Google+

Arama formu

ABD vizesi için "kısıtlı başvurular" başladı

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri karşılıklı olarak vize başvurularını kabul etmeye başladı. Sınırlı bir şekilde gerçekleştirilebilen başvuru işlemlerini herkes gerçekleştirebilecek olsa da öncelik sahipleri öğrenciler ve iş insanları olacak.

ABD’nin Türkiye’deki temsilciliklerinden sınırlı da olsa vize başvurusu almaya başlamasına Türkiye de aynı şekilde karşılık vererek “kısıtlı” başvuruları dün itibariyle başlattı.

Vize başvurularının askıya alındığı bir ay boyunca pek çok başvurunun beklemeye alındığı ve taleplerde birikme olduğu kaydedilirken ABD temsilciliklerinde dünden itibaren bütün kategorilerde vize başvuruları kabul edilmeye başlandı. Bu nedenle, vize alımlarında gecikme yaşanabileceğinin altı çizildi. Vize yasağı süresince de tıbbi gerekçeler ya da hayati önem arz eden durumlarda istisnalar sağlandığı belirtilirken, Amerika Birleşik Devletleri’ne acil olarak gitmesi gereken kişilere belli kriterlere bağlı olmak kaydıyla öncelik verileceği kaydedildi.

ABD vizesi için

VİZE BAŞVURUSUNDA KİMLER ÖNCELİK SAHİBİ?

Habertürk'ten Burak Güleç'in haberine göre, aciliyet gerekçesiyle vize randevularında öncelik verilecek durumlar şöyle:

  • Eğitim dönemi başlamak üzere olan öğrenciler
  • ABD’de iş vizesiyle çalışacak olan ve işe başlama tarihi yaklaşanlar
  • ABD mahkemelerinde duruşması olanlar
  • Kültürel, politik, ekonomik veya gazetecilik açısından büyük önem arz eden ve son anda ortaya çıkan seyahat programına katılacak kişiler
  • Son anda çıkan kişisel sebeplerle ABD’ye acilen seyahat etmesi gerekenler

NAUERT : İKİ TARAF DA OLUMLU ADIMLAR ATTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizi konusunda her iki tarafın da doğru yönde ve olumlu adımlar attıklarını söyledi.
 
Başkent Washington'da basın toplantısı düzenleyen Nauert, vize kriziyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Dün göçmen vizesi dışındaki vizelerle ilgili sınırlı başvuruyu kabul etmeye başladığımızı duyurduk. Vize almak isteyen insanlar şimdi bunu İstanbul'da ve Ankara'da yapabiliyorlar" dedi.

Bu kararın, Türkiye'deki ABD temsilciliklerinde kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine dayalı olarak alındığını belirten Nauert, "Şimdilik bu vize başvuruları sınırlı olarak kabul ediliyor. Sağlık, insani yardım ve öğrenci vizelerine öncelik veriyoruz. Türk hükümetiyle olumlu olarak tanımlayabileceğim bir dizi görüşmelerimiz oldu. Bu kesinlikle doğru yönde olumlu bir adım" dedi.

Nauert, sınırlı vize hizmeti verilmeye başlamalarının vize sayısı ile ilgili olmadığını, sınırlı sayıda çalışanlarının yetişebildiği kadar vize işlemi yaptıklarını söyledi.

Türkiye'den, ABD çalışanları ile ilgili bir durum olursa kendilerine bilgi verileceği güvencesini aldıklarını da belirten Nauert, "Bizim çalışanlarımızla ilgili bir durum söz konusu olursa, Türkiye bizim çalışanlarımızı gözaltına almak istiyorsa bize bilgi verileceği konusunda sınırlı güvence aldık. Bu bize verilen güvenceler arasında. Bize, çalışanlarımızı yalnızca işlerini yaptıkları için tutuklamayacakları güvencesini verdiler. Halen iki çalışanımız tutuklu bulunuyor" diye konuştu.