Google+

Arama formu

2016 Turizm Eylem Planı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör saldırıları ve Rusya ile gelişen uçak krizi nedeniyle problem yaşayan turizm sektörüne değinen açıklamalarda bulundu. 9 maddelik bir eylem planını anlatan Davutoğlu, yurt dışından turist getiren A Grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar uçuş desteği verileceğini ve en az 400 bin turist getiren acenteye 100 milyon kredi desteği sağlanacağını bildirdi.

Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü'ndeki ayrıntılı açıklamaları ise şöyle oldu:

1. Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentesine uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.
2. Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkânı getiriyoruz. En az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine 100 bin TL'ye kadar kredi kullanma hakkı çıkmıştır.
3.İhtiyaç durumunda düzenleme ve denetleme kurulu tarafından kurul kararı alınması olacaktır. Kredilerin geri dönüşünde sorun olursa yeniden yapılandırılmaya gidilecektir. 
4. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'ndan destekliyoruz. Yat limanları, rıhtım iskeleler için yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz.
5. Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler, ihracatçı sayılacaklar. 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Ayrıca deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Yurt dışı fuarlara katılım desteğinden istifade edecekler.
6. Çevreye duyarlı tesislere su, atık su gibi bedeller için en düşük tarife uygulanacak. 
7. Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi 3 eşit taksit şekilde ödenmesi şeklinde yardımcı olunacaktır.
8. Acil Eylem Planı Destek Paketi, hızlıca hayata geçirilecektir.
9. Sektörümüze 255 milyon liralık hibe desteği sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz.

(t24)