Google+

Pekin

Pekin09:30 AM
17℃
1 CNY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4.6℃
 • Şubweather-icon-2.5℃
 • Marweather-icon4.1℃
 • Nisweather-icon10.9℃
 • Mayweather-icon16.9℃
 • Hazweather-icon22.2℃
 • Temweather-icon24.3℃
 • Ağuweather-icon23.2℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon12.4℃
 • Kasweather-icon4.8℃
 • Araweather-icon-2℃
Ülke: Çin  Halk Cumhuriyeti Şehir: Pekin Nüfus: 17.550.000 Dil: Mandarin Çincesi Para Birimi: Renminbi (RMB) İklim: Nemli Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün Big Mac Index: 2.74 $(Türkiye 3.87 $) Unesco Dünya Mirası Listesi: Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı, Ming Mezarları

Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" gelmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir.

Pekin'de yerleşimin tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve dünyanın en eski yerleşim yerlerini de barındırmaktadır. Şehrin çevresinde 250,000 yıl öncesine dayanan homo erectuslara ait fosiller bulunmuştur. Bölgede yaşamış homo sapienslerin fosilleri ise 27,000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk devlet kalıntıları ise M.Ö. 11. yüzyıla, Ji Devleti'ne aittir. Bu devletin başkentliğini yapmış olan antik Jicheng şehri ise bugün Pekin'in sınırları içerisindedir. Daha sonra Yan Devleti burayı ele geçirmiştir ve böylece Çin topraklarının başkenti olarak Pekin günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca şehir defalarca, çoğu Çin devletleri olmak üzere, farklı devletlerin istilasına uğramıştır. Bunlardan en ağırı 1213 yılında Cengiz Han önderliğindeki Moğol istilası olmuştur. Birkaç sene içerisinde şehir adeta harabeye dönmüştür. Daha sonra Çinliler hakimiyeti tekrar kazanmıştır ve tarihte önemli yer edinen Han, Ming gibi pek çok hanedanlar şehrin kontrolünü bir biri ardına ele geçirmiştir. Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi pek çok yapı bu dönemlerde inşa edilmiştir. Şehir, ilerleyen yıllarda Afyon Savaşları, devrimler gibi pek çok önemli olaya da şahit olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Pekin, uzakdoğu ülkesi Çin'in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde bulunur. Komşu illeri Hebei ve Tianjin'dir.

Geolocation

Pekin lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Pekin lokasyonunu gezmek isterseniz; 5* Majestic Princess İle Uzakdoğu'da 6 Ülke Turu - 3049 EUR , 5* Majestic Princess İle Uzakdoğu'da 6 Ülke Turu - 3049 EUR , Çin & Yangtze Turu - 2596 EUR , Çin & Yangtze Turu - 2796 EUR , Çin & Yangtze Turu - 2696 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Pekin turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Çin para birimi Renminbi (RMB) dir. Yuan da denilir.

Pekin GMT+8 zaman diliminde yer almaktadır ve Türkiye ile arasında 6 saat zaman farkı bulunmaktadır.

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/ PRC
Telefon: SANTRAL 00 86 10 6532 17 15
Faks: 00 86 10 6532 54 80
embassy.beijing@mfa.gov.tr
http://pekin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Şanhay, Guanco ve Hong Kong Başkonsoloslukları Görev Çevreleri Hariç Bütün Çin Halk Cumhuriyeti

Pekin'de karasal iklim hakimdir. Ancak kuzeyde Sibirya'dan soğuk hava dalgalarının, Moğolistan'dan gelen çöl ve güneyden gelen muson etkileri de görülmektedir. Pekin yaz döneminde çok yağış alan, kış döneminde ise çok soğuk olan bir Çin şehridir. Kış aylarında sıcaklıklar sıfırın altında seyreder. Kışın en sert geçtiği ay ise Ocak ayıdır. İlkbaharda yoğun yağışlar görülmez ancak rüzgarlar ve gece ile gündüz arası sıcaklık farkları dikkatli olmanızı gerektirebilir. Yaz aylarında güneşli günlerde bile ani yağmur geçişleri görmek mümkündür. Bu nedenle yağışların daha az ve havanın ılık olduğu Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları şehri gezmek için en ideal aylardır. Özellikle Eylül ve Ekim ayları turistlerin tercih ettiği aylardır.

