Google+

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

496612 Ağu 2016Lokasyon Detay

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

Gökçeada bakir doğası, sakin koyları ve Rum köyleri ile ziyaretçilerine dingin ve masalsı bir tatil vadediyor. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan ada, efsaneleriyle de ünlüdür.

Görülmesi gereken diğer yerler: Marmaros Şelalesi, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Aydıncık Plajı, Yuvalı Koyu, Yıldız Koy, Laz Koyu, Gizli Liman, Kaleköy, Kaya Mezarı, Yeni Bademli Höyük.

Gökçeada lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Gokceada Bag Evleri, Zeytindali Hotel, En Bati Guesthouse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Suna Apart Hotel, Huzur Pension gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Elite Apartments, Gökceada İmbros Organik Hotel, Gokkusagi Apart otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gökçeada aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kaşkaval Burnu (Peynir Kayalıkları)

8012 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kaşkaval Burnu (Peynir Kayalıkları)

İlginç kaya oluşumları ile ünlü Kaşkaval Burnu, Kuzulimanı’nın sol tarafında bulunur. Üst üste dizili peynir kalıplarını andıran ve bir de efsaneye konu olan bu kayaları görmek yalnızca deniz yolu ile mümkündür. Peynir Kayalıkları’na tekne ile Kaleköy Limanı’ndan 15 dakikada, Kuzulimanı’ndan ise 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

-

Tuz Gölü

16012 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tuz Gölü

Gökçeada’nın doğu ucunda, Aydıncık ve Kefalos plajlarının arasında yer alan Tuz Gölü, yalnızca deniz suyu ve yağmurlarla beslenen bir göldür. Yaz aylarında buharlaştığında gölün üzerinde ortaya çıkan tuz tabakası, ada sakinlerinin tuz ihtiyacını karşılıyor. Pek çok kuş türünün gözlenebildiği Tuz Gölü, kış aylarında flamingolara da ev sahipliği yapmaktadır.

-

Tepeköy Çınaraltı

3612 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tepeköy Çınaraltı

Gökçeada’nın merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer alan Tepeköy, adanın en yüksekteki Rum Köyüdür. Her sene 15 Ağustos’ta gerçekleşen Meryem Ana Panayırı’na da ev sahipliği yapan köyün meydanında, adanın yegane Rum tavernası bulunur. Tarihi kilise ve eski Rum mezarlığı da görülmeye değerdir. Tepeköy yakınındaki bir piknik alanı olan Çınaraltı’nda ise, anıt niteliğinde olan ve koruma altına alınan 625 yaşında bir çınar ağacı bulunuyor. Antik çeşmeden akan kaynak suyu ve etkileyici manzarası ile ünlü bu mesire yerine uğramayı unutmayın.

-

Rum Köyleri

1412 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Rum Köyleri

Yüzyıllar öncesinden günümüze kalan ve Gökçeada’ya otantik bir hava katan Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy tarihi değerleri nedeniyle kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmış. Köy meydanlarındaki kahveler, kiliseler, taş yollar ve çamaşırhaneler geçmişten günümüze sağlam kalan yapılardan bazıları. Minibüs seferleri ile ulaşmanın çok kolay olmadığı bu köyleri özel araç veya taksi ile ziyaret etmeniz önerilir.

-

Gökçeada ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-