Google+

Ostrava

Ostrava - : - / -
--℃
1 CZK=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Çek Cumhuriyeti Nüfus: 297.421 Resmi Dil: Çekçe Para Birimi: Çek Kronu (CZK) İklim: Kara İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir:  2 Gün Big Mac Index: $ 2.83 (Türkiye $3.96 )

Kömür madenlerinden, modern kültüre geçişin tüm esintilerini hissedebileceğiniz bir şehir.

Ostrava Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ostrava.cz

Ostrava, ismini şehri ikiye bölen Ostravice Nehri'nden alır. Nehirin böldüğü bir taraf Moravian adını alırken diğer taraf ise Silesian olarak adlandırılır. Ostrava kelimesinin kökeni olan ‘’ostrý, keskin, hızlı ve değişken akan nehir anlamına gelir. Bölgeye ilk yerleşim, araştırmalara göre taş devrinde olmuştur. Ostrava’nın bilinen en eski kökeni Polonya köyü olan Ostrava’ya kadar uzanır ve 9. Papa olan Gregory 1229 yılında bu belgeleri arşivlemiştir.

Ostrava Çek Cumhuriyeti'nin en büyük üçüncü kentidir ve Prag'dan sonra ikinci büyük şehirleşmiş merkezdir. Moravya-Silesiya ilindeki Ostrava ilçesinin merkez kentidir ve belediye idaresi özel yetkilere sahiptir.
Ostrava şehri 1267’de kurulmuş olup nüfusu yaklaşık olarak 300 bin kişidir. Şehir Oder, Ostorvice, Lucina ve Opava ırmaklarının birleştiği noktada kurulmuştur.

Ostrava’nın çok büyük kömür yataklarına sahip olması ve metalurji’nin gelişmiş olması dolayısıyla buraya ‘’çelik kalp’’ adı takılmıştır. Kadife devrimiyle (komünizmin çöküşü) birlikte ekonomide radikal değişimler meydana gelmiştir ve son kömür 1994’de çıkarılmıştır. Günümüzde ise Ostrava’nın endüstriyel geçmişi Vítkovice bölgesinde görülebiliyor. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ostrava, Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Polonya sınırına yakın bir konumdadır. Opava ile Odra ırmaklarının birleşim noktasında, Prag’ın yaklaşık 270 km doğusunda bulunur. 1945’te kasaba ve yerleşim yerleri olan, Moravska Ostrava, Slezska Ostrava ve daha bir çok ufak kasabanın birleştirilmesiyle oluşturulan bir şehirdir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


renkliparalar.blogspot.com

Ostrava’da Çek Kronu (Koruna) Geçerlidir. Çek Kronu Yaklaşık olarak Türk Lirası bazında 1/10 değere sahiptir (kur dalgalanmalarından etkilenebilir).Örnek vermek gerekirse 100 Çek kronu = 10 Türk Lirası

Ostrava’nın resmi dili tüm Çek Cumhuriyeti'nde olduğu gibi Çekçe’dir. İngilizce konuşma oranı turistlik bölgelerde daha yoğundur.

Ostrava zaman dilimi: UTC/GMT +1. Ostrava’da saat Türkiye’den 1 saat geridedir.

TC vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne gitmek için vize alma zorunluluğu vardır. Buna istinaden yeşil pasaport sahipleri ülke içinde, 30 güne kadar vizesiz bulunabilirler.

Ostrava’da Fahri Konsolosluğumuz bulunmakta.


travelafterkids.blogspot.com

Ostrava yılın her mevsimi turist ağırlamaktadır ancak en iyi zamanı seçmek birazda size kalıyor. Yazı ve ılık baharı seven bir insansanız bu mevsimlerde buraya gitmek sizin için idealdir. Kışı tercih ederseniz birçok outdoor aktivitesine ve sightseeing turuna, yazın kavurucu sıcağına maruz kalmadan, kış güneşinin sempatik dokunuşu ile katılabilirsiniz. 

