Google+

Arama formu

Afrika'da 1 milyon kişi karantina altında

İspanyol “El Pais” gazetesi, Afrika kıtasında 1 milyon kişinin Ebola virüsü nedeni ile karantina altına alındığını yazdı. Dünya Sağlık Örgütü’ne dayandırılarak hazırlanan haberde; Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya'da baş gösteren Ebola salgınının ciddi boyutlara ulaştığı ve kontrol edilmesinin aylar alabileceği açıklandı.

Salgının yaşandığı bu ülkelerin sınırlarını birbirlerine kapattığı ve yerel yöneticilerin insanların bir kentten diğer bir kente ulaşımına bile zorluklar çıkarttığı ifade edildi. El Pais gazetesi Gine, Sierra Leone ve Liberya ülkelerinin toplam nüfusunun 22 milyon olduğuna dikkat çekerek sağlık örgütlerinin buralarda yaşayan 1 milyondan fazla kişiyi gözlem altına almasının bu hastalığın ulaştığı boyutun korkunçluğunu gösterdiğini belirtti. Gazete ayrıca bu ülkelerde aşırı yağışların olduğu bir döneme girildiği ve yerel halkın “açlık mevsimi” olarak adlandırdığı aylarda hareket etmeyip çalışmaması halinde hastalık dışında yiyecek ve su sıkıntısının da yaşanabileceğini vurguladı.

Yardımların yavaş da olsa yerlerine ulaşmaya başladığına işaret eden gazete; batılı ülkelerin kıtada başlayan hastalığı durdurmaktan çok, kendi vatandaşlarının sağlığının peşine düştüğünün altını çizdi.

(DHA)