Google+

Cusco

Cusco - : - / -
--℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon12℃
 • Şubweather-icon12℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon10℃
 • Temweather-icon10℃
 • Ağuweather-icon11℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon13℃
Nüfus:         869,351 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

cusco_02_big.jpg

Peru’nun güney doğusunda yer alan Cusco şehri, And Dağları’ndaki Urubamba Vadisi’ne yakın bir alanda kuruludur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.400 metredir. Kendi adını taşıyan bölgenin başkenti olan şehir, tarihi dönemde 13.-16. yüzyıllar arasında Inka İmparatorluğu’nun başkentiydi. Bu sebeple şehir 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi. Bunun da etkisiyle önemli bir turist merkezi olan Cusco şehrini yılda ortalama 2 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Özellikle şehir merkezinde gezerken karşınıza çıkacak olan kiliseleri, kolonyal mimariye sahip binaları, dar ve uzun sokakları oldukça etkileyici olan Cusco’da, bu tarihi dokuyu yakından inceleyen pek çok müze de yer alıyor. Ekonomisi çoğunlukla turizm odaklı olan şehri ziyaret etmek için en uygun zaman yağışların azaldığı ve havanın çok sıcak ya da soğuk olmadığı mayıs ya da haziran ayı olacaktır.
 

Tanıtım Videosu: 

Cuzco ve çevresi tüm Peru’da en beğendiğiniz yer olacak. Dağlarda bozulmadan devam eden yerel kültür, Cuzco’nun İspanyol kolonyal mimarisinin içinde dolaşan yerel kıyafetli kadınlar ve sırtlarında heybelerindeki yavru lamalar, And Dağları’nın insanın ruhunu ele geçiren manzaraları, Inkalar’ın Cuzco’nun ciğerlerine işlemiş bilgeliği, dağlarla konuşarak problemlerini çözen şamanlar, insan ve doğa arasındaki bozulmamış güçlü bağ, ve bunlara âşık olan expatların getirdiği alt kültür burayı tükenmeyen güzellikte bir yer yapıyor.

Plaza de Arma

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Plaza de Arma

Cuzco, Güney Amerika kıtasının batı sahillerinin yarısından fazlasını yönetmiş Inka İmparatorluğu’nun başkentidir. İspanyollar burayı İspanyollaştırmak için çok uğraşmışsa da hala yerel kültür gürül gürül devam etmektedir. Burada insanlar Quechua konuşurlar ve çoğu İspanyolcayı sonradan öğrenir.

Hatırlatmakta fayda var ki Cuzco’ya gelişinizin ilk bir iki günü yüksek irtifa nedeniyle verimsiz geçebilir. Yüksek irtifaya klimatize olmanızı sağlayacak ilaçlara buraya gelmeden önce de başlayabilirsiniz buraya geldiğinizde de. Bu meydan İnkalar zamanında olduğu gibi bugün de şehrin kalbidir. Burada dalgalanan iki bayrak vardır. Bunlardan biri kırmızı-beyaz Peru bayrağı diğeri de her ne kadar LGBT bayrağı gibi dursa da gökkuşağı renkleriyle Tahuantinsuyo yani İnka İmparatorluğu’nun bayrağı. Kolonyal mimari ürünü arkadlarla çevreli olan meydan bir diğer önemli meydan olan Regocijo Meydanı ile kesişiyor. Meydanın en önemli yapısı, Cuzco’nun en eski kilisesi Iglesia del Triunfo (1536) ve İnkaların Huayna Capac Sarayı üzerine inşa edilen Iglesia de Jesus Maria’nın (1733) da eklenmesinden oluşan, Viracocha Sarayı temellerine inşa edilen Cuzco Katedrali (1559)’dir.

