Google+

Colorado

Colorado - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 5,5 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Step İklimi

lake-irene-1679708_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek rakımlı eyaleti olan Colorado, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta-batı bölgesinde yer alır. Güney Rock Dağları’nın büyük bir kısmını, Colorado Platosu’nun kuzeydoğusunu ve Great Plains olarak adlandırılan büyük ovanın batı kısmını çevreleyen Colorado eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinin içinde sekizinci büyük eyaletidir. Colorado, ilginç coğrafi yapısı sebebiyle birçok bölgesinde mikro iklimler görülebilen bir eyalettir. Zaman zaman ekstrem hava koşullarına da sahne olan Colorado eyaletinde şu ana görülen en yüksek sıcaklık 48 derece, en düşük sıcaklık ise -52 derece olmuştur.

Eyaletin ismi, zamanında İspanyolların isimlendirmiş olduğu Colorado Nehri’nden gelir (Rio Colorado). Colorado İspanyolcada kırmızı renkli veya kirli anlamındadır. İspanyolların bu nehre kirli anlamındaki “Colorado” ismini yakıştırmalarının sebebi nehrin dağlardan getirdiği alüvyonlardır. Colorado eyaletinin takma ismi yüzyıl anlamına gelen “Centennial State”tir. Çünkü Amerikan Bağımsızlık Bildirisi imzalandıktan hemen sonra Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasına girmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hava Kuvvetleri Colorado eyaletine bağlı olan Colorado Springs şehrinde bulunmaktadır.

Aynı zamanda dünyaca ünlü kayak merkezlerinden Aspen, Colorado eyaletindedir. Dağları, ovaları, platoları, ormanları, vadileri, çöl arazileri, nehirleri, kısacası tüm doğal güzellikleriyle Colorado, hayat dolu bir eyalettir. Ayrıca Colorado bu güzelliklere ek olarak milli parklarıyla da meşhur olmuştur. Bu milli parklardan en popüler olan bazıları: Estes Park ve Grand Lake’te bulunan Rocky Mountains National Park, Montrose’da bulunan Black Canyon of The Gunnison National Park, Fruita’daki Colorado National Monument, Dinosaur National Monument’tır.


Tanıtıcı Video:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Colorado Wyoming eyaletinin güneyinde, Nebraska eyaletinin güneybatısında, Kansas’ın batısında, Oklahoma’nın kuzeybatısında, New Mexico’nun kuzeyinde, Utah’ın doğusunda, Arizona eyaletinin ise kuzeydoğusunda konumlanmıştır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Colorado, açıkhava aktivitelerinden hoşlanan herkes için görülmesi gereken yerlerden biridir. Sene boyunca kuru bir havanın hâkim olduğu eyalete eğer kayak yapma amacıyla gitmeyecekseniz, seyahat etmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. 

Colorado eyaletinde bulunan hiçbir şehre Türkiye’den aktarmasız uçak bulunmamaktadır. Bu sebeple İstanbul’dan diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerine aktarma yapıp örneğin New York’a veya Chicago’ya geçip oradan da Denver’a aktarmalı olarak uçabilirsiniz. 

bookcliff5.jpg

Rocky Mountain bölgesi ve Güneybatı mutfağından esintiler içeren bir mutfağa sahip olan Colorado’da ağırlıklı olarak Meksika restoranları bulunmaktadır. Başkent Denver, eyaletteki hayvancılığı doğrular şekilde bifteği ile meşhurdur.
 
Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer eyaletlerinin de dikkatini üzerine çeken, uygun toprak yapısı sayesinde bağcılık yapılabilen Colorado eyaletinin şarapları, hem ulusal hem de uluslararası arenada kalite ödülü kazanmıştır. Geleneksel vitis vinifera üzümlerinden yapılan şarap ise bal, erik, kiraz ve şeftali ile harmanlanarak üretilmektedir. Kayak merkezi ve aynı zamanda Rocky Mountain bölgesinin yemek başkenti sayılan Aspen, her yıl haziran ayında düzenlenen Yemek ve Şarap Klasiği ile Colorado mutfağının en güzel örneklerini sıralamaktadır.
 
