Google+

Arama formu

1500 metreden 200 km hızla Kemaliye’ye dalış

Türk serbest atlayışçı Jak Kamhi ve dünyaca ünlü rekortmen sporcu Miles Daisher, Türkiye’deki ilk ikili wingsuit atlayışını Erzincan Kemaliye’de gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük kanyonlarından Karanlık Kanyon’a evsahipliği yapan Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, iki serbest atlayışçının yarasa uçuşu olarak da bilinen wingsuit projesine evsahipliği yaptı. Dünyanın en iyi serbest atlayışçılarından Red Bull sporcusu Miles Daisher (USA, 45) ve bu sporda Türkiye’nin önemli isimlerinden Jak Kamhi (TUR, 35) Kemaliye’de yaklaşık 1.500 metre yükseklikteki helikopterden gerçekleştirdikleri atlayışla ülkemizin ilk ikili wingsuit projesine imza attılar. Saatte 200 km’den fazla hıza ulaşan ve yaklaşık 30 saniye uçan sporcular, değişken rüzgâr şartlarıyla mücadele ederek yere 130 metre kala paraşütlerini açarak atlayışlarını başarıyla tamamladılar. Hazırlıkları 8 ay süren proje, kalabalık bir prodüksiyon ekibinin 3 gün süren çalışmalarıyla kayıt altına alındı.
 
Sporculardan ilki yarasa uçuşu olarak da bilinen wingsuit sporunda dünyanın en iyilerinden olan Miles Daisher. Amerikalı sporcu 3 binin üzerinde base jump atlayışıyla dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Ayrıca bir günde 57 base jump atlayışı yaparak bu alanda da rekoru 2005’te eline geçirmiş durumda. Red Bull sporcusu Miles Daisher, serbest atlayış için Türkiye’ye gelerek gücünü Türk sporcu Jak Kamhi ile birleştirdi.
 
Jak Kamhi’nin hikâyesi ise Miles Daisher’dan daha farklı. İstanbullu Jak Kamhi, işletme okuduktan sonra 27 yaşına kadar ticaretle uğraşmış. İş adamından bir ekstrem sporcuya dönüşerek içindeki boşluğu doldurduğunu söyleyen Jak Kamhi ilk paraşütle atlama deneyiminden sonra çocukluk hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvamış ve soluğu paraşütçülüğü en iyi şekilde öğrenmek için ABD’de almış. ABD’de Miles Daisher ile tanışan ve kısa zamanda iyi arkadaş olan Jak Kamhi, Daisher’ı kahramanı ve hocası olarak görüyor. ABD’de kaldığı dört yıl boyunca Miles Daisher ile çalışan ve pek çok atlayış gerçekleştiren Kamhi, vatan hasretine dayanamayarak Türkiye’ye döndükten sonra da Daisher ile irtibatını koparmadı ve sonunda yeni bir projede bir araya geldi. Daisher’ı Türkiye’ye davet eden Kamhi, Daisher ile birlikte hep hayal ettiği projesini hayata geçirdi.
 

1500 metreden 200 km hızla Kemaliye’ye dalış