Ostrava’ya ülkemizden direk uçuş yoktur, aktarmalı olarak ulaşmanız gerekir. Alttaki çizelgede değişik alternatifler mevcuttur. Ayrıca aktarmalı otobüs ile de ulaşabilirsiniz.

Ostrava’da çoğu otel şehrin merkezinde toplanmıştır, böylelikle merkezden çok uzaklaşmayıp hostel, pansiyon, otel vs. bulabilirsiniz. Stodolní Caddesi'ne yakın olan yerleri tercih ederseniz ulaşım sizin için daha rahat olacaktır.

Ostrava onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ostrava Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ostrava Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ostrava Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ostrava Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ostrava Otelleri

Ostrava'da Ulaşım
wikimedia.org

Ostrava’da toplu taşıma ücretleri bölgesel ve zamansal koşullara göre değişiklik göstermekte olup aktarma serbesttir. Bölge limitli biletler uzun dönem olarak adlandırılıyor, zaman kısıtlamalı biletler ise kısa dönemli olarak işlem görüyor. 

Ostrava Gezilecek Yerler
inyourpocket.com

Ostrava gelişmiş endüstriyel yapılarıyla, tarihi kiliseleri ve sanatsal dokusuyla zengin bir tur imkanı sağlıyor.

Çek Mutfağı
expats.cz

Geleneksel Çek yemekleri bol et ve hamur işi içerir, çoğu yemekle beraber bira servis edilir. Domuz eti yemiyorsanız kuzu eti burada ucuz ve bol miktarda bulunur. Vejetaryenler ise sebzeli hamur işleri ve çorbalara yönelebilirler. 

Ostrava Gece Hayatı
inyourpocket.com

Ostrava’nın gelişen bir kültür ve eğlence şehri olması dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirilir. Bu aktivitelerin çoğu ‘’asla uyumayan’’ adı verilen efsanevi Stodolní caddesinde bulunur. Üniversite eğitiminin yaygınlaşmasıyla müziğe ve eğlenceye olan ilgi artmıştır ve Club Black Spider (Černý pavouk) bu genç artist ve öğrencilerin favori mekanlarından biri olmuştur


zazzle.co.uk

Ostrava’da büyük alışveriş merkezleri kadar küçük, butik dükkânlar da bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan turist bilgi merkezlerinden, kendiniz ve sevdikleriniz için anahtarlıklar, kolyeler, kupalar alabilirsiniz. Ayrıca Ostrava’da güzel çay ve tatlı kaşıkları da bulabilirsiniz.


expats.cz

 • Colours of Ostrava; Uluslararası bir festival olan Colours of Ostrava yerel grupların yanında, yabancı grupları da ağırlamaktadır. Bu festival Ostrava meydanında Silesian kalesinde ve Stodolni caddesinde konserler, tiyatral performanslarla gerçekleşmektedir. Çek Cumhuriyetinin en iyi festivallerinden biridir ve Temmuz ayında gerçekleştirilir.
 • Ostrava Knight; Uluslararası satranç festivali. Nisan sonu mayıs başı düzenlenir.
 • Burning of Witches; Silesian-Ostrava kalesinde 30 Nisan’da gerçekleşir ve cadı yakma dışında konserler ve gösterilerde sunulur.
 • The Janáček May International Music Festival; Ostrava’daki en eski ve en kapsamlı müzik festivali olma özelliğine sahip ve 1975’den beri gerçekleşmektedir. Dünyanın her yerinden sanatçılar ağırlayan bu festivalde Ostrava flarmoni orkestrasını dinlemek mümkün. Mayıs ayında düzenlenir.
 • Dance Ostrava; 1998’den bu yana yapılan Ostrava dans festivali.
 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Paskalya Pazartesisi ve İşçi Bayramı
 • Kurtuluş Günü- (8 Mayıs)
 • Jan Hus’ un Ölüm Yıldönümü- (6 Temmuz)

-Numaralar;

Acil Yardım:112
Yangın:150
Polis:156

-Kayıp Çalıntı Kartlar İçin;

Visa: +420 224 125 353
Master Card: +420 261 356 650