Google+

Arama formu

20 bin kişi küresel ısınmaya çare arıyor

BM İklim Değişikliği Konferansı Doha’da toplandı. Katar’ın ev sahipliği yapması tartışma konusu oldu

Katar, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. Başkent Doha’da düzenlenen konferans çerçevesinde BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraf Ülkeler Konferansı (COP18) ve Kyoto Protokolü Taraf Ülkeler Toplantısı’nın (CMP8) açılışı yapıldı.

Aralarında 194 ülkeden hükümet temsilcisi, BM yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu 20 bin katılımcının bir araya geldiği konferans 12 gün sürecek. Küresel ısınma ve iklim sorunlarının konuşulacağı konferansın ana konusu sera gazı salınımının azal-tılması olacak. Basın toplantısı düzenleyen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Genel Sekreteri Christiana Figueres, “Zaman azalıyor. Kapı hızla üstümüze kapanıyor” diyerek küresel ısınmaya karşı alınan önlemlerin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

BM Çevre Programı tarafından hazırlanan son raporda, dünya ülkelerinin iklim değişikliğini sınırlandırma çabalarının yetersiz kaldığı uyarısında bulunmuştu.

Raporda, sera gazlarının atmosferdeki yoğunluğunun 2000 yılından bugüne yüzde 20 arttığı belirtilmişti. Sera gazlarının atmosfere salınımının 2020 yılında yüzde 14 azaltılması gerekiyor.

Katar doğru tercih mi?
İlk kez bir Körfez ülkesinin ev sahipliği yaptığı konferansın çevreye en fazla karbondioksit salınımını gerçekleştiren ülkeler arasında yer alan ve ham petrol ihracatını en fazla yapan ülkelerden Katar’da gerçekleşmesi eleştiri konusu oldu.

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye konuşan çevre örgütü Climate Action Network’ün (CAN) Lübnan başkanı Wael Hmaidan, “Çevre koruma, bu konferansa kadar Katar politikasında hiç rol oynamıyordu. İlk kez Katar konferansa ev sahipliği yapmak istediğinde ortaya çıktı” dedi. Katar’da kişi başına düşen karbondioksit emisyonu 31 ton olarak biliniyor.

Kaynak: Milliyet