Google+

Arama formu

Afrika seyahatlerinde çeçe sineği tehdidi

ABD Yale Üniversitesi Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler Bölümü Epidemiyoloji ve Mikrobiyal Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Aksoy’un, Afrika’ya seyahat edecek kişileri bu bölgede görülen ve hastalığa neden olan çeçe sineğine karşı uyardığı belirtildi.

Afrika’ya seyahat edecek kişilerin mutlaka kişisel önlem alması gerektiğini ifade eden Aksoy, şu bilgileri verdi: “Kişilerin çeşitli aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Çeçe sineğinden daha da önemlisi sıtma… Sıtmadan çok korkuluyor. Buna karşı profilaktik malarone dediğimiz ilaçları kullanabilirler. Ben de sahada çalıştığımda sıtmaya karşı ilaç kullanıyorum. İnsanlar bölgeye gittikleri zaman; özellikle de çeçe sineğinin olduğu yerlere gittiklerinde mavi renk kıyafet giymeyerek (çünkü bu sinekler maviyi görüyorlar, yaklaşıyorlar), DEET dediğimiz kimyasal maddeleri açıkta kalan çıplak tenlerine sürerek, uzun çoraplar giyerek, pantolonlarının üzerine uzun kollu kıyafetler giyerek kendilerini mutlaka korumalılar… Tabii ki bu yörelerde cibinlik altında uyumak faydalı… Ancak bu çeçe sineğine fayda etmiyor. Bu sinek gündüzleri ısırıyor, geceleri ısırmıyor ama geceleri ısıran birçok böcek ve sinek de var. Bu şekilde bilgili olarak gitmeleri, kendilerini  korumaları önemli… Turistlerin ülkelerine dönüşte herhangi bir problemleri varsa bunun seyahatleriyle alakalı olup olmadığını araştırmaları gerekiyor.”

Ayrıca Aksoy’un, uzun süre bölgede yaşayanların sıtmaya karşı direnç kazanabileceklerini de sözlerine eklediği ifade edildi.

(Milliyet)