Google+

Arama formu

45 yıl sonra Gazze’de

Hamas’ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal 45 yıl sonra gözyaşları içinde vatanı Filistin’e döndü. Gazze’ye girdiğinde toprağı öpen Meşal “Üçüncü kez doğdum” dedi

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava bombardımanı, Birleşmiş Milletler’de üye olmayan devlet statüsünün tanınmasıyla dünyanın gündemine tekrar oturan Filistin’de dün tarihi bir gün yaşandı. 2007’de çatışmalar sonucunda El Fetih’in terk etmesiyle Gazze Şeridi’ni tek başına yönetmeye başlayan Hamas’ın siyasi şefi Halid Meşal 45 yıllık sürgünün ardından Filistin’e döndü. Çocuk yaştayken ailesiyle doğduğu Batı Şeria’dan kaçmak zorunda kalan Meşal, Mısır’daki Refah sınır kapısından geçerek girdiği Gazze’de toprağı öptü.

‘Hep hayalini kurdum’
Başbakan İsmail Haniye ve Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Musa Ebu Marzuk’la beraber El Fetih yetkililerinin de bulunduğu bir heyet tarafından karşılanan Meşal “Hayatım boyunca bu tarihi anın, Gazze’ye gelmenin hayalini kurdum. Allah bana bu topraklarda şehit olmayı nasip etsin” dedi. Gazze’ye doğru yola çıkmadan önce yaptığı yazılı basın açıklamasında “1997’de suikasttan kurtulduğumda ikinci kez doğmuştum. Bugün üçüncü kez doğuyorum. Dördüncü kez doğduğum gün bütün Filistin’in özgür olduğu gün olacaktır” diyen Meşal, İsrail tarafından hava saldırısıyla öldürülen Hamas’ın askeri lideri Ahmed Caferi’nin parçalanmış arabasını da ziyaret etti.

Ziyareti Mısır sağladı
Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Mahmud Zahar “Meşal’in bir zaferden dönmesi gerekiyordu. Bu ziyaret zaferden sonra geldi” diyerek İsrail’le ateşkes anlaşmasının Hamas’ın uluslararası alanda meşruiyetinin ve El Fetih’e karşı iktidar gücünün arttırdığına işaret etti. Meşal’in uzun yıllardır Gazze’yi ziyaret edememe sebeplerinden en önemlisi Mısır’ın devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in İslamcı kökleri çok güçlü olan Hamas’ın nüfuzunu genişletmemek için İsrail’le ortak izlediği siyasetti.

Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidarı devralmasıyla Meşal’in eli güçlendi. Mısır, Hamas adına İsrail’le Bulut Sütunu operasyonunun bitirilmesi için müzakereleri yürütmüştü.

‘İsrail savaş suçu işledi’
Dünyanın en etkili insan hakları örgütlerinden Human Rights Watch (HRW) İsrail’in Gazze’de kadın ve çocukları öldürerek savaş suçu işlediğini açıkladı. HRW, 29 yaşındaki Muhammed Cemal el Dallu’nun evine düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü saldırının ‘savaş hukukunun’ açık bir ihlali olduğunu belirtti. HRW yaptığı açıklamada “Alt düzey bir polis olan Dallu, savaş hukuku kapsamında meşru bir hedef olsa bile sivil bir eve düzenlenen saldırı yasal açıdan orantısız” ifadesi kullanıldı. İsrail saldırıyı Dallu’nun ‘Hamas’ın askeri kanadıyla bağlantılı bir terörist olduğunu’ iddia ederek meşru göstermeye çalışmıştı.

Halid Meşal kimdir?
1956 - Batı Şeria’daki Silwad’da doğdu
1967 - Altı Gün Savaşı’ndan sonra ailesiyle Kuveyt’e yerleşti
1971 - Müslüman Kardeşler’e katıldı
1987 - Hamas kuruldu
1991 - Irak Kuveyt’i işgal edince Ürdün’e taşındı. Hamas’a finansal kaynak yaratma görevini üstlendi.
1997 - İsrail’in düzenlediği suikast girişiminden kurtuldu
1999 - Ürdün’den kovuldu. Katar’a yerleşti
2001 - Suriye’ye geçti
2004 - Şeyh Ahmed Yasin’in öldürülmesinin ardından Hamas’ın siyasi şefi ilan edildi
2006 - Türkiye ziyareti tartışmalara neden oldu
2012 - Şam’ı terk ederek Katar ve Mısır arasında gidip gelmeye başladı

Kaynak: BBC