Google+

Arama formu

Amazonlardaki yaşam savaşı

Munduruku Kabilesi, Amazonlarda yaşayan kabilelerden biri… Kabilenin yaşadığı Tapajos Nehri ve çevresindeki yağmur ormanları, soya ve mısır ihracatı için yeni yolların inşası ve altın arayan vahşi madenciler nedeniyle tehdit altında.
 
Kabile liderleri madencileri bölgeden uzaklaştırmak için geçtiğimiz yıl Brezilya’nın başkentine kadar gitmişti. Fakat konuyla ilgili yasal süreçleri takip etmektense, kabileden yaklaşık 70 kişi altın madenlerine saldırarak topraklarını korumaya çalışıyor. Kabile üyeleri yaylar ve oklarla kimseye zarar vermeden ekipmanları söküyor, fakat ellerindeki altın arama ekipmanları ile ne yapacaklarına karar verebilmiş değiller.

Amazonlardaki bir diğer sorun ise Brezilya hükümetinin ekonomiye katkı amacıyla yerel halkın yaşadığı bölgede baraj yapmak istemesi; ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Dilma Rousseff, Amazon ormanlarında yaşayan binlerce yerliye tahliye uyarısında bulunmuştu. Mahkeme geçen yıl Awa Bölgesi’nin temizlenmesi, 7 bin soya çiftçisinin ve sığır çiftliğinin zorla kaldırılması için karar almış ve karar, şiddetli çatışmalara sebep olmuştu.

 

Amazonlardaki yaşam savaşı

 

Amazonlardaki yaşam savaşı-1

(Hürriyet)