Google+

Arama formu

2030'a kadar turist sayısı 1,8 milyara ulaşacak

Yapılan araştırmalara göre uluslararası turist sayısının yılda ortalama 43 milyon kişi artarak dünya genelinde 1.8 milyar turist sayısına ulaşılacağı öngörülüyor.

Küreselleşmeye bağlı olarak ulaşım ve bilişim sektöründeki gelişmeler ve kişilerin gelirlerindeki artış, turzmi dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline getirdi.  2013'ü küçük de olsa büyümeyle tamamlamaya hazırlanan dünya turizmi, uzun vadede bu büyümeyi sürdürecek. Uluslararası turizmin bu büyümesi 2030'a kadar ortalama bir hızda olacak.  
 
Ayrıca uluslararası turist rakamlarının yılda ortalama 43 milyon kişi artması beklenirken, dünya genelindeki turist sayısı da 1,8 milyara ulaşacak.  Öte yandan uzun yıllardır öne çıkan destinasyonların yer aldığı sektörde 2015 yılında, gelişmekte olan ülkelerdeki destinasyonlar gelişmiş destinasyonlardan daha çok ilgi görmeye başlayacak. Bu çerçevede Asya ve Pasifik, yeni gelen turistlerin çoğunluğunu kazanırken, bu bölgelerin yanı sıra Orta Doğu ve Afrika da turizmdeki paylarını artıracak. Kuzey Doğu Asya'nın, 2030'da en çok ziyaret edilen alt bölge olması beklenirken, Avrupa, turist sayısında lider konumunda olmaya devam edecek.

Turizm Güncel