Google+

Gökçeada Mutfağı

53712 Ağu 2016Lokasyon Detay

Gökçeada Mutfağı

Gökçeada’da genel olarak Ege mutfağı etkisi görülür. Adaya hayat veren Rumlar ve Türkler, her iki halkın yemek kültüründen özgün bir mutfak ortaya çıkarmıştır. Zeytinyağı, yabani otlar, deniz ürünleri ve kırmızı et yemeklerde sıkça kullanılır. Fırında oğlak ve fırında kuzu adanın meşhur yemeklerindendir. Rumlara özgü bir tür pizza olan cicirya, vişinada ve yanında sunulan kuşburnu kurabiyesi, bir Rum klasiği olan sakızlı muhallebi, buğdayla yapılan kurkuti, ahtapot yahnisi, kutsal günlerde yapılan bir tatlı olan koliva ve badem tatlısı ada mutfağının Rum tarafından gelen başlıca lezzetler. Zeytinyağında kızartılarak hazırlanan kılıçbalığı, türlü taze deniz ürünleri arasından öne çıkan bir tat. Karadut reçeli, dibek kahvesi, kekik balı ve şarap mutlaka denenmelidir.

Popüler restoranlar

Mustafa’nın Kayfesi: Köy kahvaltısı ve damla sakızlı dibek kahvesi ile ünlü Mustafa’nın Kayfesi, Kaleköy’de bulunur. Yıl boyunca açık olan mekanın manzarası dillere destandır.

Avlu İmroz Meyhane: Gökçeada’nın merkezinde, bir ara sokakta bulunan mekan tipik bir Ege meyhanesi ve farklı mezeleri ile ünlüdür. Yalnızca 10 adet masası olduğundan, rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.

İmroz Poseidon: Kaleköy’de, Ceneviz Kalesi’nin yanında bulunan restoran kelimenin tam anlamıyla kayalıkların üzerinde! Adanın en güzel günbatımını burada izleyebileceğiniz bu yer çeşitli deniz mahsullerinin yanı sıra, oğlak pirzolası ve keçi sütünden yapılan sakızlı muhallebisi ile meşhurdur.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Gökçeada ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-