Yalnızca şarap değil aynı zamanda birasıyla da ünlenmiş olan Colorado’da birçok mikro ölçekte bira fabrikası bulunmaktadır. Başkent Denver, Boulder ve Fort Collins biranın Napa Vadisi olarak geçmektedir.

IMG_8506_picmonkeyed-768x1024.jpg

Colorado’da festival ve eğlence denildiğinde akla ilk gelmesi gereken eyaletin başkenti Denver olmalıdır. Genç nüfusun fazla olduğu bu şehirde her an birbirinden farklı eğlenceli etkinliklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin eylül aylarında 2 gün boyunca süren Denver Chalk Art Festival’de, birçok sanatçı Larimer Meydanı’nı tebeşirle sanat galerisine dönüştürmek için saatlerce yerlerde çizim yapmaktadır.
 
Ağustos ayında düzenlenen Klasik Bisiklet Yarışması da bisiklet tutkunları için her sene festival havasında devam etmektedir. Ağustos ayında başlayıp eylül ayına kadar devam eden Denver Sokak Festivali güzel sanatlar, el yapımı eşyaların satıldığı yeni yetişen sanatçıların ve tasarımcıların kendi vitrinlerini oluşturdukları bir festivaldir. Ağustos ayında gerçekleşen bir diğer etkinlik de Denver sokaklarına kurulan bitpazarıdır.
 
Colorado Springs’te haziran ayından 31 Aralık’a kadar her ay birkaç kez düzenlenen Delicious Downtown Food Tour hem şehri hem de Colorado mutfağını keşfetmek için eşi bulunmaz bir fırsat olabilir. Bu sene 2 Aralık’ta Colorado Springs’te gerçekleştirilen Işık Festivali Noel ve yılbaşının adeta bir ön kutlaması gibidir. 

Eyalette İngilizceden sonra en fazla konuşulan dil İspanyolcadır. Ayrıca yerli Coloradan dili hala bazı bölgelerde konuşulmaktadır.

LOS ANGELES TÜRKİYE KONSOLOSLUĞU
 
Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: +1 (323) 655 8681

E-mail: consulate.losangeles@mfa.gov.tr

Web Sitesi: http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları
 
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

 •  Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),
 •  George Washington’un Doğum Günü (20 Şubat)
 •  Anma Günü (29 Mayıs),
 •  ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),
 •  Emek Bayramı (4 Eylül),
 •  Kolombus Günü (9 Ekim)
 •  Gaziler Günü (10 Kasım),
 •  Şükran Günü (23 Kasım),
 •  Noel (25 Aralık)

colorado-1679706_960_720.jpg

Özellikle tarım ve madenciliğin 19. yüzyılın ortalarında köklerini salmaya başlayıp günümüze kadar gelişmesi eyaletin ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Ağırlıklı sığır olmak üzere besi hayvancılığına ve süt-süt ürünleri edimine de çok fazla önem verilmektedir. Tarımda ise günümüzde buğday, mısır ve saman eyaletin geçim kaynaklarını oluşturan temel ürünlerdendir.

CNBC’nin 2010 yılında düzenlediği “İş İçin En Uygun Eyaletler” sıralamasında Texas ve Virginia’dan sonra üçüncü eyalet olarak belirlenen Colorado ekonomisinin bu denli gelişmiş olmasının en büyük sebeplerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin eyalette kurmuş olduğu federal güçlerdir. Kısaltma adı NORAD olan Kuzey Amerika Hava-Uzay Savunma Kumandanlığı, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Akademisi, Schriever Hava Kuvvetleri Üssü ve Fort Carson; Colorado eyaletinin şehri olan Colorado Springs’te bulunmaktadır. Ayrıca eyalette bulunan teknoloji enstitüleri sayesinde bilimsel araştırmalar yürütülmekte ve yüksek teknoloji endüstrileri faaliyet gösterebilmektedir. Gıda işleme, ulaşım ekipmanları ve makinaları endüstrisi, kimyasal madde endüstrisi ve çeşitli doğal taş ve madenin ekstraksiyonu ile yalnızca tarım, hayvancılık ve savunma sanayinde değil aynı zamanda farklı sektörlerde de aktif olan bir eyalettir.