Türkiye'den aktarmasız uçuşlarla gitmek mümkündür. Ayrıca bazı havayollarının da aktarmalı olarak uçuşları mevcuttur. İstanbul'dan Pekin'e aktarmasız uçuşlar yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Lüks otellerden uygun hostellere kadar pek çok seçenek Pekin'de bulunur. Ancak hostellerin bazıları sadece Çin vatandaşlarını kabul etmektedir. Genellikle çoğu otele erken rezervasyon yaparak veya görevlilerle pazarlık yaparak indirim yapılabilir. Oteller şehrin dört bir yanına yayılmıştır. Dongcheng, Chaoyang, Xuanwu, Haidian bölgeleri turistler tarafından tercih edilen ve otellerin yoğunlaştığı bölgelerdir. Çin Seddi'nin yakınlarında ise havuzlu daha büyük oteller de bulunmaktadır. Ancak Pekin çok büyük bir şehir olduğu için otobüs veya metro duraklarına yakın oteller tercih etmek size kolaylık sağlayacaktır. 

Şehrin popüler noktalarından biri olan Haidian bölgesinde bulunan Shangri-la Beijing şık bahçesi ve spa hizmetleriyle memnun kalacağınız bir oteldir. Ayrıca Yazlık Saray'a da 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Avrupai mimarisiyle Çin kültürünü sentezleyen Legendale Hotel Beijing ise bir diğer popüler bölge olan Dongcheng'de bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri ve metro durağı gibi noktalara da yakın bir konumdadır. Chaoyang bölgesinde bulunan Changsbaishan International Hotel ise şık bir tasarıma ve geniş odalara sahiptir. Dongcheng bölgesinin en işlek caddelerinden biri olan Wangfujing Bulvarı'nda bulunan Beijing Prime Hotel Wangfujing, Tiananmen Meydanı, Çin Ulusal Müzesi gibi destinasyonlara da yakın bir konumda bulunur. Yine bu destinasyonlara yakın olan Howard Johnson Paragon Hotel Beijing ulaşım ve rahatlık açılarından sevilen otellerdendir.

Pekin Otelleri

Pekin İçi Ulaşım

 
Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük bulundurarak gezmeniz gerekmektedir. Otobüsmetrotaksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Toplu taşıma araçları oldukça kalabalık olduğundan yankesicilik gibi olaylar karşısında dikkatli olmanızı öneririz.

Metro Haritası
Otobüs Hatları

 • Metro
Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Birinci, ikinci, onuncu gibi sayı numaralarına sahip düzensiz hatlar bulunmaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu bir çok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir. Metro hattında her türlü duruma karşı dikkatli olmalısınız.
Ayrıca metroya dikkat çekici değişik kıyafetler giyip binilmemesi için uyarılar yapılmaktadır. Metro biletinizi alırken, gideceğiniz istasyonu belirtmeniz ve mesafeye göre hesaplanan ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı ve  Cennet Tapınağı gibi birçok yapısı, Çin Seddi'nin en güzel  bölümü,  modern ve doğal alanları ile gezinizi uzatmanıza sebep olabilecek pek çok yeri içinde barındırıyor.

Yasak Şehir

407 Mar 2017Gezilecek Yerler

Pekin Gezilecek Yerler-1

Çin hanedanlarından Çing ve Ming hanedanlıklarına ev sahipliği yapmış imparatorluk sarayıdır. Müzeye çevrilmiş olan saray alanında tam bir gününüzü dahi geçirebilirsiniz. Çin'in en iyi korunmuş tarihi alanlarından birisidir. 72 hektarlık alanı ve 980 binasıyla dünya üzerindeki en büyük saray kompleksidir. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır ve dünyanın en büyük antik ahşap koleksiyonu seçilmiştir. Aynı zamanda yıllık ortalama 15 milyon ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesidir.

Sarayın adının Yasak Şehir olarak anılmasının nedenlerinden biri kimsenin imparatorun izni olmadan saraya girip çıkamamasıdır. 1406-1420 yılları arasında Ming hanedanından İmparator Zhu Di tarafından yaptırılmıştır. İnşaatı sırasında bir milyondan fazla işçinin çalıştığı söylenir. 1644 yılına kadar ülkeyi yöneten Ming hanedanlığının merkezi olmuştur. 1644'de çıkan isyanla Çing hanedanı yönetime geçmiştir ve 1912'de imparatorluk çökene kadar devleti yönetmişlerdir.

Bu devasa sarayda gezilecek pek çok nokta, görülecek pek çok obje vardır. Girişinde biri dişi biri erkek olmak üzere iki aslan bulunmaktadır ve burada yaşandığı anlatılan birçok efsane mevcuttur. Yüce Harmoni Kapısı'nın da bulunduğu iç meydan 100,000 kişiyi kaldırabilecek kapasitedir. Müze bünyesinde yüzlerce resim, seramik ürün, yeşim taşı süslemeli ürün ve heykel bulunmaktadır. Müzenin kütüphanesi ise nadide yazılı eserlere sahiptir. Ayrıca sarayın bütün süslemeleri dini ve felsefik düşünceleri göre zarif bir şekilde işlenmiştir.
 

