Google+

Arama formu

Akdeniz ölüm denizi haline geldi

Birleşmiş Milletler, kaçak göçmenlerle ilgili rakamların endişe verici boyutlara ulaştığını ve 2011 sonu itibariyle bin 500’den fazla insanın Afrika kıtasından Avrupa’ya kaçmak uğruna hayatından olduğunu bildirdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği özellikle Akdeniz üzerinden sürdürülen kaçak göçmen trafiği nedeniyle, bu anlamda Akdeniz’i "dünyanın en tehlikeli suları" ilan etti.

Son 6 yıldan beri kaçak göçmenler ve bu yolla iltica edenlerle ilgili istatistik tutmaya başlayan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) göre, kaçak yollarla iltica uğruna hayatını kaybedenlerin sayısı her sene artıyor ve 2012 için de iyimser bir tahmin yapılamıyor. Birleşmiş Milletler uzmanlarına göre, son bir yıl içinde kaçak yollardan iltica peşindeyken boğularak hayatını kaybedenlerin gerçek sayısı aslında bin 500’ün çok üzerinde.

UNHCR tarafından açıklanan hayatını kaybeden mültecilere ilişkin veriler, göçmenlerden hayatta kalmayı başaranlarla yapılan görüşmelerde elde edilen bilgilere dayanıyor. Avrupa’ya deniz yoluyla ulaşmayı başaran göçmenlerin yanı sıra teknesi battığı için boğulan veya kaybolan yakınlarını arayan akrabalarla da temas kuruluyor.

Birleşmiş Milletler, özellikle Arap Baharı olarak adlandırılan protesto eylemleriyle birlikte, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan kaynaklanan mülteci akımının ciddi bir artış gösterdiğini belirtiyor. Göçmenlerin genellikle Malta veya İtalya sahillerine ulaşıp, burada sığınmacı olarak kayıtlarını yaptırıyor.

Henüz 2012’nin ilk ayında ve sert geçen kış şartlarına rağmen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine ulaşan bilgilere göre şimdiden üç tekne dolusu kaçak göçmen rapor edildi ve bunlardan bir tanesinin açık sularda kaybolduğu bildirildi.

Kaynak: milliyet.com