Google+

Arama formu

ABD’de kar fırtınası alarmı

ABD’de 22 eyaleti vuran “Herkül” kasırgası 9 kişinin ölümüne, binlerce ev ve iş yerinin elektriksiz kalmasına neden oldu. Perşembe gününden beri etkili olan kar fırtınası gece boyu aralıksız devam ederken, cuma sabahından itibaren de son yılların en soğuk hava dalgası yaşanmaya başladı.

Evsizler başta olmak üzere tehdit altındaki herkesin sığınma evlerine ulaşmasını isteyen yetkililer, 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülke genelinde perşembe günü yaklaşık 2600, cuma günü öğle saatlerine kadar ise 2000’den fazla uçuş iptal edildi. Gerçekleşebilen uçuşların büyük bölümü ise rota değişiklikleri ve gecikmeyle yapılabildi. Ayrıca birçok sayıda trafik kazası meydana geldi.

Kar yağışının etkili olduğu şehirlerde otobüs seferleri durma noktasına gelirken, metro sisteminde gecikmeler yaşandı. New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi de olumsuz koşullar nedeniyle kapatıldı. Kar seviyesi New York’ta 25, Boston’da ise 60 cm’ye ulaştı. Connecticut ve Delaware eyaletlerinde ise hava sıcaklığı sıfırın altında 30 seviyesine kadar düştü. Massachusetts eyaletinde oluşan ciddi su baskınları nedeniyle alçak bölgelerdeki yerleşim birimlerinin tahliye edilmesi istendi.

Fırtınanın hafta sonu etkisini kaybetmesi beklense de meteorologlar, pazartesi gününden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının etkisinde kalınabileceğini belirtiyor.

(AA)