Google+

Pekin

Pekin - : - / -
--℃
1 CNY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4.6℃
 • Şubweather-icon-2.5℃
 • Marweather-icon4.1℃
 • Nisweather-icon10.9℃
 • Mayweather-icon16.9℃
 • Hazweather-icon22.2℃
 • Temweather-icon24.3℃
 • Ağuweather-icon23.2℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon12.4℃
 • Kasweather-icon4.8℃
 • Araweather-icon-2℃
Ülke: Çin  Halk Cumhuriyeti Şehir: Pekin Nüfus: 17.550.000 Dil: Mandarin Çincesi Para Birimi: Renminbi (RMB) İklim: Nemli Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün Big Mac Index: 2.74 $(Türkiye 3.87 $) Unesco Dünya Mirası Listesi: Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı, Ming Mezarları

Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" gelmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir.

Pekin'de yerleşimin tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve dünyanın en eski yerleşim yerlerini de barındırmaktadır. Şehrin çevresinde 250,000 yıl öncesine dayanan homo erectuslara ait fosiller bulunmuştur. Bölgede yaşamış homo sapienslerin fosilleri ise 27,000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk devlet kalıntıları ise M.Ö. 11. yüzyıla, Ji Devleti'ne aittir. Bu devletin başkentliğini yapmış olan antik Jicheng şehri ise bugün Pekin'in sınırları içerisindedir. Daha sonra Yan Devleti burayı ele geçirmiştir ve böylece Çin topraklarının başkenti olarak Pekin günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca şehir defalarca, çoğu Çin devletleri olmak üzere, farklı devletlerin istilasına uğramıştır. Bunlardan en ağırı 1213 yılında Cengiz Han önderliğindeki Moğol istilası olmuştur. Birkaç sene içerisinde şehir adeta harabeye dönmüştür. Daha sonra Çinliler hakimiyeti tekrar kazanmıştır ve tarihte önemli yer edinen Han, Ming gibi pek çok hanedanlar şehrin kontrolünü bir biri ardına ele geçirmiştir. Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi pek çok yapı bu dönemlerde inşa edilmiştir. Şehir, ilerleyen yıllarda Afyon Savaşları, devrimler gibi pek çok önemli olaya da şahit olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Pekin, uzakdoğu ülkesi Çin'in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde bulunur. Komşu illeri Hebei ve Tianjin'dir.

Geolocation

Çin para birimi Renminbi (RMB) dir. Yuan da denilir.

Pekin GMT+8 zaman diliminde yer almaktadır ve Türkiye ile arasında 6 saat zaman farkı bulunmaktadır.

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/ PRC
Telefon: SANTRAL 00 86 10 6532 17 15
Faks: 00 86 10 6532 54 80
embassy.beijing@mfa.gov.tr
http://pekin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Şanhay, Guanco ve Hong Kong Başkonsoloslukları Görev Çevreleri Hariç Bütün Çin Halk Cumhuriyeti

Pekin'de karasal iklim hakimdir. Ancak kuzeyde Sibirya'dan soğuk hava dalgalarının, Moğolistan'dan gelen çöl ve güneyden gelen muson etkileri de görülmektedir. Pekin yaz döneminde çok yağış alan, kış döneminde ise çok soğuk olan bir Çin şehridir. Kış aylarında sıcaklıklar sıfırın altında seyreder. Kışın en sert geçtiği ay ise Ocak ayıdır. İlkbaharda yoğun yağışlar görülmez ancak rüzgarlar ve gece ile gündüz arası sıcaklık farkları dikkatli olmanızı gerektirebilir. Yaz aylarında güneşli günlerde bile ani yağmur geçişleri görmek mümkündür. Bu nedenle yağışların daha az ve havanın ılık olduğu Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları şehri gezmek için en ideal aylardır. Özellikle Eylül ve Ekim ayları turistlerin tercih ettiği aylardır.

Türkiye'den aktarmasız uçuşlarla gitmek mümkündür. Ayrıca bazı havayollarının da aktarmalı olarak uçuşları mevcuttur. İstanbul'dan Pekin'e aktarmasız uçuşlar yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, ülkenin kültür, eğitim ve turizm merkezidir. Pekin, kökleri çok eskilere dayanan bir tarihe sahip olması nedeni ile yıl boyunca pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Özellikle Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi yapılar şehrin en turistik noktalarıdır. Pekin şehrinde lüks otellerden uygun hostellere kadar pek çok seçenek mevcut. Ancak bazı hosteller sadece Çin vatandaşlarını kabul etmektedir. Bu büyük şehri ziyaretiniz öncesinde dikkat etmeniz gereken nokta Pekin otellerini seçerken otobüs ve metro hatlarına yakınlığına göre tercih etmenizdir.


Pekin'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Pekin otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Pekin Otelleri

Çin’in başkenti Pekin, yıl boyunca pek çok ülkeden ziyaretçi ağırlamaktadır. Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı ve Çin Seddi’nin bir bölümünü görmek için çıktığınız Pekin seyahatinizde konaklamak için oldukça çeşitli oteller bulabilirsiniz. Çin’in bu büyük kentinde 6.500 civarı otel her kesimden misafirlerini beklemektedir. 


Pekin Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Pekin otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Pekin İçi Ulaşım

 
Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük bulundurarak gezmeniz gerekmektedir. Otobüsmetrotaksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Toplu taşıma araçları oldukça kalabalık olduğundan yankesicilik gibi olaylar karşısında dikkatli olmanızı öneririz.

