Google+

Arama formu

ABD’de patlama: Onlarca ölü ve yaralı

ABD’nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada en az 60 kişinin öldüğü duyuruldu.

Boston saldırısının yaralarını sarmaya çalışan ABD'de, fabrikada patlama veyangın... Reuters, patlamada en az 100 kişinin yaralandığını açıklarken, AFP ölü sayısının en az 70 olduğunu belirtti.

Yerel televizyon kanalı KWTX, Teksaseyaletinin Waco bölgesinde bulunan West Fertilizer isimli gübre fabrikasında, yerel saat ile 19.50'de patlama meydana geldiğini duyurdu. Patlama sonrası ilk açıklamalarda en az 60 kişinin öldüğünü bildirilirken, bazı kaynaklarda ölü sayısının iki olduğu ve yüzlerce yaralı bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

İtfaiye yetkililerinden yapılan açıklamada ise ölü sayısının 70'e kadar çıkabilme ihtimalinin olduğu bildirildi.
Patlamada ölenlerin sayısı henüz netlik kazanmadı.

Teksas'taki sağlık yetkilisi Dr. George Smith, Çarşamba gecesi yerel saatle 19.50'de meydana gelen patlama sonrası 60-70 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Büyük hasara yol açan patlamanın ardından 2 bin 700 kişi bölgeden tahliye edildi. "Nükleer bomba patlamış gibiydi. Çok sayıda kişi yaralandı" diyen Belediye Başkanı Tommy Muska, çevredeki en az 60 evin yıkıldığını söyledi.
Patlamaya neyin sebep olduğu henüz bilinmezken yüzlerce kişinin de yaralandığı ifade edildi.
İtfaiye ekiplerinin patlama sonucunda çıkan yangını kontrol almaya çalıştığı kaydedildi.

"NÜKLEER BOMBA KADAR GÜÇLÜYDÜ"

ABD’nin Texas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın nükleer bomba kadar şiddetli olduğu belirtildi.
Olayın ardından hemen bölgeye giden Teksas Valisi Tommy Muska, "Sanki nükleer bomba patlamış gibiydi. Gökyüzünde duman bulutundan başka birşey görünmüyordu. Şu an kesin bir sayı vermek imkansız ama muhtemelen yarın birçok kişi aramızda olmayacak" diye konuştu.
Muska, patlamanın yerleşim yerlerine çok yakın bir bölgede meydana geldiğini ve birçok binanın hasar gördüğünü söyledi.

PATLAMA DEPREM YARATTI

Teksas’taki gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın küçük ölçekli bir deprem meydana getirdiği bildirildi.
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin (USGS) yaptığı açıklamaya göre patlamanın olduğu Waco yakınlarında 2.1 büyüklüğünde deprem oluştu.

Waco kasabasında yaşanan patlama, sadece fabrikada değil çevrede de hasara neden oldu. Bölgedeki bakımevinin çöktüğü belirtiliyor. Binanın altında kalanlar olduğundan endişe ediliyor.
Patlama sonucu çok sayıda evin de hasar gördüğü gelen bilgiler arasında.

Doğrulanamayan bazı bilgilere göre, patlama sonrasında bir bakım evi de alev aldı ve bazı kişiler binanın içinde mahsur kaldı.
KWTX-TV'ye bilgi veren bir kişi, 20 kilometre uzaklıktan birkaç patlama ses duyduğunu söyledi.

Teksas Valisi Rick Perry, olayı yakından izlediklerini ve ayrıntılarla ilgili bilgi topladıklarını kaydetti.

HUZUREVİ YIKILDI

Yıkılan binalar arasında 133 kişilik bir huzurevinin de olduğu açıklandı. Teksas Kamu Güvenliği Bakanlığı Sözcüsü D.L. Wilson, yıkılan binanın enkazı altında kalanlar olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Tommy Muska yaptığı açıklamada, "Nükleer bomba patlamış gibiydi. Pek çok kişi yaralandı" dedi 

Kaynak : Mynet