194256_142522369147976_129325153801031_250537_6467802_o.jpg

Eğer seyahatinizi ağustos ayına denk getirirseniz, Denver’de kurulan bitpazarından veya Sokak Festivali’nde bir benzerini daha bulamayacağınız ürünler satın alabilirsiniz.

Bunun haricinde Colorado eyaletine özgü çok fazla hediye edilebilecek ürün bulunmamakla birlikte, hatıra amaçlı Colorado bayrağı baskılı tişörtler, anahtarlıklar, magnetler, kupalar, termoslar, kitap ayraçları alınabilir.

Aralarında Utesler, Arapaholar ve Şayenler’in de bulunduğu 13000 yıl boyunca huzur içinde yaşayan yerlilerin memleketi olan Colorado topraklarına ilk basan Avrupalının 1541 yılında İspanyol kâşif Francisco Vázquez de Coronado olduğu düşünülmektedir. 1682 yılında Fransız kâşif Robert de La Salle Fransa adına Colorado topraklarına sahip olduğunu ilan etse de 1803 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Colorado’nun da dâhil olduğu çok geniş bir bölgeyi Fransa’dan satın almıştır. Colorado 1861 yılında tamamen ve resmen Amerika Birleşik Devletleri toprağı olmuştur. Colorado, Albay John Chivington komutasında, bölgedeki yerlileri hedef alan vahşi Sand Creek Katliamı’na da sahne olmuştur.

mountains-269538_960_720.jpg

Ortalama yıllık sıcaklığın yaklaşık 9 derece olduğu Colorado eyaletinde yazları serin ve yağışsız, kışları ise soğuk ve karlı geçmektedir. Yazın ortalama sıcaklığın 15 derece, kışın ise -6 derece olduğu Colorado’da step ikliminin de etkisiyle sene boyunca az miktarda yağış görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer eyaletlerine kıyasla çok daha yüksek bir şehir olduğundan ve coğrafi yapısının karmaşıklığından dolayı farklı bölgelerinde mikro iklimler de görülebilmektedir. Örneğin istisnai olarak eyaletin güneyi kuzeyinden daha sıcaktır denilemez.

Yüzde 64 oranıyla Colorado halkının arasında yaygın olan din Hristiyanlıktır. Hristiyanlıkta da yüzde 44 oranıyla Protestanlık mezhebi önde gelmektedir, yüzde 19 Roman Katolik, yüzde 3 Mormon olarak belirtilmiştir. Eyaletin yüzde 2’si Musevi, yüzde 1’i de Müslümandır. Hiçbir dinin mensubu olmayanların oranı ise yüzde 25’tir.

denver-1935083_960_720.jpg

Colorado’nun başkenti Denver aynı zamanda eyaletin en büyük ve en kalabalık şehridir. Üniversite şehri olarak da adlandırılan Denver, cheeseburgerin çıkış yeridir. Colorado eyaletinin diğer önemli şehirlerinden bazıları: Aurora, Boulder, Colorado Springs, Fort Collins, Lakewood ve Grand Junction’dır.
 
Colorado eyaletinin El Paso bölgesinde yer alan Colorado Springs, Colorado eyaletinin başkenti Denver’den sonra en kalabalık nüfusa sahiptir. Garden of Gods (Tanrıların Bahçesi) olarak adlandırılmış, Türkiye’deki peribacalarına benzer oluşumların olduğu bir parka sahiptir. Kentin yakınında bulunan hava kuvvetleri üsleri, askeri ve ticari hava birimleri sebebiyle havacılık kenti olarak da bilinmektedir.
 
Nüfus bakımından Colorado eyaletinin üçüncü kalabalık şehri olan Aurora’da özellikle 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminde büyük önem arz eden Buckley Hava Üssü bulunmaktadır, bu sebeple stratejik bir lokasyondur. Kimilerine göre Aurora, başkent Denver’in banliyösü olarak görülse de Aurora’nın büyüyen nüfusu bir banliyö olarak değerlendirilmesinin yetersiz kalacağını göstermektedir.