Google+

Arama formu

ABD basınından ilginç iddia

ABD’nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), ABD’nin asker sayısını azaltma planı kapsamında, "insansız uçak kullanımını ve özel birliklerin sayısını artıracağını, bu kapsamda ABD’nin askeri yetkililerinin, Türkiye ve Ürdün’ün doğusunda, yeni özel operasyon üsleri oluşturulması konusunu incelediklerini" öne sürdü.

Gazete, Amerikalı yetkililere dayandırdığı, "Daha Fazla İnsansız Hava Aracı ve Daha Az Asker" başlığıyla yayımladığı haberinde, Pentagon’un önümüzdeki dönemde konvansiyonel gücünü azaltırken küresel düzeyde insansız uçak ve özel operasyon üslerini genişleteceğini bildirdi.

Haberde bu kapsamda dünyanın çeşitli bölgelerinde açılması önerilen üslerin pekçoğunun gizli olacağı ve geçici olarak küçük komanda birliklerinin konuşlanmasına imkan sağlayabileceği belirtildi.

Amerikalı yetkililerin, "ABD’nin askeri liderleri, Türkiye ve Ürdün’ün doğusunda, Irak sınırının yanında, yeni özel operasyon üsleri oluşturulması konusunu inceliyorlar" dediklerini de ileri süren gazete, bu üslerin, bölgede, Yemen, Somali gibi yerlere yapılan operasyonlarda kullanılan insansız uçakların ve özel küçük ekiplerin konuşlandığı iniş pistleri ve diğer tesisleri tamamlayacağı yorumunu yaptı.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Wall Street Journal’deki haberle ilgili olarak AA muhabirine, kendilerine ulaşmış bu yönde bir bilginin olmadığını belirterek, zaten böyle bir üssün inşası için Türk hükümetinin izni olması gerektiğine dikkati çekti.

Yetkili, terörle mücadele alanında Türkiye ile ABD’nin her zaman çok iyi bir ilişki içinde olduğunu kaydetti.

Kaynak: milliyet.com.tr