-

Cusco lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Montecristo Coffee Bar, Cusco Magico 5 - Departamento Condominio Ingenieria 2, Wallace's Home. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Polo Aparthotel, Casita de Mako gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Chano's Place, Panay Apartment, Florida del Inca Hotel boutique otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cusco aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Qurikancha Tapınağı

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Qurikancha Tapınağı

Eğer Cuzco’da sadece bir yapıyı görecek zamanınız varsa bu Qurikancha Tapınağı olsun deriz. Bir zamanlar İnka İmparatorluğu’nun en görkemli tapınağı olan Qurikancha, isminden de anlaşılacağı gibi (Altın Avlu) gerçekten de altın kaplamayış. Ayrıca tapınakta çeşitli ritüellerde kullanılmak üzere yine altın kaplama objeler ve heykeller varmış. İspanyolların gelişinden sonra temelleri üzerine Santo Domingo Kilise Kompleksi inşa edilen tapınak, tüm altın kaplama panel ve objeler eritilerek yağmalanmış. 9. Sapa Inca Pachacuti Inca Yupanqui tarafından 15.yy’da yapılmış bu Güneş Tapınağı, Peru’daki en ince taş işçiliği olarak kabul ediliyormuş.

Klasik Roman Katolik kiliselerinden olan bu barok katedral şehrin göbeği olan Plaza Des Armas meydanında bulunuyor. Katedralden sonra Coricancha (Qoricancha) var. Bu tapınak İnkalar tarafından Güneş tanrısı İnti’ye adanmış bir tapınak. Orjinalinde yerde ve tavanda altın kullanılmış fakat savaş zamanında bu altınlar çalınmış ve yok olmuş. Burası aynı zamanda arkeolojik bir müze olma özeliğine de sahip. Büyük olmasa da içeride ünlü İnka taş sanatını görebiliyorsunuz. Bu tapınak İnka’ların en önemli tapınağı olarak gösteriliyor.

-

Saksaywaman (Sacsayhuamán)

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Saksaywaman (Sacsayhuamán)

Saksaywaman’a aynı zamanda Sexy Woman denilmekte. Burası İnka’ların kendilerini korumak için kullandıkları kalesidir. Nitekim savaşta birçok İspanyol askeri burada hayatını kaybetmiş. Özel bir mimari düzenle kurulmuş olan bu yerde150 ton ağırlığa kadar ulaşan taşları görebilmek mümkün. Taşların diziliş biçimi de etkileyici ve farklıdır.

Diğer rota Quenko ise İnkaların en kutsal yerlerinden biridir. İnkalar’ın bu kutsal yerlerine aynı zamanda wak’as denilmektedir. Burası İnka’ların insanları güneş tanrısı İnti’ye kurban ettikleri yer. Küçük bir mağara içinde burada insanların kanını akıtıyorlarmış. Özellikle mağaranın içi soğuk bir şekilde muhafaza edilmiş. Burada bulunan büyük taşlar puma kafası şeklinde.

İnkalar’dan önce bölgeye yerleşmiş olan Killke adlı yerli kabilenin (900 – 1200) 1100 yılında inşa ettiği Sacsayhuamán şehir duvarları, Cuzco şehir merkezinin 3 kilometre dışında bulunur. 13.yy’da İnkaların eklemeleriyle genişletilmiş ve dev blok taşlardan hiç harç kullanılmadan örülmüştür. Her ne kadar bu zamana kadar depremlerle 3’te 2’si yıkılmış olsa da zamanında İspanyolları şehre girişte zorlayacak kadar sağlam bir askeri yapı olduğu biliniyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Peru’nun güney doğusunda yer alan Cusco şehri, And Dağları’ndaki Urubamba Vadisi’ne yakın bir alanda kuruludur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.400 metredir.

Geolocation

Cusco’da subtropikal iklim hâkimdir. Kuru ve ılıman olmak üzere iki farklı mevsim görülür. Mayıs-ağustos ayları arasında yaşanan kurak mevsimde gündüzleri güneşliyken geceleri dondurucu soğuklar görülmektedir. Temmuz yılın en soğuk ayıdır ve sıcaklık ortalaması 9.7 derecedir. Ilıman ve yağışlı mevsim ise aralık-mart ayları arasında yaşanmaktadır. Kasım ayında ortalama sıcaklıklar 13.3 derecedir.

Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine çok yakındır. Lima ve Arequipa arasında günlük uçuşlar mevcuttur. Bolivya ve Kolombiya’dan da uçuşlar yapılmaktadır. Diğer ülkelerden gelirken Lima üzerinden aktarma yapmak gerekir. Lima’ya Miami, Los Angeles, Paris, Madrid ya da Amsterdam gibi merkezlerden uçuşlar mevcuttur.

