Cartago Genel Bilgiler / Rehber

Cartago, Kosta Rika’nın eski başkentidir ve şu anki başkent San Jose’nin hemen güneydoğusunda bulunur. Irazu Yanardağı’nın dibinde, deniz seviyesinden yaklaşık 1435 m yükseklikte bulunan bu kent aynı zamanda Cartago Eyaleti’nin başkentidir. 1824 yılına kadar ülkenin başkenti olan Cartago, son sayımlara göre 156,600 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kosta Rika’nın küçük şehirlerinden biri olan Cartago, İspanyol sömürge dönemine ait en zengin geleneklerden birine sahiptir. Çevresindeki dağların güzelliği modern yaşamın önünü kesmeye çalışsa da, esasında ticari bir yerleşim merkezidir. Cartago Merkez Vadisi’ndeki Irazu Yanardağı’nın eteklerinde bulunan Cartago, ülkenin en eski şehirlerinden biridir. 1732 yılındaki volkanik patlamada kısmen tahrip edilen kent, 1824 yılında başkent unvanını San Jose’ye devretmiştir. Burada gezilecek çok sayıda doğal ve tarihi güzellik mevcuttur. 1575 yılında inşa edilen Las Ruinas de la Parroquia’nın yalnızca iki duvarı ayakta kalmasına rağmen, eşsiz mimarisi ve karmaşık tasarımı görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Cartago’daki Las Harabeleri de ilginç hikayesiyle gezginlerin dikkatini çeken yerlerdendir. Aynı kadın için savaşan iki kardeşin hikayesini barındıran bu yerin tarihi çok eskilere dayanıyor. Kardeşlerden biri diğerini öldürdükten sonra bölgede bir kilise yapmaya karar verir. Kilise her inşa edildiğinde bir deprem tarafından yıkılır. 1910’daki yıkımdan sonra kalıntılar olduğu gibi bırakılır ve bugünkü şehir meydanında yer almaktadır. Cartago’nun görülmeye değer yerlerinin çoğu tarihi olsa da 2010 yılında açılan Museo Municipal deCartago dijital kütüphane, multimedya sergiler ve canlı performanslarla hizmet veren önemli cazibe merkezlerindendir. Eğer Cartago’yu ağustos ayında ziyaret etmeyi planlıyorsanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ağustos ayında, ülkenin dört bir yanından pek çok insan Nuestra Senora de los Angeles Bazilikası’na hacı olmak için gelmektedir.

Cartago’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Cartago’ya direkt olarak ulaşım mümkün değildir. Kente ulaşmak için öncelikle Kosta Rika’nın başkenti San Jose’ye gitmeniz gerekiyor. Tek aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 18 saatlik bir uçuşun ardından San Jose’deki Juan Santamaria Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Başkent San Jose’den 25 km uzaklıkta bulunan Cartago’ya 50 dakika süren otobüs yolculuğuyla gidebilirsiniz.


Cartago Gezilecek Yerler

Kosta Rika’nın en eski şehirlerinden biri olan Cartago’da önemli bir hac merkezi olan bazilikayı, depremlerin sürekli yıktığı ve lanetli olarak bilinen kilise kalıntılarını ve birbirinden güzel orkide türlerine sahip botanik bahçesini gezebilirsiniz.

Basilica de Nuestra Senora de Los Angeles
Kosta Rika’daki en önemli dini merkez olan bu bazilika, aynı zamanda tarihi bir noktadır. Ancak binanın şimdiki görünümü 1939 yılında elde edilmiştir. Bizans özelliklerini taşıyan yapı, Katolik kiliseleri için sıra dışı ve ilginçtir. 1635 yılında kilisenin bulunduğu yerdeki bir kayalıkta Bakire Meryem figürünün keşfedilmesiyle ülke çapında önemli bir hac noktası haline gelmiştir. Pazar ve tatil günlerinde oldukça kalabalık olan kilise, özellikle hac mevsimi olan ağustos ayında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Santiago Apostol Parish Ruins
Şehir merkezinde güzel bir parkın içinde bulunan bu kilise kalıntısı halk arasında “Harabeler” olarak da bilinmektedir. Lanetli Kilise olarak da adlandırılan bu yapının tarihi tam olarak bilinmiyor. Deprem sonucunda sürekli yıkılan kilise defalarca inşa edilmiş ve son olarak 1910’daki depremden sonra inşaatına devam edilmemiştir. Özellikle akşam saatlerinde korkutucu ve gizemli bir atmosfere sahip olan Santiago Apostol Parish Ruins, Cartago’da ziyaret etmeniz gereken tarihi yapıların başında geliyor.

Lankester Botanik Bahçesi
Kosta Rika Üniversitesi’nin araştırma merkezi olarak 1973 yılında kurulan botanik park birçok ilginç bitkinin bulunduğu küçük ve bakımlı bir bahçedir. Buradaki en dikkat çekici koleksiyonu orkideler oluşturuyor. Yüzlerce çeşit orkidenin yanı sıra ilk kez göreceğiniz tropik bitkiler de bulabilirsiniz. Lankester Botanik Bahçesi’nde yıl boyunca çiçeklenme görebilirsiniz. Ancak ziyaret için en uygun zaman şubat ayından nisan ayına kadarki dönemdir. 26 dönümlük bu bahçede 3000 tür bitki ve çiçek bulunmaktadır.

Cartago’da Ne Alınır?

Cartago’da yerel alışveriş deneyimini yaşayabileceğiniz en ideal yer Central Market’tir. Her gün açık olan bu pazaryerinde en iyi deneyimi Perşembe ve cumartesi günlerinde yaşayabilirsiniz. Uygun fiyatlara çok sayıda ürünü satın alabileceğiniz bu noktada, el yapımı deri ve ahşap ürünleri sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Şehir merkezinin hemen kuzeyinde bulunmaktadır. Cartago’da satın alınması gereken hediyelik eşyaların başında ise ulusal sembol olan öküz arabası modelleri gelmektedir. Genellikle ahşaptan üretilen bu ürünün yanı sıra seramik ve kuyumculuk eşyaları da oldukça yaygındır. Cartago’da alışveriş yaparken satış fiyatının yüzde ellisi kadar pazarlık yapabilirsiniz.

Cartago ile İlgili

Cartago Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.7oC
  • Şub 18.1oC
  • Mar 18.8oC
  • Nis 19.7oC
  • May 20.6oC
  • Haz 20.4oC
  • Tem 19.8oC
  • Agu 20.1oC
  • Eyl 20.4oC
  • Eki 20.2oC
  • Kas 19oC
  • Ara 18.1oC

Kısa Kısa