Google+

Arama formu

AİHM'den Türkiye'ye tarihi ceza

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bugün açıklanan "Benzer ve Diğerleri Türkiye'ye karşı" davasında Türkiye'yi toplamda 2 milyon 305 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ağırlamaya hazırlanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye hakkında olağanüstü kritik bir karar açıkladı.
    
Strasbourg Mahkemesi, Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağı köylerine 25-26 Mart 1994 tarihlerin de düzenlenen askeri hava operasyonları sırasında hayatını yitiren yaklaşık 40 kişinin yakınları tarafından açılan davada, Ankara'nın "hava saldırısı emri vererek" ve saldırı sonrası "yeterli soruşturma gerçekleştirmeyerek" Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam hakkıyla ilgili maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Pilotların ve üstlerinin "insan yaşamını dikkate almadan bombalama yaptıklarını" ve "bombardımanı açığa vurmamak için uçuş kayıtlarını gizlediklerini" de not eden AİHM, olay sonrası ölenlerin yakınlarına yaşatılan "sıkıntı" ve "kaygıların" da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin işkence ve kötü muamelenin önlemmesiyle ilgili 3'üncü maddesine aykırı buldu.

Mahkeme, Türk hükümetinin olayla ilgili uçuş kayıtlarını Strasbourg'a iletmeyi reddederek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "davanın incelenmesiyle ilgili" 38'inci maddesine aykırı davrandığına da kanaat getirdi. Söz konusu maddeye göre, Avrupa devletlerinin AİHM önündeki bir davayla ilgili sorşturma sürecinde ahkemeye her türlü kolaylığı sağlama yükümlülükleri bulunuyor

Mynet