Google+

Arama formu

ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihaz yasağı

Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı ABD’ye yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihaz yasağı getirdi. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 10 havalimanını kapsayan yasak cep telefonundan daha büyük elektronik cihazların kabine girişine engel olmayı amaçlıyor. Söz konusu kararın alınma sebebi ise kaynağı açıklanmayan fakat olası bir terör saldırısına karşı alınan önlem olarak duyuruldu.

ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihaz yasağı

Türk Hava Yolları’ndan gelen açıklama şu yönde “Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda  ilgili otoritelerce karar alınmıştır.  Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir.”

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü David Lapan ise “potansiyel güvenlik önlemleri ”hakkında zamanı geldiğinde bakanlığın açıklama yapacağını ifade etti. 8 ülkedeki 10 havalimanını kapsayan yasakta İstanbul’dan başka yer alan hava alanları ise şöyle: Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kuveyt, Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan),  Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri).

Söz konusu açıklamanın ardından İngiltere de yine Türkiye’nin de aralarında olduğu altı ülkeye yasak getirdi. Konuya dair Türk Hava Yolları’ndan henüz resmi bir karar gelmiş değil, fakat İngiltere’de Başbakanlık tarafından yasağın duyurusu yapıldı. Karar göre uzunluğu 16, genişliği 9,3 ve derinliği 1,5 santimetreyi aşan elektronik cihazlar kabine alınmayacak. Yasak kapsamında yer alan diğer ülkeler ise Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan olarak açıklandı.

Meseleye dair Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelen açıklama ise konunun henüz çok yeni olduğu ve gerekli taraflarla görüşmelerin sürdüğü, doğru tedbirlerin alınması için ortak çalışmanın önemli olduğu yönünde. Çavuşoğlu yaptığı konuşmada “Bunlar kalıcı tedbirler değildir. Kendileri de 'İlave tedbirler konusunda çalışıyoruz ama şu anda acil olduğu için bunu almamız gerekiyordu' dediler. ABD'nin veya herhangi bir müttefikimizin endişesi bizim de endişemizdir. Varsa bir sorun bunu beraber çözmek en doğrusudur.” Sözleriyle konu üzerinde çalıştıklarını duyurdu.
 
 
 

Mahir Taçkan kullanıcısının resmi
Mahir Taçkan
Per, 03/23/2017 - 11:31
Peki bagajlara koyduğumuz laptopların o bagajları sağa sola atarken nasıl sağlam kalmasını düşünüyorlar? :@