Google+

Arama formu

ABD’de bilgi saklama süresi 10 katına çıktı

Avrupa terörle mücadele kanunlarını tekrar gözden geçirirken okyanusun öte yanında tartışma yaratan bir yönetmelik kabul edildi.

ABD’de Beyaz Saray yönetimi, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (NCTC) bir terör eylemiyle bağlantısı kurulamayan kişiler dahil bütün Amerikan vatandaşlarının verilerini saklama süresini 180 günden 5 yıla çıkaran bir yönetmeliği onayladı. ABD’de ikamet eden yabancıları da kapsayan yönetmelik, terörizmle bilinen bir bağı olmayan Amerikalıları kapsaması ve verilerin depolanma süresini on katına çıkarmasıyla yoğun bir tartışma başlattı.
11 Eylül sonrasında kurulan ve federal hükümete bağlı NCTC’nin diğer devlet kurumlarından alarak tek merkezde toplayıp analiz ettiği verilerle ilgili uygulamanın sertleştirilmesine yurttaşlık hakları örgütlerinden sert tepkiler geldi. Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi Direktörü Marc Rotenberg, değişikliğin hükümetin izleme yetkisini çok geniş boyutta artırdığına ve Federal Gizlilik Yasası’nın ‘altını oyduğuna’ dikkat çekti.

Herkes ‘olağan şüpheli’
Rotenberg “Suç eylemi kanıtlanmayan Amerikan vatandaşları hakkındaki verilerin 5 yıl süreyle muhafaza edilebileceği gerçeği çok rahatsız edici” dedi. Amerikan Yurttaş Özgürlüğü Birliği’nin ulusal güvenlik danışmanı Michael German terörle mücadele düzenlemelerinde hakları koruyucu önlemlerini azaltılmasını endişe verici bulduğunu belirterek “NCTC’nin elinde bilgisi olduğu sürece her vatandaş devamlı soruşturma tehdidi altında olacak” yorumunu yaptı.

Kaynak: milliyet.com