Google+

Arama formu

Afrodisias Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde

Aydın'a bağlı Karacasu ilçesindeki, 2009 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları Geçici Listesi’ne alınan Afrodisias Arkeolojik Alanı, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne kaydedildi. Ülkemizin bu listedeki varlık sayısı da böylece 17’ye ulaşmış oldu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yaptığı açıklamayla birlikte, Aydın ilimizin Karacasu ilçesindeki Afrodisyas Arkeolojik Alanı'nın yaklaşık 10 yıl süren Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne girme yolculuğu mutlu sonla sonuçlandı. Polonya’nın Krakow şehrindeki UNESCO 41. Dünya Kültür Mirasları Komitesi Toplantısı’nda, ülkemizin adayı Afrodisyas Arkeolojik Alanı'nın listeye kaydedilmesine onay verildi.

Afrodisias Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken haberin kendilerini çok sevindirdiğini vurgulayarak, "Afrodisias Arkeolojik Alanı, Aydın ilimizin sınırları içerisinde yirminin üzerindeki antik kentlerimizin en önemlilerinden. Kazı çalışmaları başlaması olduğu değerlendirildiğinde birinci sırada yer alan Afrodisias, ziyaretçiler açısından da Aydın için çok büyük öneme sahip. Bu gelişme Aydın'ın turizmine mutlaka bir katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte birçok değerimiz var. Bu değerlerimizi en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunları dünya turizmine kazandırıp Aydın’a da ekonomik kazanç sağlaması için çalışmalıyız. Çok uzun sürdü ama neticede bitti. Bu da bizim için büyük bir avantaj oldu," diye konuştu.

Aydın ilimizin Karacasu ilçesindeki Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden biri olan Afrodisias Arkeolojik Alanı, kent tarihinde en önemli rollerden birini oynayan tanrıça Afrodit'in tapınağı ile ünlü. M.Ö. II. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar ihtişamını korumuş olan kentin günümüze kadar bu kadar uzun süreli yerleşime sahip olması, antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşıyor. Afrodisyas’ın da UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne kaydedilmesiyle, ülkemizin bu listedeki varlık sayısı 17’ye çıkmış oldu.