Bukavu Genel Bilgiler / Rehber

Bukavu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan bir şehirdir. Ruanda sınırında yer alan kent Kivu Gölü’nün sahil şeridinde konumlanmıştır. Güney Kivu bölgesinin başkenti olan Bukavu’da 870 bin kişi yaşamaktadır. Güney Kivu’nun ana etnik grubu olan Bushi Krallığı’nın eski topraklarının bir parçasıdır. Avrupalılar BushiKrallığı’na gelmeden önce kentin adı Rusozi’ydi. Kentin şimdiki adı inekler çiftliği anlamına gelen “bu ‘nkafu” kelimesinin zamanla değişmesiyle oluşmuştur. Bukavu resmi olarak 1901 yılında Belçikalı sömürge otoriteleri tarafından kurulmuştur. Belçika sömürge dönemine ait 100’den fazla bina koruma altına alınmıştır. 1954 yılına kadar Avrupalı nüfusu yoğunluktaydı. Bukavu’nun son 50 yıllık tarihi savaşlarla ve katliamlarla doludur. Önemli bir ulaşım merkezi olan şehir, Demokratik Kongo’nun doğuya açılan kapısıdır. Ancak savaşların bir sonucu olarak karayolu ağlarının büyük bölümü tahrip edilmiş, sonrasında restore edilmemiştir. Burada çok sayıda göl kenarı iskelesi göreceksiniz. Bakımlı karayollarının yokluğunda, taşımacılığın önemli bölümü gölün Kongo’ya ait sularında gerçekleştiriliyor. Bukavu’da en çok konuşulan diller Lingala, Kongo ve Fransızca’dır. Şehrin nüfusu çok olsa da sosyal aktiviteler sınırlıdır. Gece kulübü, sinema ve müze gibi yerler bulunmamaktadır. Şehirdeki restoran ve kafe sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Bukavu’da turizm için en yoğun aylar mart, haziran ve temmuz aylarıdır. Otel ve uçak bileti fiyatları bu dönemlerde yükseliştedir. Kasım ayında şehirdeki turist yoğunluğu en düşük seviyededir. Kent, Güney Yarım Küre’de bulunduğu için haziran ve ağustos ayları arasında kış mevsimini yaşar. Bukavu’yu ziyaret etmek için en uygun dönem kış mevsimidir. Bu dönemde ortalama sıcaklıklar 27 derece iken bir aydaki yağışlı gün sayısı üçten azdır.

Bukavu Nerede?

Bukavu, Orta Afrika ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yer alır. Ülkenin en doğusunda bulunan Bukavu, Kivu Gölü’nün güneybatı kıyısında yer almaktadır. Güney Kivu bölgesinin başkenti olan Bukavu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’ya 1515 km uçuş mesafesindedir.


Bukavu Gezilecek Yerler

Bukavu, Kivu Gölü’nün güney ucunda muhteşem şekilde çevrelenmiş sahil şeridinde yer almaktadır ve bu yönüyle harika manzaralara sahiptir. Bukavu’da ülkenin en çekici mimarilerinden bazılarını görebilir, sınırlı sayıdaki turistik noktaları gezebilirsiniz. Kahuzi Biega Milli Parkı ve Idjwi Adası Bukavu’nun ana turistik destinasyonlarıdır.

Kahuzi Biéga Milli Parkı
Kahuzi Biega Milli Parkı Bukavu yakınlarında korunan bir bölgedir. Kivu Gölü’nün batısında ve Ruanda sınırına yakın bir konumda bulunmaktadır. Hem dağlık hem de alçak araziyi kaplayan bu 6000 kilometrekarelik tesis, doğu ova gorillerinin son sığınaklarından biridir. Kahuzi Biega, 1980 yılında eşsiz biyolojik çeşitliliği ve gorilleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir. Nadir türlerin son yaşam alanı olan bu parkta 136 memeli türü bulunmaktadır. Eğer birbirinden ilginç gorillerle sıcakkanlı bir etkileşime geçmek istiyorsanız Kahuzi-Biéga Ulusal Parkı’nı mutlaka ziyaret edin. Doğa yürüyüşü yapmak ve gorilleri görmek için önceden izin almanızda fayda var.

Idjwi Adası
Kivu Gölü’nün ortasında yer alan Idjwi Adası, Afrika’nın en büyük ikinci göl adasıdır ve 340 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir yaşamının kargaşasından kaçmak, doğanın ve zengin ada kültürünün tadını çıkarmak için harika bir seçenektir. Burada küçük misafir evlerinde konaklama imkanına sahip olacaksınız. Idjwi Adası’nda son sayımlara göre 250 bini aşkın insan yaşamaktadır. Bukavu tatilinizin bir gününü Idjwi’ye ayırarak Afrika’nın el değmemiş güzelliklerini keşfedebilir, birbirinden pitoresk doğa manzaraları yakalayabilirsiniz.


 

Bukavu’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bukavu’ya direkt olarak ulaşım mevcut değildir. Bukavu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğu sınırında yer aldığı için başkent Kinsaşa’dan aktarma yapmak oldukça zahmetli olacaktır. Bukavu’ya gitmek için en iyi yol Ruanda üzerinden ulaşım sağlamaktır. Ruanda’nın Cyanguguşehri üzerinden Bukavu’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Cyangugu’ya 40 saati aşan iki aktarmalı uçuşların ardından ulaşabilirsiniz. Cyangugu da Bukavu gibi Kivu Gölü’nün kıyısında yer almaktadır. İki şehir arasındaki mesafe 22 kilometredir. Cyangugu’ya geldikten sonra taksi motorlar ile Bukavu’ya geçebilirsiniz. Aşı kartınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Bukavu ile İlgili

Bukavu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19oC
  • Şub 18oC
  • Mar 18oC
  • Nis 18oC
  • May 19oC
  • Haz 18oC
  • Tem 18oC
  • Agu 19oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 19oC
  • Kas 18oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa