Google+

Arama formu

Ahlak polisi köpek avında

İran rejimi, ‘haram olduğu’ ve ‘Batı dünyasından özenildiği’ gerekçeleriyle köpek beslemeye karşı giderek ağırlaşan yasaklar getirse de ülkede evcil hayvan almak isteyenlerin sayısı giderek altıyor.

Baskılardan bıkan İranlılar, köpek alıp-satma yasağını delmek için adeta uyuşturucu ticaretini andıran bir ağ kurdu. Başkent Tahran’da elektronik ürünler satan mağaza görünümü altında gizlice köpek satılıyor, internet sitelerinden siparişle Ukrayna’dan İran’a köpek getiriliyor. Havaalanı yetkililerinin bu ticareti fark etmesi üzerine köpekler şimdi de önce Ukrayna’dan Türkiye ve Ermenistan’a, oradan da otobüslerin kargo bölümlerine saklanarak İran’a kaçırılıyor. Karaborsaya düşen köpeklerin fiyatı 500 dolardan 10 bin dolara kadar çıkıyor.

Macera filmi gibi alışveriş
İş adamı Ali Şekuri (32), geçen yıl bir köpek almak istediğinde yaşadıklarını Amerikan Wall Street Journal gazetesine anlattı. Önce bir arkadaşı onu elektronik eşyaların satıldığı bir mağazaya götürdü. Mağaza aslında köpek satışı için paravan olarak kullanılıyordu. Gizli polis olmadığından emin olmak için bir saatten fazla süren sorgudan sonra gözleri bağlanarak şehir dışındaki bir yere götürülen Şekuri, “Bir süre sonra köpek mi alıyordum, yoksa uluslararası uyuşturucu ticaretine mi bulaşmıştım anlamadım” dedi. İran’da mollalar köpek beslemeye izin vermiyor. Köpeklerini gezdirirken yakalanan İranlılar 500 dolar ceza ödüyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr