Sao Paulo Şehir İçi Ulaşım

sao-paulo-82693_960_720.jpg

Sao Paulo daha önce söylediğimiz gibi büyük, metropolleşmiş bir şehirdir bu yüzden ulaşım ağı oldukça geniştir. SPTranslar tarafından işletilen otobüs sistemleri, çeşitli metro ve demiryolu hatlarıyla birlikte taksi gibi ulaşım araçlarına erişim oldukça kolaydır.

Havaalanında indikten sonra şehre ulaşmanın en ucuz yolu 5 real ücreti olan 257 Havaalanı Servisi’ni yakalamaktır. Guarucoop bölgede bulunan taksi işletmesidir ve ortalama 150-160 real’e sizi Sao Paulo’ya götürecektir.

Şehirdeki en geniş ağ otobüs ağıdır. Yaklaşık 160.000 otobüsün ve 1.333 ağın bulunduğu şehirde istediğiniz yere otobüsle ulaşabilirsiniz, trafik saatlerinde metroyu tercih etmenizi öneririz. Otobüslerin ücreti 3,50 Brezilya reali’dir.

Sao Paulo’da 12 metro hattı vardır ve şu anda birkaç metro ağı eklenmesi için şehirde çalışmalar yapılmaktadır. Şüphesiz büyük ve kalabalık bir şehirde ulaşımın en hızlı yolu metro kullanmaktır. Bulunduğunuz konumdaki en yakın metro durağından şehrin tüm bölgelerini birbirine bağlayan metro ağıyla istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren hattının tek farkı metrodan biraz daha yavaş oluşudur fakat şehrin bazı bölgelerine trenle ulaşım sağlanmaktadır. 1, 2 ve 3 numaralı ağlar en yeni metro ağlarıdır ve genelde turistik merkezlere giderler. Bulunduğunuz herhangi bir durakta tüm ulaşım ağlarını gösteren bir haritaya erişebilirsiniz.

Sao Paulo’da tercih edilen ulaşım araçlarından biri de bisiklettir. Şehir içinde ve şehir çevresinde bisiklet için özel bir alan ayrılmıştır ve yerli halk da dâhil birçok insan şehir içi ulaşımda bisikletleri oldukça fazla kullanır. Siz de otelinize yakın konumlarda geziyorsanız tercih edebilirsiniz ya da şehir içinde araç kiralayabilirsiniz.