Pekin lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Beijing Easyhome Chaoyang, Gehua New Century Hotel Beijing, Beijing Lido Place Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Beijing Shichahai International Plaza Co.,Ltd., Purple Jade Hotel Beijing gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Beijing Xinghaiqi Hotel, Crowne Plaza Beijing Zhongguancun, Beijing Homekey Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pekin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cennet Tapınağı

407 Mar 2017Gezilecek Yerler

Pekin Gezilecek Yerler-2

Cennet Tapınağı, Pekin'in Chongwen bölgesinde, Yasak Şehir'in güneydoğusunda bulunmaktadır. Çin'in en görkemli yapılarından birisidir ve 267 hektarlık geniş bir araziye kurulmuştur. 1406-1420 yıllarında Pekin'in en görkemli yapılarının yapılmasını sağlayan İmparator Zhu Di döneminde yapılmıştır. Çin İmparatorlarının hasatların iyi olması için tanrılara dua edip adak adadığı tapınaktır. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

15. yüzyılda tamamen ahşaptan olmak üzere Çin mimarisiyle dairesel olarak inşa edilmiş bir tapınaktır. Cennetin dairesel olduğuna inanılıp bu nedenle dairesel şekilde oluşturulmuş ve yapımında hiç çivi kullanılmadığı bilinen bir yapıdır. Kuzey kısmı daha yukarıdadır ve cenneti temsil etmektedir. Daha aşağıda olan güney kısım ise yeryüzünü temsil eder ve dünyanın kare olduğu düşünüldüğü için kare şeklindedir. 

İmparatorluk döneminde İmparatorlar yılda iki kez büyük bir seremoniyle tapınağa dua etmeye gelirlerdi. İmparatorların cennetin çocuğu olduğuna inanılmaktaydı ve bereketli bir sene geçirebilmek için kusursuz bir ibadet gerçekleştirmeleri gerekmekteydi. Ayrıca kompleksin her bir noktasındaki renklerin ve süslemelerin sembolik anlamları vardır. Örneğin bütün binaların tavanında bulunan lacivert mermerler cenneti temsil etmektedir.

Pekin seyahati sırasında Cennet Tapınağı'nı ziyaret edebilir, tapınağın otantik havasını soluyolabilir ve hemen yanında Çin çaylarının satışa sunulduğu mekanlarda Çin çayı tadabilirsiniz.

Yazlık Saray

407 Mar 2017Gezilecek Yerler

Pekin Gezilecek Yerler-3

Yazlık Saray, gölün kıyısında bulunan yapı imparator ve ailesinin yazın konakladığı yerdir. Çevresinde doğal bir manzara, Çin mimarisi ile yapılmış ahşap evler bulunmaktadır ve tekne turu yapma fırsatıyla Pekin'de mutlaka görülmesi gereken mekanların başında gelmektedir. Saray 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne eklenmiştir.

Saray kompleksi Kunming Gölü ve Ömür Tepesi de dahil olmak üzere bahçeler ve binalardan oluşan geniş bir komplekstir. Yaşam Tepesi denizden 60 metre yükseklikte bulunmaktadır ve binaların çoğu bu tepenin göle bakan yamaçlarına inşa edilmiştir. Kunming Gölü ise yaklaşık 2 kilometre karedir ve insan eliyle yapılmıştır. Neşe Malikanesi, Ömür Tepesi ve Shizhang Pavillion'u arasında bulunan Uzun Koridor dekorasyonuyla dikkat çekmektedir. Ünlü Çinli ressamların resimleri, Çin mitolojisinden esinlenen resimler, Çin'in Dört Büyük Klasik Romanı tasviri gibi eserler bu koridor üzerinde bulunur. Bronz aslan heykelleri, budist figürler gibi daha pek çok eser de saray bünyesinde bulunmaktadır.

Sarayın temelleri 12. yüzyılda atılmıştır. İmparator Qianlong 1750 yılında annesinin 60. doğum günü için sarayı adeta baştan yaratmıştır. Afyon Savaşları döneminde, 1860 yılında, İngiliz ve Fransız birlikleri bu sarayı da işgal etmişlerdir. İşgal sırasında askerler Yuanming Yuan olarak bilinen eski sarayı yıkmışlardır. 19. yüzyılda Çin donanması için ayrılan bütçe sarayın yenilenmesi için kullanılmıştır. 

