Google+

Arama formu

'Akdeniz mezarlığa döndü'

Malta Başbakanı Joseph Muscat, göçmen yüklü başka bir teknenin daha Afrika'ya yakın Avrupa sularında alabora olmasından sonra, bu suların mezarlık haline döndüğünü söyledi.

Muscat Malta'nın Avrupa'nın geri kalanı tarafından "terk edildiğini " hissettiğini kaydetti ve AB'yi eyleme çağırdı.

Cuma günü alabora olan teknede 50 kişinin ölümü ardından, Malta ve İtalya bir kurtarma operasyonu başlattı. Bu olay, geçen hafta en az 300 göçmenin boğulduğu İtalyan adası Lampedusa'dan 120km uzakta oldu.

Afrika kıyısından 290 km. uzaklıkta olan Lampedusa adası, Avrupa topraklarına ulaşma çabasındaki Afrikalı göçmen gemilerinin ve teknelerinin başlıca hedeflerinden biri. En son olayda, 200'den fazla göçmen taşıyan geminin Cuma günü, gün batımından hemen önce Malta sularında arızalandığı düşünülüyor.

Göçmenler alarm vermek için bir uydu telefonu kullanıldı. Ancak Malta donanması, geçen bir uçağın dikkatini çekmek için çalışırken yolcular bir tarafa toplandığı zaman teknenin alabora olduğunu söyledi.

Göçmen kırımı

Yaşam kaybı AB'ye üye ülkelerdeki göç kurallarına ilişkin tartışmayı yeniledi.

Daha önce Cuma günü, ayrı teknelerde yolculuk eden en az 500 diğer göçmen İtalyan adası Sicilya yakınlarında sahil güvenlik operasyonlarında kurtarıldı .

Yine Cuma günü, Mısır'ın İskenderiye limanı açıklarındaki bir tekne kazasında en az 12 göçmen hayatını kaybetti.

Mısırlı güvenlik yetkilileri çoğunlukla Filistinli ve Suriyeli 116 kişinin kurtarıldığını söyledi.

Geçen hafta da Afrikalı göçmenleri taşıyan bir geminin yine Lampedusa açıklarında batması sonucu, en az 319 insan can vermişti.

Mynet