Google+

Arhus

Arhus - : - / -
--℃
1 DKK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon2℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon10℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon15℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke: Danimarka Nüfus: 320.000 Resmi Dil: Danca Para Birimi: Danimarka Kronu İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün Big Mac İndex: 4,32$ (Türkiye 3,87$)

Bir liman şehri olan Aarhus, (Danca: Arhus) Danimarka’nın en büyük ikinci kentidir. Konum olarak Danimarka’nın Jutland yarım adasının kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Nüfusu ise günümüzde 230.000 civarındadır.

Arhus Hakkında Bilinmesi Gerekenler
telegraph.co.uk

Bir liman şehri olan Aarhus, (Danca: Arhus) Danimarka’nın en büyük ikinci kentidir. Konum olarak Danimarka’nın Jutland yarım adasının kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Nüfusu ise günümüzde 230.000 civarındadır.

Aarhus Limanı Danimarka’nın en büyük ithalat ve ihracat limanı olarak bilinir. Ülkede üretilen tarımsal gıdalar ve dışardan alınan sanayi ürünleri alışverişi bu liman üzerinden yapılır. Bu yüzden ekonomisi büyük ölçüde limancılığa dayanmaktadır.

İklim olarak gayet ılıman bir karaktere sahip olan Aarhus düz bir ovanın üzerine kurulmuştur. Yıl boyunca sürekli yağış aldığı için bitki örtüsü yem yeşildir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 8-10 derece civarında seyreder.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Aarhus, konum olarak Danimarka’nın Jutland yarım adasının kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Geolocation


obn.ba

Aarhus para birimi olarak “Danimarka Kronu” kullanmaktadır.

Aarhus GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Aarhus’da 11.00’dir.

Aarhus’da resmi dil olarak “Danca” konuşulmaktadır.

Danimarka Devleti, Schengen Bölgesi Sözleşmesine taraf olan ülkeler içinde yer almasından ötürü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Danimarka ülkesine giriş yapabilmeleri için seyahatleri öncesinde Danimarka schengen vizesi için başvuruda bulunmaları gereklidir.

Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği ve  Başkonsolosluğu


blogspot.com

Aarhus’un iklimi ılıman bir karaktere sahiptir. Şehir yılın her zamanı yoğun şekilde yağış almaktadır. En fazla yağışı Kasım ayında alır. Kurak günlerde bile yağış alan Aarhus’un yıllık ortalama sıcaklığı 8 derecedir. Aarhus’u en uygun Haziran  - Ağustos ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aarhus’a direk uçuş bulunmamaktadır. Havayolu şirketleri ile Kopenhag aktarmalı olarak Aarhus’a ulaşabilirsiniz.

Aarhus konaklama açısından hemen hemen her bütçeye hitap etmektedir. Otel seçimini yaparken turistik alanlara ve şehir merkezinin imkânlarını kullanma açısından merkezi yerleri seçmeniz faydalı olacaktır. Şehirde büyüklü küçüklü 30’dan fazla otel bulunmaktadır. Bunlar özellikle liman bölgesinde, Midtbyen ve Latinerkvarteret semtlerinde yoğunlaşmışlardır.

Arhus Şehir İçi Ulaşım
commons.wikimedia.org

Aarhus’ta ulaşım araçlarını taksi ve otobüsler oluşturmaktadır. Bu araçlarla şehrin birçok noktasına gitmek mümkündür. Tüm toplu taşıma araçlarının ücretlendirmesi aynıdır. Bunların yanında yürüyerek veya bir bisiklet kiralayarak da şehri kolayca keşfedebilirsiniz. Yerel halk ve ziyaretçiler toplu taşıma araçlarından ziyade bisiklet ve yürümeyi tercih etmektedir. Çünkü Aarhus toplu taşımaya gerek kalmadan keşfedilebilecek kadar küçüktür.

Arhus Gezilecek Yerler
visitdenmark.com

Aarhus, Danimarka’nın en eski ve en büyük kentlerinden biridir. İçinde hem modern hem de tarihi anlamda birçok gezip görülecek yer barındırmaktadır. Başlıca gezilmesi gereken yerler; Den  Gamble By, Aros Modern Sanat Müzesi, Botanik Bahçesi ve Kuzey Avrupa’nın en büyük kilisesi olan katedraldir.

