Google+

Ostrava Hakkında Bilinmesi Gerekenler

39831 Oca 2016Lokasyon Detay

Kömür madenlerinden, modern kültüre geçişin tüm esintilerini hissedebileceğiniz bir şehir.

Ostrava Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ostrava.cz

Ostrava, ismini şehri ikiye bölen Ostravice Nehri'nden alır. Nehirin böldüğü bir taraf Moravian adını alırken diğer taraf ise Silesian olarak adlandırılır. Ostrava kelimesinin kökeni olan ‘’ostrý, keskin, hızlı ve değişken akan nehir anlamına gelir. Bölgeye ilk yerleşim, araştırmalara göre taş devrinde olmuştur. Ostrava’nın bilinen en eski kökeni Polonya köyü olan Ostrava’ya kadar uzanır ve 9. Papa olan Gregory 1229 yılında bu belgeleri arşivlemiştir.

Ostrava Çek Cumhuriyeti'nin en büyük üçüncü kentidir ve Prag'dan sonra ikinci büyük şehirleşmiş merkezdir. Moravya-Silesiya ilindeki Ostrava ilçesinin merkez kentidir ve belediye idaresi özel yetkilere sahiptir.
Ostrava şehri 1267’de kurulmuş olup nüfusu yaklaşık olarak 300 bin kişidir. Şehir Oder, Ostorvice, Lucina ve Opava ırmaklarının birleştiği noktada kurulmuştur.

Ostrava’nın çok büyük kömür yataklarına sahip olması ve metalurji’nin gelişmiş olması dolayısıyla buraya ‘’çelik kalp’’ adı takılmıştır. Kadife devrimiyle (komünizmin çöküşü) birlikte ekonomide radikal değişimler meydana gelmiştir ve son kömür 1994’de çıkarılmıştır. Günümüzde ise Ostrava’nın endüstriyel geçmişi Vítkovice bölgesinde görülebiliyor. 

1990’dan bu yana Ostrava modern bir kültür şehrinin tüm özelliklerine sahip. Burada sayısız tiyatro, galeri ve diğer kültürel olanaklara ulaşabilirsiniz. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Ostrava ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-