İnka İmparatorluğu’nun başkenti, Peru’nun yüksek rakımlı şehirlerinden birisi olan Cusco; günümüze kadar koruduğu kültürü ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Bu kültürel şehir ilgi çekici olmasıyla beraber yüksek rakımda bir yerleşim bölgesi olduğu için turistler için biraz zorludur. Seyahatiniz boyunca dikkat etmeli, çok fazla kendinizi yormamalısınız. Sağlık sorununuz var ise doktorunuzla görüşmeli ve ilaçlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Seyahatiniz boyunca daha rahat edebilmeniz için, şehir içerisinde çokça görülen, satılan ve ikram edilen coco yaprağını çiğneyebilir, çayını içebilirsiniz.


Cusco’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cusco otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Cusco onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Cusco Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cusco Otelleri

En Uygun Fiyatlı Cusco Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Cusco Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Cusco Otelleri

Cusco, Peru’nun güney doğusunda bulunan, İnka Medeniyetlerinin de başkenti olarak bilinen tarihini günümüze kadar taşımış bir şehirdir. Savaşçılar Meydanı olarak bilinen Plaza de Armas, Güneş Tapınağı olarak bilinen Qoricancha Sarayı, tarihten günümüze kadar korunan kiliseler ve o dönemi yaşamış günümüzde de hareketli dar sokakları başta olmak üzere görülmesi gereken tarihî bir şehirdir. Tarihi ve kültürüyle birçok turistin ilgisi çekmektedir.


Cusco Otelleri
 

Pahalı bir şehir olmamasıyla beraber çok fazla bütçenizi aşmadan gezebileceğiniz bu şehirde uygun fiyatlarda birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cusco otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

buses-in-cusco-peru.jpg

Cusco’nun şehir merkezinde yürüyerek gezmek kolaydır. Bunun dışında şehir merkezinde belirli rotalarda çalışan otobüs ve minibüsler mevcuttur. Taksiler şehir merkezinde sabit ücretlerle çalışmaktadır ve taksimetreleri yoktur. Bu sebeple binmeden önce fiyat konusunda anlaşmış olmak gerekir.

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru’nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar’dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi köleler ile de Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı Chili soslu tavuk etidir.

Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru’nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru’da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

El Encuentro, Al Gustitos de Loli, El Emperador, Kukuly, Govindas, El Fogon, Puerto Atico, Prasada, Dragon's Palate.

Bahşiş

Cusco restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Cusco’da özellikle eski şehir kısmında bar, disko ya da restoran gibi gece hayatı için pek çok seçenek mevcuttur. Plaza de Armas ile San Blas çevresinde çok sayıda mekân yer almaktadır. Eğer dans etmek isterseniz şehrin en eski diskolarından Ek Muki’yi mutlaka görmelisiniz. Plaza de Armas’ın birkaç sokak ilerisindeki The Temple da Latin danslarını sevenler için idealdir. Turistlerden uzak bir mekânda yerel halkla takılmak isterseniz gece kulübü Caos’u tercih etmelisiniz. Salsa sevenler ise Garabato’s ya da Mythology’yi tercih ediyor. Canlı müzik için, perküsyon gruplarının sahne aldığı Blue Martini idealdir.

Adoración de los Reys / Krallara Tapınma (Ocak)

Semana Santa (Mart-Nisan)

Fiesta de las Cruces (Mayıs)

Q´oyoriti / Kar-Buz Festivali (Mayıs)

Cusqueña Uluslararası Bira Festivali (Haziran)

Cusco Karnavalı (Haziran)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (28 Temmuz)

Señor de Huanca (Eylül)

Cusco Turistik Hafta (Ekim)

Peru'da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar ise aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel bir fikir olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en güzel tercihler arasındadır.

Cusco’da da tüm bu ürün çeşitlerinden bulabileceğiniz alanlar mevcuttur. Plaza de Armas ile Plaza Regocijo çevresindeki sokaklarda keyifle dolaşırken çok sayıda mağaza ile karşılaşacaksınız. Çoğunda benzer ürünler yer aldığından fiyat araştırması yaparak ucuz olanı bulmanız faydalı olacaktır.

Cusco (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Cusco’nun saati Türkiye’den 7 saat geridedir.

Peru sınırları içerisinde yer alan Cusco şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Peru ülkesinde yer alan Cusco şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)

Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04 (Geçici telefon)

embajada.lima@mfa.gov.tr

http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.