Bursa Mutfağı


 

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda antik çağlarda Roma ve Yunan dönemlerinde de önemli yaşam ve uygarlık merkezlerinden biri olmuştur. Bu sebeplerle pek çok kültüre ev sahipliği yapan şehir, farklı kültürlerin beslenme alışkanlıklarını barındıran bir lezzet sofrasıdır. Bursa mutfağında çorbalar, et ve sebze yemekleri ile tatlılar önemli bir yer tutarken, şehre özgü saray yemekleri de mevcuttur.

 

Bursa'nın asıl dünyaca ünlü yemeği İskender kebaptır. Temel malzemesi döner eti olan bu kebap türünü özel kılan ise üzerine dökülen tereyağı, domates sosu, altındaki yağlı pideler ve yanındaki yoğurttur. Kebap adını, yaratıcısı olan İskender Efendi’den almaktadır. İskender kebabın doğduğu dükkan hala halka hizmet vermektedir. Kapısında kuyruklar olan Kebapçı İskender'die şehre özgü bu lezzeti tadabilirsiniz. Kebapçı İskender'in, Bursa merkez dışında Carrefour ve Korupark AVM'de şubesi bulunur. Mavi bir dükkanda hizmet veren Kebapçı İskender, saat 12.00'de açılır. Haftaiçi 18.30, haftasonu 20.00'de kapanır. İskender için diğer bir alternatif ise İskender Efendi'nin torunlarından birinin işlettiği Kebapçı İskender Efendi Konağı'dır. Bunun dışında Bursa Kebapçısı ile Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı Bursa'da iskender yenilebilecek yerler arasında sıralanabilir. Bursa'ya geldiğinizde ünlü Bursa pidesi "cantık" ve tahinli pide yemeden dönmemelisiniz. Tahinli pideyi deneyebileceğiniz yerler Tarihi Abdal Fırını, Tarihi İnanç Fırını ve Kırmızı Fırın'dır. Cantık deyince akla ilk gelen adresler ise Pidecioğlu, Acı Dayı ve Kardeşler Pide Salonu'dur. Bursa ziyaretinizde sabah kahvaltısını Cumalıkızık'ta veya Tirilye'deki ünlü Çamlı Kahve'de yapabilirsiniz. Cumalıkızık'ta birbirinden güzel gözleme ve ev yapımı reçeller ile Osmanlı köyü atmosferinde kahvaltı yapmak sizin için farklı bir deneyim olacaktır.. Narlıbahçe ve Taşev burada önerebileceğimiz kahvaltıcılardır. 
  Bursa dağlarındaki kestane ormanlarında yetişen kestaneler kent mutfağında karakteristik bir rol oynamaktadır. Bursa’nın kestane şekeri, dünya çapında üne sahiptir. Bursa'nın meşhur kestane şekerini Kardelen veya Kafkas'tan alabilirsiniz. Ayrıca Bursa'nın simgelerinden biri olan Marşal Pasta, 1928'den beri üretilen mini çikolatalı pastadır. Bu pasta, kremasının yoğunluğu, minicik boyutu ile gönülleri fetheder. Deneyebileceğiniz pastaneler ise Ulus Pastanesi ve Ülkü Pastaneleri'dir. Tatlı anlamında en ünlü lezzet ise bir peynir tatlısı olan Kemalpaşa’dır. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan bir tatlı çeşididir. Peynir, un, irmik ve yumurta ile hamur haline getirilerek hazırlanır. Bol şerbetli servis edilir. Bursa ziyaretinde bu lezzetler dışında denenmesi gereken yemekler ise şöyledir: İnegöl köfte, ciğer sarma, Mihaliç peyniri, pideli köfte, cevizli lokum, Tirilye zeytini. Bursa'da yemekten sonra çay ve kahve içmek isterseniz Kozahan, Mahfel ve Çınaraltı Çay Bahçesi'ni tercih edebilirsiniz.