Google+

Arama formu

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu oldu

Kastamonu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi.

TÜRKSOY Daimi Konsey 35. Dönem Toplantısı, 5 Aralık 2017 tarihinde, 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti, Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’da gerçekleştirildi. Toplantıda Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığı TÜRKSOY’a üye ülkelerin kültür bakanlarından da destek buldu.

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu oldu

Daimi Konsey, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan bakanlıklarının önerileri doğrultusunda, 2018 yılının TÜRKSOY üyesi ülkelerde, doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev'i, doğumunun 125. yılı münasebetiyle Kazak bestekar Magjan Jumabayev'i ve doğumunun 90. yılı münasebetiyle Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’u “Anma Yılı” olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman konuşmasında Türk Dünyası kültür başkenti uygulamasının kentlerin bir marka değeri kazanmasında önemli bir fonksiyon üstlendiğinin altını çizerken "Türk Dünyası Kültür Başkenti Programı kapsamında 2013 yılında Eskişehir’de gerçekleştirilen Türk Halkları Kültür Şöleni’nin bir yenisini daha hayata geçirmek niyetindeyiz. Bu vesileyle 2018 yılında güzel ülkemizin eşsiz Türk şehri Kastamonu’nun seçilmesinden büyük memnuniyet duymaktayız." ifadelerini kullandı.

2018’de TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayacaklarına işaret eden Yayman, bakanlık ve idareciler olarak tüm imkânlar kullanılarak hatıralarda kalacak ve geleceğe aktarılacak bir yıl olması için konukları Türkiye’de ağırlamaktan sonsuz mutluluk duyacaklarını belirtti.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz de Kastamonu’nun 900 yılı aşkın süredir Türk yurdu olduğunu vurguladı ve ilin Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden olduğuna işaret etti. Vali Karadeniz, Kastamonu’nun 7 bin yıllık tarihiyle kesintisiz bir kronolojiye sahip bir medeniyet şehri olduğunu da sözlerine ekledi.

Kastamonu’nun, Türkmen beyliği Candaroğulları’nın başkenti olduğunu ve Osmanlı’ya İstanbul’a kadar uzanan önemli bir kent merkezi olarak hizmet verdiğine dikkat çeken Vali, "Kastamonu, Çanakkale Savaşı ve Türk Milli Mücadelesi’nin kahraman şehridir." dedi. 

Kastamonu’nun Türk dünyasıyla sıcak ve samimi ilişkiler kurmakta oldukça başarılı olduğunu belirten Karadeniz, “Kastamonu Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Türk Dünyası Günleri ve Kastamonu Üniversitesi’nin Türk Dünyası üniversiteleriyle kurduğu çok yönlü iş birliği ilişkilerin kalıcı hale getirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.” dedi.

Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerinin altını çizen Karadeniz, “Şehrimizin bu organizasyona yapacağı ev sahipliği ve el birliğiyle yapılacak etkinlikler Kastamonu’muzun gelecek kuşaklarına bırakılacak güzel ve en anlamlı miraslardan biri olarak hafızalarda kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kapanış konserinin sonunda,  TÜRKSOY Daimi Konseyi tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a Türk Dünyası Kültür Başkenti sembolü takdim edildi.

Etiketler