Danimarka Mutfağı
visitdenmark.nl

Ucuzundan pahalısına, her zevke göre yüzlerce restoran bulunduran Aarhus, ziyaretçilerini yemek konusunda mutlu etmektedir. Çok fazla restoran bulunduğu için bir rekabet ortamı oluşmuş ve bu yüzdende fiyatlar gayet uygun hale gelmiştir. Belki de Danimarka’nın en uygun fiyatlı restoranları Aarhus’ta bulunmaktadır.

Restoranlar belli bir noktada yoğunlaşmamış, şehir içinde dağılmıştır. Bu yüzden iyi bir tarama yapmanız tavsiye edilir. Yine de en iyi restoranlar nehir boyunca dizilmiş olanlardır. Aarhus’un yerli halkı kafelerde yemek yemeyi sevmektedir. Kahvaltı ve öğle yemeği için genellikle kafeler tercih edilmektedir. Buralarda çok uygun fiyatlı ev yapımı burger, salata, sandviç, çorba ve çeşitli aperatifleri tadabilirsiniz. Danimarka’da genellikle sosis, domuz eti ve patatesten yapılan yemekler daha çok tüketilmektedir.

Arhus Gece Hayatı
festicket.com

Aarhus barındırdığı yüksek öğrenci nüfusu nedeniyle renkli ve hareketli bir gece hayatı kültürüne sahiptir. Şehirde gece hayatı genellikle büyük gece kulüplerinde ve barlarda yaşanmaktadır. Yiyecek ve içecek fiyatları özellikle nehir şeridinde ki mekânlarda yüksektir. En çok tüketilen içki ise Tuborg, yerel demlenen Carlsberg ve Ceres biralarıdır.

Aboulevarden ve Klostergade Aarhus’ta ana eğlence mekânlarının bulunduğu bölgelerdir. Buralarda sayısız kafe, bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle Aboulevarden bölgesinde ki mekânları tercih ettiği için fiyatlar burada biraz daha uygundur. Aarhus güvenli bir şehir olduğundan gece geç saatlere kadar dışarıda kalmanızın güvenlik açısından bir sakıncası yoktur. Ancak yine de temkinli olmak yararlı olacaktır.


wordpress.com

Aarhus’ta alışverişin kalbinin attığı yer Lüks İskandinav giyim mağazaları ve ünlü markaların çoğunlukta olduğu Stroget Caddesi’dir. Bu cadde sadece yayalara açık olarak Aarhus’un en işlek yerini oluşturmaktadır. Bunun yanında tren garının yanında bulunan “Bruun Gallery” ise içinde bir sinema ve 95 mağaza bulunan Aarhus’un en büyük alışveriş merkezidir. İçinde teknolojiden giyime kadar birçok yelpazede ürüb satılmaktadır.

Bir diğer alışveriş noktası da kentin kuzeyinde yer alan Storcenter Nord’dur. Burada da yaklaşık 55 dükkân bulunur. Ayrıca kent merkezinin batısında yer alan Cirt Vest ve Bazer Vest, egzotik öğeleri ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz birçok butik dükkân barındırmaktadır.


zesterdaily.com

 • Aarhus Jazz Festival (Temmuz)
 • Football Festival Denmark (Haziran)
 • Tuno Festival (Ekim)
 • Danmarks Smukkeste Festival (Aralık)
 • 1 Ocak :Yeni Yıl Tatili
 • 2 Nisan: Danimarka Yerel Dini Tatili
 • 3 Nisan: Danimarka Yerel Dini Tatil
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Tatili
 • 14 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Tatili
 • 25 Mayıs: Danimarka Yerel Dini Tatili
 • 5 Haziran: Danimarka Milli Günü
 • 24 Aralık: Noel Tatili
 • 25 Aralık:  Noel Tatili
 • 31 Aralık: Yeni Yıl
 • Ambulans: 112
 • Polis: 112
 • İtfaiye: 112
 • Acil: 112