yemektir. Sao Paulo denince akla ilk gelen ise et yemekleridir. Dünyanın en kaliteli etlerini üreten kentte, mangalda pişirilerek servis edilen “chourasco”u mutlaka denemelisiniz. 

Sao Paulo Gece Hayatı
brazilianguru.com

Sao Paulo gece hayatı açısından son derece hareketli bir kenttir. Şehirde gece kulübu, bar ve pub tarzı eğlence mekanları oldukça yaygındır. Ancak Sao Paulo partileri geç başlar bu nedenle gece yarısı olmadan kulüplerin tadı yoktur. Gece kulüplerine girerken size verilen kartı gece boyunca saklamanız gerekir çünkü içtikleriniz çıkışta ödenmek üzere bu karta işlenir. Barlarda giriş ücreti yoktur ancak bazı gece kulüplerinin giriş ücretleri can sıkıcı olabilir.


maonarodablog.com.br

Sao Paulo’da bulunan alışveriş merkezleri, mağazalar, küçük butikler, hediyelik eşya dükkanları ve semt pazarlarından pek çok ürün satın alabilirsiniz. Dekoratif ev eşyaları için “Rua Teodoro Sampio”; özel tasarım kıyafetler ve lüks mücevherler için “Rua Oscar Freire”; düşük fiyatlı her çeşit giysi, ayakkabı ve aksesuarlar için “Rua José Paulino”, “Rua 25 de Março”; elektornik ürünler için “Rua Santa Ifigênia” caddeleri tavsiye edilir. Sao Paulo’da mağazalar haftaiçi ve cumartesi günleri 10.00 – 18.00 arasında; büyük alışveriş merkezleri 10.00 – 22 saatleri arasında açıktır. Sao Paulo’dan alınabilecek en güzel hediyelik ürünler ise karnaval kostümleri, ünlü futbolcuların formaları, otantik objeler ve Brezilya’nın dünyaca ünlü kahveleridir.


carnivalbookers.com

 

 • São Paulo Carnival: Şubat – Mart
 • São Paulo International Short Film Festival: Mart – Nisan
 • Virada Cultural: Nisan
 • Tomorrowland: Nisan
 • Gay Pride Parade: Mayıs – Haziran
 • São Paulo International Film Festival: Ekim
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Karnaval – 8-9 Şubat
 • Paskalya – Nisan
 • Brezilya Milli Günü – 21 Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Katolik Yortusu – 26 Mayıs
 • Brezilya Bağımsızlık Bayramı – 7 Eylül
 • Ölüler Günü – 2 Kasım
 • Cumhuriyet Bayramı – 15 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 192
 • İtfaiye: 193
 • Polis: 190
 • São Paulo Guarulhos Uluslararası Havalimanı: +55 11 2445 2945

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.