Google+

Arama formu

Almanya’nın başkenti Berlin ve Hamburg, hafta sonunu alevler arasında geçirdi. Başkent Berlin'de otomobil kundaklama olaylarının önüne bir türlü geçilemezken, yıl başından bu yana ateşe verilen otomobil sayısı 140'ı geçti.

Berlin’de otomobilleri ateşe verenler aranırken, Hamburg'da geleneksel olarak her yıl yapılan sokak festivalinde göstericilerle polis arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Polis 30 kişiyi gözaltına aldı. Hamburg'daki her yıl Sternschanze semtinde düzenlenen, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı solcu göstericilerle polis arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Solcu göstericilerin toplanma yeri olarak bilinen, 'Rote Flora' adlı merkezin önündeki bazı gençler, polise taş ve molotof kokteyli fırlattı. Ardından çöp konteynerlerini ateşe verdi. Sokakta oturanlar kendi çabaları ile yangını söndürmeyi başardı. Ancak daha sonra gençler konteynerleri yeniden ateşe verdi. İlerleyen dakikalarda bazı göstericiler, çekiç ve delici aletlerle bir banka şubesinin camlarını kırdı, banka girişinde yangın çıkardı. Göstericiler polisten korunmak için kurdukları barikatları ve 4 polis aracını da ateşe verdi.

Polisin basınçlı su kullanarak müdahale ettiği göstericiler ile polisler arasında çıkan çatışmada iki polis memuru hafif yaralandı. Polis 30 göstericiyi gözaltına alırken, bunlardan 20'sinin daha sonra serbest bırakıldığı açıklandı. Hamburg Emniyet Müdürlüğü, olayların bastırılmasında toplam 2 bin polisin görev yaptığı açıkladı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr