Google+

Varna Gezilecek Yerler

685129 Şub 2016Lokasyon Detay

Varna Gezilecek Yerler
rackcdn.com

Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan Varna gezip görülecek tarihi yerler, kumsallar, müzeler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu nedenle Varna ziyaretinizi ilgi alanlarınız doğrultusunda planlamanızı öneriyoruz. Aksi takdirde birçok göz alıcı mekânı es geçerek seyahatinizi bitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Sizler için Varna’nın en çok ziyaret edilen, beğenilen ve önemli noktalarını derledik.

Varna gezilecek yerler:

Varna Arkeoloji Müzesi

Varna lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Impala Hotel, Apartment Sea Vista, Hotel Terra. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sea Garden and Center Studio, Villa Desi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Downtown Studio, Villa Vita, Holiday home Varna K. K. Chaika/ Aquarelle II otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Varna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Varna Gezilecek Yerler-1
visit.varna.bg

1901 yılında kurulmuş olan Varna Arkeoloji Müzesi Bulgaristan’ın kuzeydoğu bölgesinde gerçekleştirilen kazılardan elde edilen Bulgar tarihine ışık tutacak 100 binden fazla objeyi bünyesinde barındıran devasa bir müzedir. 1906 yılında ilk sergisini yapan müze açıldığı günden bu yana Varna tarihine ışık tutacak çalışmaları da desteklemektedir. İlk zamanlarında küçük bir binada hizmet veren müze 1983 tarihinde şimdiki yerine (Kız Lisesi olarak tasarlanmış bina) taşınmış. Üç katlı olan şimdiki bina Rönesans tarzında yapılmış ve toplamda 2150 m² lik sergi alanına sahiptir. Yüz yirmi yıllık tarihi ve zengin koleksiyonu ile özellikle Bulgar tarihi ile ilgilenen gezginlerin kaçırmaması gereken bir ziyaret noktası olduğunu belirtebiliriz.

 • Şehir merkezine 10 dk yürüme mesafesinde olan müzeye ulaşım oldukça kolaydır. Adres: 9000 Varna, 41, Bul. Maria Louisa
 • Web sitesi için tıklayınız.

Katedral (Dormition of the Mother of God Cathedral)

Varna Gezilecek Yerler-2
blogspot.com

Büyüleyici görüntüsüyle Varna’nın adeta sembollerinden biri haline gelen katedral Cyril and Methodius meydanında, şehrin merkezinde yer alır. Şehrin büyüleyici görüntüsünü izlemek için toplamda 133 basamak olan katedral merdivenlerini çıkmanız gerekiyor. Bulgaristan’da çok sayıda hayır işi yapmış olan Rusya Kraliçesi Maria Alexanrovna’ya ithafen bu isim seçilmiştir.

19. yy da inşa edilen ve Bulgaristan’ın 2. En büyük katedrali olan yapı zamanla birçok yenileme çalışmasından geçirilmiştir. Altın rengi kubbeleri ile masalsı bir güzellikte olan katedralin içi de dışı gibi nefes kesici güzellikte, freskler ve Ortodoks Hıristiyanlığının sembolleri katedralde görkemli bir birliktelik oluşturmuş. Tabanı değerli seramiklerle süslenmiş olan katedralde aynı zamanda devasa büyüklükte (yaklaşık 1,5 ton ağırlığında) bir çan da bulunuyor. Katedrale giriş içinse herhangi bir ücret talep edilmemektedir.  

Evksinograd Sarayı

Varna Gezilecek Yerler-3
exomapia.ru

Varna’nın görülmesi gereken noktalarının başında gelen bu zarif saray 19. yy da Viyanalı bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Saray Rönesans üslubuna göre inşa edilmiştir. Evksinograd kelimesi ise “Konuksever deniz kıyısındaki kent” anlamına geliyormuş. Saraya girişte sizi oldukça güzel bir peyzaj mimarisi ürünü olan bahçe karşılıyor. Birinci katta günümüzde de devlet toplantılarının yapıldığı aynalı salon adı verilen bir bölüm yer alıyor. Bahçesinde onlarca çeşit bitkinin yetiştirildiği sarayda aynı zamanda 1891 yılında kurulmuş olan bir de mahzen bulunuyor.
Kabul odasında ünlü Bulgar ressamların yağlıboya tabloları sizleri karşılıyor. Beyaz ve Çin adı verilen salonlarda da yine göz kamaştırıcı Çin porselenleri ve orijinal mobilyalar bulunuyor. İkinci katta çariçenin ve çocukların özel odaları bulunurken en üst kat ise misafirlere ayrılmış. 1. Ferdinand’ın en çok sevdiği ikametgâhı olduğu belirtilen sarayı oldukça beğeneceksiniz.

 • Şehir merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan saraya ulaşmak ise oldukça kolay.

Akvaryum

Varna Gezilecek Yerler-4
wikimapia.org

Varna’nın en büyük, en eski ve en ünlü parkı olan Sea Garden’ın içinde yer alan akvaryum binası oldukça meşhur. Resmi olarak 1932 yılında açılmış olan akvaryum zamanında Bulgaristan’ın ilk ve tek deniz canlıları hakkındaki oluşumudur. Çoğunlukla Karadenize özgü deniz canlılarını barındırmaktadır. Yapının üç bölümden oluşan geniş bir antre ile birbirine bağlanmaktadır. Antrede piranha ve benzeri tropikal deniz canlıları yer alıyor. Birinci kısımda oldukça ilginç ve nadir bulunan deniz canlıları bulunuyor. İkinci salonda ise deniz organizmaları ve kabukları bulunuyor, üçüncü salon da memeli hayvanlara ayrılmış.

 • Şehir merkezine beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan akvaryuma giriş ücreti 2 leva.

Varna Tarih Müzesi

Varna Gezilecek Yerler-5
guide.com

1969 yılında kurulan müze üç bölümden meydana geliyor. Müzede 1878-1939 yılları arasında şehrin gelişimini kültürel, ekonomik ve endüstriyel açıdan anlatan eserlere yer verilmiş. Birinci katta şehrin zanaatkârlarına ait metal ve kumaş işleri, ayakkabıcılık ve yanı sıra limanın yapılışı ve gemi yapımındaki ilerlemelere dair eserler bulunuyor. İkinci kat ise Varna’nın uluslararası bir yerleşim bölgesine dönüşümü anlatılmakta. Varna kültürüne dair eserlerin sergilendiği bölümde eski deniz kıyafetleri ve tarihi binalara ait eski tarihli posterler bulunuyor. Son katta ise özgürlüğüne kavuşan Varna’nın yaşadığı sonraki gelişmeler eserlerle anlatılmaya çalışılmış. Varna kültürüne ait eski kafeler, fotoğraf tezgâhları, Varna’nın ilk kitap dükkânı canlandırılmış.

Müzeye giriş yaptıktan sonra yardım etme ve müze hakkında bilgi verme konusunda oldukça sıcak olan müze çalışanları gezinizi çok daha verimli geçirmenizi sağlayacak.

Varna tarihine ilgi duyan gezginler için oldukça ilgi çekici olan müze 3 ”8 November” Caddesinde bulunuyor. Müze Pazartesi hariç her gün ziyarete açık ve giriş ücreti 4 leva.
 
Varna Plajı

Varna Gezilecek Yerler-6
wikimedia.org

Varna plajı şehir merkezine yürüme mesafesinde Sea Garden adı verilen oldukça geniş ormanlık alanın bitiminde yer almaktadır ve oldukça uzundur. Bir yanda deniz kokusu diğer yanda yeşilin büyüsü ile unutulmaz bir dinlenme deneyimi yaşatmak için oldukça ideal bir bölgedir.

Varna plajı beyaz yumuşak kumu, dalgasız denizi ile sörf ve benzeri su sporlarından ziyade güneşlenmek ve yüzmek için oldukça idealdir. Ancak güney kesimde rüzgârın görece daha güçlü olduğu bölümde çeşitli su sporlarını deneme şansınız da var.

Plaj çevresinde bulunan çok sayıda restoran, bar ve kafe dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için oldukça idealdir. Özellikle plajda yapılan gece partilerine ev sahipliği yapan barlar sabahın ilk ışıklarına değin hizmet vermektedir.
 
Etnografya Müzesi

Varna Gezilecek Yerler-7
staticflickr.com

1860’lı yıllarda inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veren müze Bulgaristan ve Varna’nın tarihi ve kültürünü daha yakından gözlemlemek isteyen gezginler için ziyaret edilmesi ihmal edilmemesi gereken müzelerin başında gelmektedir. 1974 yılında açılan müzede 19. Yy ın ikinci yarısından itibaren Varna kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Birinci katta köylü nüfusun uğraşları gerçeğine oldukça yakın bir şekilde canlandırılmış. Nüfusun geçim kaynağı olan balıkçılık, hayvancılık ve çiftçiliğe dair detaylı bilgilere ulaşmak mümkün. Müzenin ikinci katı ise geleneksel Varna geleneksel kıyafetlerinin yanı sıra farklı dönemlerde Makedonya, Anadolu ve Trakya’dan göç eden insanlara ait kostümlerden oluşan geniş bir koleksiyona ayrılmış.

Müzede ayrıca hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir de dükkân bulunuyor.  22 “Panagiurishte” caddesinde bulunan müzeyi Pazar ve Pazartesi günleri hariç ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise 4 lev'dir.
 