Metro Haritası
Otobüs Hatları

 • Metro
Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Birinci, ikinci, onuncu gibi sayı numaralarına sahip düzensiz hatlar bulunmaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu bir çok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir. Metro hattında her türlü duruma karşı dikkatli olmalısınız.
Ayrıca metroya dikkat çekici değişik kıyafetler giyip binilmemesi için uyarılar yapılmaktadır. Metro biletinizi alırken, gideceğiniz istasyonu belirtmeniz ve mesafeye göre hesaplanan ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı ve  Cennet Tapınağı gibi birçok yapısı, Çin Seddi'nin en güzel  bölümü,  modern ve doğal alanları ile gezinizi uzatmanıza sebep olabilecek pek çok yeri içinde barındırıyor.

Pekin Mutfağı

 
Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Pekin'in en popüler yemeği ördek kızartmasıdır. Krep, karabiber, erik sosu gibi tatlarla sunulan ördek kızartmasını hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ekmek tüketimi yaygın değildir ve noodle çeşitleri, fasulye suyu, sıcak pilav ve Aiwowo kente özgü diğer tatlardandır. Lahana ile yapılan Shandong tavuğu ve kuzu eti ile yapılan Moğol güvecini de deneyebilirsiniz.
Bitki çayları ve özellikle yeşil çay en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Pekin Gece Hayatı

Pekin'de hayat gece de çok hareketlidir. Eğlenceli, renkli ve sabaha kadar açık olan birçok mekan bulunmaktadır. Gece dışarı çıkıp eğlenmek için elit mekanları, lüks gece kulüplerini tercih edebileceğiniz gibi, daha çok öğrencilerin yoğunlaştığı Wudaokou bölgesinde de dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Ayrıca, şehirde gece pazarları da bulunmaktadır ve buralar da oldukça hareketlidir.

Pekin'de Çin'e özgü bütün alkol çeşitlerini bulabilirsiniz. Baijiu isimle likör, alkol oranı en yüksek likörlerden birisidir. Baijiunun en çok tercih edilen yerel markası Erguotou'dur. Maotai markası ise ülkenin meşhur likörlerinden birisidir ve fiyatı diğer likör çeşitlerine göre daha yüksektir. Daha kolay içim bir baijiu markası ise Wuliangye'dir. İsmini şehrin eski adından alan Yanjing marka bira Pekin'e özgüdür. Şehirde en çok tüketilen bira çeşidi olduğu için her yerde bulmak mümkündür. Tsingtao ve Beijing Beer da diğer meşhur markalardır.


 

Her ürünün tıpa tıp benzerini yapmakta ustalaşmış olan ülkede her çeşit ve her marka  ürünü kolaylıkla bulabileceğiniz bölgeler ve alışveriş merkezleri mevcuttur. Ancak zincir mağazalar dışındaki dükkanlarda mutlaka pazarlık yapmayı denemelisiniz. Çin porselenleri, çayları, incileri, halıları, ipek kıyafetleri ve masa süsleri dünya çapında ünlüdür. Bu ürünleri genel olarak Pekin'in pek çok noktasında bulabilirsiniz. Ayrıca pazarlar, alışveriş merkezleri ve dükkanlar genellikle sabah 9'dan akşam 9'a kadar açıktır. Bu saatler mevsime ve tatillere bağlı olarak da değişmektedir.

Wangfujing Alışveriş Bölgesi, bilinen en meşhur bölgedir ve trafiğe kapalı bu alanda yerel eşyalardan, ahşap oymalara, antikalardan heykellere pek çok hediyelik eşya seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Xicheng Bölgesi'nde bulunan Xizhimen büyük bir pazardır ve hediyelik eşya veya Çin'de üretilen ürünler için uygun bir noktadır. Panjiayuan, İpek Caddesi ve Hong Qiao Pazarı da alışveriş için tercih edebileceğiniz destinasyonlardır. Antika eşyaları seven turistler ise geleneksel Liulichang Pazarı'nı tercih etmektedir.

Çin Dünyası Alışveriş Merkezi, Lufthansa Alışveriş Merkezi ve Pekin Tek Dünya Alışveriş Merkezi gibi kompleks mağazalarda da aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bayanlar Caddesi'nde özel moda evleri, Pan Jia Yuan ve Hon Qiao isimli pazarlarda ipek, inci ve mercan satan dükkanlar oldukça yoğundur.

Yiyecek ve içecek için de Pekin'de pek çok seçenek mevcuttur. Çin'in meşhur çayları için Xuanwu Bölgesi'ndeki Çay Caddesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Liubiju Caddesi üzerinde de çeşitli yöresel yiyecekler satan dükkanlar bulunmaktadır.


 
 • Bahar Festivali (1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre)
 • Tomb Sweeping Festival (4 Nisan)
 • Dragon Boat Festivali (5 Mayıs / Ay takvimine göre)
 • Fener Festivali (15 Ağustos)
 • Güz Ortası Festivali
 • Altın Haftası (Ekim'in ilk haftası)
 • Double Ninth Festival
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Gençlik Günü (4 Mayıs)
 • Çocuklar Günü (1 Haziran)
 • Çin Komunist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)
 • Ulusal Gün (1 Ekim)
 • Polis: 110
 • Ambulans: 120
 • İtfaiye: 119
 • Trafik Kazaları: 122
 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.