Google+

Arama formu

Abu Dabi’de Louvre Müzesi açılıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Louvre’u  “Louvre Abu Dabi Müzesi” 11 Kasım’da açılıyor. Saadiyat Adası’ndaki bu müzenin tasarımcısı Jean Nouvel ve maliyeti 1 milyar dolar.

Paris’in ünlü müzesi, Abu Dabi’de şubesini açıyor. Abu Dabi, Fransa’ya 30 sene boyunca Louvre’un isim haklarını kullanmak için 525 milyon dolar ödeyecek. 2007’nin mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa arasında imzalanan anlaşma ile Louvre Abu Dabi, Arap dünyasının ilk evrensel müzesi olma unvanını kazanmış oluyor. Bu hamlesiyle Abu Dabi, kendini “turizm şehri” olarak konumlandırmayı ve her ülkeden çok sayıda turiste ulaşmayı hedefliyor.

Abu Dabi’de Louvre Müzesi açılıyor

Tasarımcı Jean Nouvel “Bir binadan çok kültürel ve sanatsal etkinliklerin olacağı bir yer olarak tasarlandı” cümlesiyle açıklıyor müzeyi. Üç tarafı sularla çevrili olan müzede, 180 metre çapında metalik kubbesi olan bir çatıyı, beyaz blokları ve gösterişli camlı aynalı kuleleri bir araya getiren Fransız tasarımcı, tam bir tasarım harikası ortaya çıkarmış. Müze, içeriye adım atan ziyaretçilerini büyüleyici bir manzarayla karşılıyor. Kubbedeki geometrik şekilde tam olarak 7 bin 850 yıldız bulunuyor ve güneşten gelen ışıkla yere bu yıldızların parıltısı yansıyor. Tasarımcı, bunu “ışık yağmuru” olarak adlandırıyor.

İçinde 55 bina ve 23 galeri olan müzenin koleksiyonunda 620 parça olmasının yanı sıra Fransa’nın önde gelen 13 farklı kurumdan 300 parça da ödünç alınmış durumda. Abu Dabi ödünç alınan bu 300 eserin denetlenmesi için 750 milyon dolar ödeyecek. Louvre Abu Dabi’nin, müzelerden alışkın olduğumuz üzere bir kafesi bulunmasının yanında bir de restoranı bulunuyor.

Louvre Abu Dabi, her ne kadar Fransa’dan ismini ve bazı eserlerini ödünç almış olsa da Fransa’daki Louvre’un bir kopyası kesinlikle değil. Evrensel müze anlayışını kendi yorumuyla ortaya koyuyor. İçinde bulunduğu ülkenin tarihini ve geleneklerini de yansıtıyor.

Abu Dabi’nin Kültür ve Turizm Departmanı Başkanı Mohamed al-Mubarak’ın Reuters’a yaptığı açıklamada burayı sadece müze olarak görmediği, barışın, toleransın, eğitimin merkezi olduğunu belirtmesi dikkat çekiyor.

Louve Abu Dabi’nin, turist mıknatısı Dubai ile devam etmekte olan turizm rekabetinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Kültürel anlamda itibar yaratacak olan müzenin, bu yönüyle turistleri çekeceği düşünülüyor. Aynı zamanda müzenin açılışında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron onur konuğu olarak bulunacak.

Müzenin içinde Leonardo Da Vinci, Claude Monet, Jackson Pollock, Henri Matisse ve Vincent van Gogh gibi ünlü ressamların eserleri de bulunuyor. Aynı zamanda müzede “Düşünen Adam Heykeli” ile tanıdığımız Auguste Rodin’in de bir heykeli bulunuyor.

Louvre Abu Dabi’nin açılışı dört gün boyunca kutlamalarla yapılacak. Açılışta aralarında Ibrahim Maalouf’un da bulunduğu sanatçılar sahne alacak. Açılış şovunun biletleri tükenmiş durumda. 
 

Etiketler