Google+

Arama formu

Brno’da Gezilecek Yerler

Brno’da Gezilecek Yerler

Brno şehri her sene kültür yatırımlarına 30 milyon Euro harcamaktadır. Sayısız tarihi zenginliğe sahip olan şehirde bir de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş yapı, 8 tane de Çek Cumhuriyeti Milli Kültür Mirası Listesi’ne girmiş yapı vardır.

Brno’da gezilecek diğer yerler

Brno şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz AKI - 2 +KK, Kupková ubytování v soukromí, Internesto Apartments Downtown güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri In Apartments, 7th Heaven Apartments, Square Residence. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Penzion Na Starém Brně, Mendel Square Apartments, apartment with a (green) view gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Fleda, Hostel Eleven, Hostel John Galt tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brno aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brno’da Gezilecek Yerler-1

St. James Kilisesi, Capuchin Tapınağı, Parnassus Çeşmesi, Mendel Müzesi, Old Town Hall.

Špilberk Castle

Špilberk Castle

Brno'nun üç kalesinden biri olan Spilberk Kalesi şehrin alamet-i farikalarındandır. Tarihi 13. yüzyıla dek uzanan mekân zamanında Moravian hanedanlarının sarayıyken sonra bir kaleye dönüştürülmüştür. 18. ve 19. yüzyılda Habsburg hanedanlığı döneminde bir hapishane olarak faaliyet göstermiştir. Şimdiyse içerisinde Brno Şehir Müzesi bulunmaktadır.

Aziz Peter & Paul Katedrali

Aziz Peter & Paul Katedrali

14. yüzyıla ait bu katedral Petrov tepesinde bulunmaktadır. Bulunduğu yer ilk olarak pagan tanrı Afrodit’e adanmış bir tapınak olan katedral yüzyıllar içinde pek çok kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Katedralin kulesine tırmandığınız zaman muhteşem bir şehir manzarasıyla karşılaşacaksınız.

Villa Tugendhat

Villa Tugendhat

Brno’nun zengin mahallesi Cerna Pole’de yer alan Villa Tugendhat tarihi bir binadır. Avrupa modern mimarisinin ilk örneklerinden biri olan bina Alman mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmıştır. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bina kentte mutlaka görülmesi gereken adreslerdendir.

Brno Kemikliği

Brno Kemikliği

Bu yeraltı kemikliği 2001 yılında şehrin tarihi merkezinin altında keşfedilmiştir. Yaklaşık 50.000’den fazla insana ait kemiğin saklandığı düşünülen kemiklik bu özelliği ile Avrupa’nın en büyük ikinci kemikliği olma özelliğini taşımaktadır. 17. yüzyılda inşa edilmiş olan kemiklik, 2012 yılından beri ziyaretçilere açıktır.

Moravian Müzesi

http://www.czecot.cz/results/zobrobr.php?w=st&id=42847&orig=1g

Bu doğa tarihi ve etnografya müzesinin koleksiyonunda yaklaşık 6 milyon parça bulunmaktadır. Ayrıca Morivian Müzesi koleksiyonu itibariyle ülkenin en büyük ikinci müzesi konumundadır. Müzede prehistorik dönemden ortaçağa uzanan genişlikte eserler ve kalıntılar bulunmaktadır.