Google+

Arama formu

Almanya'da şimdi ne olacak?

Başbakan Angela Merkel seçimlerden sonraki ilk basın toplantısını düzenlediğinde haliyle tüm gözler üzerindeydi.

Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Parti adına son 20 yılın en iyi seçim sonucunu almış olmasına rağmen, tek başına iktidar olmak için koltuk sayısını beş eksikle teğet geçtiği için, koalisyon ortağına ihtiyacı var.

Nitekim gazeteciler biraz da bu yüzden Merkel'in sadece ne söyleyeceğine değil, nasıl davranacağına da odaklanmışlardı.

Söylemekten imtina edeceği şeyleri acaba satır aralarında okumak mümkün olacak mıydı ve hatta kılığına kıyafetine fazladan bir anlam biçilebilir miydi?

Demokrasinin renkleri

Almanya'da siyasi partiler ve dolayısıyla koalisyonlar da renkleriyle anılır.

Merkel'in muhafazakârları siyahtır. Sosyal Demokratlar kırmızı, meclis dışı kalan Liberaller sarı, Yeşiller ise adlarına uygun olarak yeşil olarak tabir edilirler.

Alman politikasının sessiz ve derinden giden politikacısı Merkel, bu hesapların farkındaydı tabii.

O yüzden seçim sonrası ilk basın toplantısına da üzerindeki kıyafeti açıklayarak başladı.

Ancak Merkel, kendisiyle özdeşleşen siyah pantalon ve renkli cekete karşın o günkü siyah pantalon koyu yeşil ceket seçiminin ne yazıkki gayet basit bir açıklaması vardı.

Sabah ceket seçerken, kırmızı giyse ‘Sosyal Demokratlar ile koalisyon istiyor' diyecekler, sarı giyse meclis dışı kalan eski koalisyon ortağının yasını tuttuğu iddia edilecek, yeşil giyse Yeşillere mesaj sayılacaktı.

Merkel mavi ceketi de kuru temizleyicide olduğu için, koyu yeşil cekete mecbur kalmıştı.

Ne var ki Başbakan Merkel kıyafetiyle hakikaten birilerine mesaj vermek istemiş olsaydı bile işe yaramayacaktı zira Almanya'nın en başarılı ve en sevilen politikacısı koalisyon ortağı bulmakta fazlasıyla zorlanıyor.

BBC Türkçe