Google+

Arama formu

Afrika’daki ”peri halkaları”nın gizemi çözüldü

Afrika’nın güneybatısında, 25 yıldan uzun süredir uzmanların kafasını kurcalayan daire şeklindeki oluşumların sırrı çözüldü

Almanya’daki Hamburg Üniversitesi’nden bitkibilimci Norbert Juergens’in  yaptığı araştırma, özellikle Namibya’daki Namib Çölü’nün kıyısında bulunan,  biçimlerinden dolayı ”Peri halkaları” olarak adlandırılan yama benzeri dairesel  şekillerin beyaz karıncaların eseri olduğunu gösterdi.

Juergens, ”Psammotermes” adı verilen bu karınca türünün, oluşum  aşamasından itibaren söz konusu halkaların içinde yaşayan tek canlı olduğunu  belirtti.

Bu hayvanların bitkilerin kökleriyle beslendiğini belirten Juergens,  ”Peri halkaları”nın içinde bitkilerin yaşamama nedeninin yağmur suyunun  buharlaşmaması ve kumlu toprağın derinlerinde birikmesinden kaynaklandığını  vurguladı.

Araştırmada, bu suyun karıncaların hayatta kalmasını, kurak dönemde etkin  halde olmalarını sağladığı ve bitkilerin halkaların çevresinde yetişmesine yol  açtığı açıklandı.

Norbert Juergens, ”Science” dergisinde yayımlanan araştırmasında,  ”Peri halkaları”nın karıncaların faaliyetlerine bağlı bir ekosistem örneği  olduğunu ifade ederek, bu şekillerin yıllarca aynı kalabileceğine dikkati çekti.

Yıllardır uzmanlar, bu oluşumları inceliyordu. Bazıları şekillere  radyoaktif birikintilerin, bazıları ise UFO’ların yol açtığını düşünüyordu.

Daha önce 2-12 metre çapındaki ”Peri halkaları”nın karıncaların eseri  olabileceği fikri ortaya atılmış ancak yeterli kanıt bulunamamıştı.
        
Kaynak: A.A