Primorski Parkı

Varna Gezilecek Yerler-8
priveeinvest.com

Park olarak adlandırılsa da şehir içinde görmeye alışık olmadığımız büyüklükte bir orman olan bölge Varna’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Varna’nın en eski ve en büyük parkı 1862 yılında küçük bir alanda kurulmuş ve daha sonraki zamanlarda da genişletilmiş. Deniz kıyısında, plajların hemen üstünde yer alan bu masalsı alan oldukça güzel ve huzur verici biçimde düzenlenmiş. Oldukça bakımlı olan park özellikle akşam yürüyüşleri ve öğle güneşinden kaçmak için nefis bir seçenek sunuyor. Çok sayıda heykel ve anıtla süslenmiş olan parkı gezerken hissedebileceğiniz tek duygu da doğal olarak huzur oluyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Akvaryum’un yanı sıra bir yunus çiftliği ve denizcilik müzesinde de ev sahipliği yapıyor bu park. Özellikle çocuklu aileler için ideal olan bölgede çocuklar için de oyun alanları düzenlenmiş. Park turistlerin olduğu kadar yerli halkında oldukça sık ziyaret ettiği bir mekân özelliği taşıyor.
 
Altın Kumlar (Zlatni pyasatsi)

Varna Gezilecek Yerler-9
hotelcasinointernational.com

Bulgaristan’ın en ünlü ve en büyük tatil bölgesi olan Altın Kumlar’da deniz keyfi yapmadan Varna tatilinizi bitirmemenizi öneriyoruz. Bölge adını tahmin edilebileceği gibi altın rengindeki ince kumundan almıştır. Ormana sırtını yaslamış göz alıcı ve mavi bayraklı plajları, tertemiz Karadeniz, onlarca termal su kaynağının yer aldığı bu büyüleyici ortam size benzersiz keyifler vadediyor. Meltem rüzgârı alan bölgede yazın ortasında dahi boğucu sıcaklıklar ve nem gibi sıkıntılar söz konusu değil. Varna’nın yaklaşık 17 km kuzeyinde bulunan tatil bölgesinde çok sayıda otel bulunuyor. Otellere online rezervasyon şansınız da var.

Altın Kumlar’a ulaşmak için Varna tren istasyonundan trene binebilirsiniz. Trenden indikten sonra 9, 89 ve 109 numaralı otobüsler sizi bölgeye götürecektir. Yanı sıra havaalanından direkt Altın Kumlar’a ulaşmak isteyen gezginler 409 numaralı otobüsü de kullanabilirler.
 
Vakti Bol Olan Gezginler için

 • Opera binası
 • Tıp Tarihi Müzesi
 • Denizcilik Müzesi
 • Varna Su Parkı
 • Varna Yunus Akvaryumu (Varna Dolphinarium)
 • Varna Yeşil Tur (Varna Green Tour)
 • Tarihi Tren İstasyonu
 • Ejderha Çeşmesi
 • Roma Hamamları

Şehre Yakın Gezilebilecek Yerler

Aladja Manastırı

Varna Gezilecek Yerler-10
123rf.com

Varna’nın 14 km kuzeyinde bulunan manastır Ortodoks Hristiyanlar tarafından mağaraların oyulmasıyla yapılmıştır. 12. yy ve 18 yy arasında işlevsel olan manastırın Kutsal Üçlüye (Holy Trinity) ithaf edildiği bilinmektedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 40 m bulunan manastır kilise, azizlere ait mezarlar, mutfak ve keşişlerin odalarını kapsamaktadır.  Manastırın hemen yakınında ise 5. yy dan kaldığı tahmin edilen bir başka manastır bulunmaktadır. Konuya ilgisi olan gezginler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Taş Ormanı (Pobiti Kamani)

Varna Gezilecek Yerler-11
guide.com

Ünlü Stonehenge’in Bulgar versiyonu olarak da bilinen oluşumların boyu 6 m ye kadar ulaşmaktadır. Taş sütunlar aynı zamanda çeşitli fosilleri de içermektedir. Bölge sadece Bulgaristan’da değil tüm Avrupa’da oldukça ünlüdür. Sütunların oluşumu ile ilgili çok sayıda teori ortaya atılmıştır. En çok kabul edilen teoriye göre böğe 50 milyon yıl öncesinde denizin dibinde yer almaktadır. Suların çekilmesi ile birlikte yüze çıkan kara parçası sonrasında erozyon nedeniyle dönüşmeye başlamış, kireç taşları kırılmış ve yağmur ve rüzgârın etkisiyle kalker ortadan kalkmış sonuç olarak da günümüzdeki şekiller ortaya çıkmıştır.

Jeolojik oluşumlar ilgi alanınıza giriyorsa kaçırmamanız gereken bir ziyaret noktasıdır diyebiliriz.
Varna otobüs terminalinden 43 numaralı otobüse binip son durakta indikten sonra yaklaşık 1 km yürüyerek Taş Ormanı’na ulaşabilirsiniz. Bölgeye giriş ücretsiz, ancak bölge hakkında daha detaylı ve doğru bilgilere ulaşmak isterseniz bir kılavuzdan da yardım alabilirsiniz.
 

Varna şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Varna Özel Yarım Gün Yürüyüş Turu (68 €), Sunny Beach: Bulgaristan Doğa Ecotour Taste (59 €), Gizem Istranca: Sozopol tekne gezisi ile Safari (57 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Varna ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-