Google+

Arama formu

ABD'de sokaklara çıkan binler "Travyon Martin için adalet" istedi

ABD'nin Florida eyaleti mahkemesinin siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik mahalle bekçisi George Zimmerman'ı "suçsuz" bulmasının ardından ülke genelinde protestolar düzenlendi.

New York'tan Los Angeles'a kadar ülke genelinde Zimmerman hakkında verilen kararı "adaletsiz" bulan binlerce Amerikalı, "Traycon Martin için adalet", "Adalet yoksa barış yok" diyerek yürüdü.

ABD'nin başkenti Washington'da Malcom X Meridian Hill Park'ta buluşan bine yakın Amerikalı, özellikle 1920'lere kadar en büyük Afro-Amerikan toplumunun bulunduğu bölge olarak bilinen ve "Siyah Brodway" olarak anılan, halen de başkentin restoran ve eğlence merkezlerinden olmasına rağmen Afro-Amerikan toplumunun yoğun etkisi olan "U Street" üzerinde yürüdü. Sloganlar atan ve yumruklarını sıkarak havaya kaldıran protestoculardan bazılarının, öldürüldüğü gün üzerinde kapşonlu tişört olan Martin gibi giyindiği görüldü.

Yoldan geçen bazı arabalar yürüyüşe destek vermek için kornalarını çalarken, bazı vatandaşlar da alkışlarla katkı sağladı.
Protestocular, U Street üzerinden, siyahiler için tarihi anlamı olan Howard Üniversitesi'ne gelerek, burada Martin için anma töreni düzenledi. Gösteride Afro-Amerikalılar çoğunluğu oluşturuken beyaz Amerikalıların da destek verdiği görüldü.

Bazı göstericiler, akşam saatlerinde de ABD Adalet Bakanlığı önüne gelerek,"Trayvon için Adalet" yazılı ışıklı pano açtılar.

Cumhuriyet