Google+

Arama formu

23 il için şiddetli kar yağışı uyarısı!

2013 yılının beklenen ilk kar yağışı başladı.  Şiddetli yağışlar bir çok ilde etkili oluyor. Meteorolojinin yayınladığı uyarıya göre öğleden sonra Marmara Bölgesindeki 11 ilde şiddetli yağış bekleniyor.
 
Meteoroloji şiddetli kar yağışı için iki ayrı uyarı yayınladı. Marmara bölgesinde yoğun kar yağışının öğleden sonra etkisin artıracağı duyuruldu.
 
Diğer uyarı ise Doğu Anadolu ile İç Anadolu bölgesi için. Bu bölgelerde de kuvvetli yağışlar bekleniyor.
 
İSTANBUL VALİSİ'NDEN TATİL AÇIKLAMASI
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Kar yağışı nedeniyle okulların şu an için tatil olması söz konusu değil. Akşam saatlerinde tekrar değerlendirme yapacağız" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İHA muhabirinin kar yağışı ile ilgili sorularını yanıtladı. İstanbul’da beklenen kar yağışının başladığını söyleyen Hüseyin Avin Mutlu, Şehrin çeşitli bölgelerinde yoğun kar yağışı var. Şu anada kadar sıkıntılı bir durum, kar yağışının getirdiği olumsuz bir yoğunluk yok. Trafik normal akışında. Ana arterler açık. Hatta bütün yolar tamamen açık. Alınan yoğun tedbirler etkisini gösteriyor. Takip ediyoruz. İlave bir tedbir ihtiyacı şu an için gözükmüyor” dedi.

Vali Mutlu, İstanbullulardan zorunlu haller dışında araçlarını kullanmamalarını ve toplu taşımayı tercih etmelerini de istedi.

Okulların tatil edilip edilmeyeceği sorusunu da yanıtlayan Mutlu, “Sevgili yavrularımız ve eğitmenlerimiz acaba okullarla ilgili bir tedbir alınacak mı diye düşünüyorlar. Onu değerlendiriyoruz. Şayet öğrencilerimizin eğitimi engelleyecek mahiyetti bir olumsuzluk olursa bunu akşam saatlerinde uygun bir şekilde kamuoyu ile paylaşırız. Şu an için tatil söz konusu değil. Akşam en son durumu değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

HANGİ İLLERDE KAR VAR?
Meteoroloji verilerine göre bu illerde öğleden sonra kar yağışı etkisini artıracak. Kar kalınlığının 20 santimetreyi aşması bekleniyor.
*İstanbul,
*Kocaeli,
*Sakarya,
*Yalova,
*Bursa
*Bilecik
*Zonguldak,
*Bartın,
*Bolu,
*Düzce
*Karabük
 
KUVVETLİ KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER:
*Sivas,
*Kayseri,
*Nevşehir ,
*Niğde
*Yozgat
 
BU İLLERDE YOĞUN KAR YAĞIŞI OLACAK
Kar kalınlığının 20 santimetreyi aşması bekleniyor:
*Hakkari,
*Muş,
*Bitlis,
*Bingöl,
*Tunceli,
*Erzincan
*Erzurum
 
TOPLU ULAŞIM İÇİN EK SEFERLER
İstanbul’da etkili olan kar için 2 gün önceden önlemler alındı. Kar kürüme araçları yerlerini alırken, tuzlama ekipleri de bölgelerine dağıldı.
 
Ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı da toplu taşımada ek seferler planlandı.
 
KAR TATİLİ İLAN EDİLEN İLLER VE İLÇELER
 -Kahramanmaraş’ta eğitime kar engeli
Ekinözü, Nurhak ve Göksun ilçesinde elverişsiz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi
* Bayburt'ta yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.
* Hakkari’de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 132 köy ile 375 mezranın yolu ulaşıma kapattı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari merkez, Çukurca ve Yüksekova ilçeleri ve köylerde okullar 1 gün tatil edildi.
* Erzurum'da yoğun kar yağış nedeniyle bugün ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edildi.
* Yoğun kar yağışı nedeniyle Muş merkeze bağlı belde ve köylerde bir gün, Varto ilçesinde ise Pazartesi ve Salı günü olmak üzere 2 gün okullar tatil edildi.
* Erzincan il merkezi ile Tercan, Otlukbeli, Kemaliye, İliç ve Çayırlı ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda bugün, Erzincan Üniversitesi'nde ise bugün ve yarın eğitime ara verildi.
* Ağrı kent merkezi Tutak ve Hamur ilçe merkezleri hariç köy, YİBO ve taşımalı merkez ilköğretim okullarında 7 ve 8 Ocak olmak üzere 2 gün, Eleşkirt ilçe merkezi ile tüm köy okullarında ise bir gün süre ile eğitime ara verildi.
* Gümüşhane'de etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.
* Tunceli’de yoğun kar yağışı nedeniyle Valilik, Mazgirt İlçesi ve bağlı köylerinde 3 gün, Pülümür İlçesi ve bağlı köylerinde 1 gün, Tunceli merkez ve diğer ilçeler ile bağlı köylerde 2 gün okulların tatil edildiğini duyurdu.
* Bingöl kent merkezi ve bağlı köylerde okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün tatil edildi.
* Yoğun kar yağışı nedeniyle Bitlis kent merkezi, Tatvan ve Hizan ilçeleriyle bu ilçelere bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi.
* Sivas'ta gece saatlerinde başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.  Olumsuz hava koşulları nedeniyle Divriği ve Kangal ilçelerinde ilk ve orta  dereceli okullarda bugün ve yarın, Suşehri, Zara, Akıncılar ve Gölova ilçelerinde  ise taşımalı eğitime bugün ara verildi.
* Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Pütürge  ilçesi ve Akçadağ ilçesinin Kürecik, Kozlucu, Develi ve Levent köylerinin de  aralarında bulunduğu bazı dağ köylerinde eğitime bugün ara verildi.

Kaynak: Milliyet