Google+

Arama formu

ABD'de hortum: 91 ölü

ABD'nin Oklahoma eyaletinde meydana gelen hortumlarda aralarında çocukların da olduğu en az 91 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Hızı zaman zaman saatte 320 kilometreyi bulan ve 3,5 kilometre genişliğe ulaşan hortumlarda yüzlerce ev yerle bir oldu, araçlar hurdaya döndü. Hortumun yıktığı binalar arasında bir okul ve hastane de var.

Yetkililer hortum nedeniyle en az 51 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Hortumda Moore kentindeki Plaza Towers İlkokulu'nun tamamen yıkıldığı, en az 7 çocuğun cesedinin bulunduğu kaydedildi. Hortum sırasında okulda olan 24 çocuktan ise haber alınamadığı ifade edildi.

Kurtarma ekipleri, okulun yıkıntıları arasında kalan çocukların bulunması için çalışıyor. Velilerin endişeyle beklediği okulda hava karardığı için aramaların güçlükle yürütüldüğü bildirildi.

Hortumlar nedeniyle yıkıntıların kapladığı bazı otoyollar da trafiğe kapatıldı. Bazı evlerde hortum nedeniyle yangın çıkarken, 40 binden fazla aboneye elektrik verilemediği kaydedildi.

Eyalet yetkilileri ve Kızılhaç, evsiz kalan binlerce kişiye yardım ulaştırmaya çalışıyor.

OBAMA'DAN VALİ'YE TAZİYE VE DESTEK TELEFONU

ABD Başkanı Barack Obama kasırga mağduru Oklahoma Eyaleti’nin Valisi Mary Fallin’i arayarak taziye mesajında bulundu. Mesajında, eşi ”First Lady” Michelle Obama’nın ve kendisinin dualarının Oklahoma’lılarla olduğunu belirten Obama, yönetiminin Federal Acil Durum Yönetim Dairesi’yle (FEMA: Federal Emergency Management Agency) gerekli yardımı yapacağını bildirdi.

Moore banliyösünde sayısız evi yerle bir eden ve iki okulun yıkılmasına neden olan tornado, Kansas ve Iowa eyaletlerinde de etkili oluyor. Felaket gündüz saatlerine denk geldiği için Oklahoma’daki bazı okulların yıkılması sonucu can kaybının artabileceği de belirtildi. Oklahoma yetkilileri, pazar günü de Shawnee bölgesinden 79 yaşındaki Glen Irish ve 76 yaşındaki Billy Hutchinson’ın meteorolojik afetin getirdiği yıkım nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Kaynak : Mynet