Google+

Arama formu

Alaçatı'ya havaalanı geliyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Alaçatı Havaalanı’nın kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Akdeniz’in en güzel turizm destinasyonlarından Çeşme, havaalanın devreye girmesiyle kapılarını dünyaya açacak.

Bakan Arslan, Alaçatı Butik Havaalanı Projesi'nin son durumuyla ilgili Yeni Asır'a özel açıklama yaptı. Arslan, projenin kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının sona erdiğini, fizibilite ve ÇED çalışmalarının beklendiğini söyledi.

Bakan Arslan, projeyle ilgili ilk kez 1994 yılında Valilik tarafından ihale yapıldığını ancak yarım kaldığını hatırlatarak, "O tarihte 2 bin 60 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde pist, 80 metre uzunluğunda 50 metre genişliğinde apron ile altyapı uçuş üniteleri ihale edilmişti. Altyapı uçuş üniteleri inşaatı kaplama beton alt kotuna kadar tamamlanmıştı. Ancak yarım kalmıştı" dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler ise, Alaçatı Havaalanı'nın bölgede lokomotif görevi göreceğini belirterek, "Böyle bir proje sadece Çeşme'ye değil Seferihisar'a, Karaburun'a, Mordoğan'a kadar tüm Yarımada'yı şaha kaldırır. Adnan Menderes Havaalanı tüm dünya ile İzmir'i bağlarken Çeşme ise turizmde Yarımada'yı besleyecek bir havaalanı olur" dedi.

Alaçatı'ya havaalanı geliyor

2200 METRE UZUNLUĞUNDA PİST
Havaalanı arazisi kamulaştırılması ve tahsislerinin tamamlanmasıyla ilgili sürecin bitmesinin ardından proje dosyası Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Bu arada havaalanının 1800 metre uzunluğunda olduğu, yapılacak çalışmalarla pist uzunluğunun 2200 metreye çıkarılmasının planladığı öğrenildi.

Alaçatı Havaalanı'nın hizmete açılmasıyla Çeşme'deki turist sayısı artacak. Havaalanı ile birlikte kişiye özel jet, helikopter ve uçaklar doğrudan Çeşme'ye iniş yapabilecek.