Google+

Arama formu

Sichuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sichuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi ya da eski adıyla Szechwan, tarihi dönemde “bereket cenneti” olarak anılırdı. Sempatik pandaları, birası, baharatlı yemekleri, özel çay evleri, kendine özgü kültürü, tarihi ve doğasıyla her dönem turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir.

Kuzeybatıda Qinghai, kuzeyde Gansu, kuzeydoğuda Shaanxi, doğuda Chongqing, güneydoğuda Guizhou, güneyde Yunnan ve batıda Tibet Özerk Bölgesi ile sınırlanan Sichuan Bölgesi, 80 milyonu aşkın kişinin yaşadığı 29 şehirden oluşuyor. Başkenti, bölgenin en hareketli ve turistik güzergâhlarından biri olan Chengdu şehri.

Sichuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Özellikle son yıllarda turizm sektörü çok gelişmiş olsa da, bölgenin en önemli ekonomik kaynağı tarım. Tarihte bu bölgeye “bereket cenneti” denmesinin sebebi de bu. Çünkü bölge, pirinç ve buğday başta olmak üzere şeker kamışı, tatlı patates ve şeftali açısından Çin’in en önemli üreticileri arasında yer alıyor.

Bölgedeki farklı coğrafi şekiller sebebiyle Sichuan’da hem subtropikal hem de subarktik iklim yaşanmaktadır. Bölgenin doğu kısmında subtropikal iklim hâkimdir. Bu sebeple uzun, sıcak ve nemli yaz mevsimi yaşanır. Kış ayları ise kısa, ılıman ile soğuk arasında kuru ve bulutlu bir havaya sahiptir. Batı kısımda ise arazi dağlıktır. Her ne kadar doğuya göre daha soğuk olsa da, doğuya göre daha güneşlidir. Soğuk, hatta çok soğuk kış ayları ve ılıman yaz mevsimi yaşanır. Hava sıcaklığının -30’lara kadar düştüğü görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=SqQIiNirVWA