Pekin Turistik Gezi Biletleri

Pekin şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Pekin Mutfağı

 
Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Pekin'in en popüler yemeği ördek kızartmasıdır. Krep, karabiber, erik sosu gibi tatlarla sunulan ördek kızartmasını hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ekmek tüketimi yaygın değildir ve noodle çeşitleri, fasulye suyu, sıcak pilav ve Aiwowo kente özgü diğer tatlardandır. Lahana ile yapılan Shandong tavuğu ve kuzu eti ile yapılan Moğol güvecini de deneyebilirsiniz.
Bitki çayları ve özellikle yeşil çay en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Pekin Gece Hayatı

Pekin'de hayat gece de çok hareketlidir. Eğlenceli, renkli ve sabaha kadar açık olan birçok mekan bulunmaktadır. Gece dışarı çıkıp eğlenmek için elit mekanları, lüks gece kulüplerini tercih edebileceğiniz gibi, daha çok öğrencilerin yoğunlaştığı Wudaokou bölgesinde de dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Ayrıca, şehirde gece pazarları da bulunmaktadır ve buralar da oldukça hareketlidir.

Pekin'de Çin'e özgü bütün alkol çeşitlerini bulabilirsiniz. Baijiu isimle likör, alkol oranı en yüksek likörlerden birisidir. Baijiunun en çok tercih edilen yerel markası Erguotou'dur. Maotai markası ise ülkenin meşhur likörlerinden birisidir ve fiyatı diğer likör çeşitlerine göre daha yüksektir. Daha kolay içim bir baijiu markası ise Wuliangye'dir. İsmini şehrin eski adından alan Yanjing marka bira Pekin'e özgüdür. Şehirde en çok tüketilen bira çeşidi olduğu için her yerde bulmak mümkündür. Tsingtao ve Beijing Beer da diğer meşhur markalardır.


 

Her ürünün tıpa tıp benzerini yapmakta ustalaşmış olan ülkede her çeşit ve her marka  ürünü kolaylıkla bulabileceğiniz bölgeler ve alışveriş merkezleri mevcuttur. Ancak zincir mağazalar dışındaki dükkanlarda mutlaka pazarlık yapmayı denemelisiniz. Çin porselenleri, çayları, incileri, halıları, ipek kıyafetleri ve masa süsleri dünya çapında ünlüdür. Bu ürünleri genel olarak Pekin'in pek çok noktasında bulabilirsiniz. Ayrıca pazarlar, alışveriş merkezleri ve dükkanlar genellikle sabah 9'dan akşam 9'a kadar açıktır. Bu saatler mevsime ve tatillere bağlı olarak da değişmektedir.

Wangfujing Alışveriş Bölgesi, bilinen en meşhur bölgedir ve trafiğe kapalı bu alanda yerel eşyalardan, ahşap oymalara, antikalardan heykellere pek çok hediyelik eşya seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Xicheng Bölgesi'nde bulunan Xizhimen büyük bir pazardır ve hediyelik eşya veya Çin'de üretilen ürünler için uygun bir noktadır. Panjiayuan, İpek Caddesi ve Hong Qiao Pazarı da alışveriş için tercih edebileceğiniz destinasyonlardır. Antika eşyaları seven turistler ise geleneksel Liulichang Pazarı'nı tercih etmektedir.

Çin Dünyası Alışveriş Merkezi, Lufthansa Alışveriş Merkezi ve Pekin Tek Dünya Alışveriş Merkezi gibi kompleks mağazalarda da aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bayanlar Caddesi'nde özel moda evleri, Pan Jia Yuan ve Hon Qiao isimli pazarlarda ipek, inci ve mercan satan dükkanlar oldukça yoğundur.

Yiyecek ve içecek için de Pekin'de pek çok seçenek mevcuttur. Çin'in meşhur çayları için Xuanwu Bölgesi'ndeki Çay Caddesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Liubiju Caddesi üzerinde de çeşitli yöresel yiyecekler satan dükkanlar bulunmaktadır.


 
 • Bahar Festivali (1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre)
 • Tomb Sweeping Festival (4 Nisan)
 • Dragon Boat Festivali (5 Mayıs / Ay takvimine göre)
 • Fener Festivali (15 Ağustos)
 • Güz Ortası Festivali
 • Altın Haftası (Ekim'in ilk haftası)
 • Double Ninth Festival
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Gençlik Günü (4 Mayıs)
 • Çocuklar Günü (1 Haziran)
 • Çin Komunist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)
 • Ulusal Gün (1 Ekim)
 • Polis: 110
 • Ambulans: 120
 • İtfaiye: 119
 • Trafik Kazaları: 122
 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.