Google+

Arama formu

Arafat’ın da mezarı açıldı

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat’ın zehirlenerek öldürüldüğü şüpheleri üzerine dün Ramallah’taki mezarı açıldı. Arafat’ın eşyalarında polonyum-210 maddesi bulunmuştu

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat’ın ölüm nedeninin incelenmesi amacıyla mezarı açıldı ve naaşı çıkarıldı. İsviçreli, Fransız ve Rus uzmanlar, 2004’te Paris’teki bir askeri hastanede ölen Arafat’ın bedeninden alacakları örnekleri inceleyerek ölüm nedeninin zehirlenme olup olmayacağına karar verecek. Uzmanların kemiklerden örnek alabilmesi için Ramallah’taki anıt mezardan çıkarılan naaşı yakındaki bir camiye götürüldü. Uzmanların incelemelerinin aylar sürebileceği belirtiliyor. Örneklerin alınmasının ardından Arafat’ın naaşı askeri törenle tekrar toprağa verildi. Ramallah’taki anıt mezar bu ayın başlarında ziyaretçilere kapatılmıştı.

Ailesi Fransa’da dava açtı
Katar merkezli El Cezire televizyonu, Arafat’ın eşi Süha Arafat’tan aldığı bazı kişisel eşya ve kıyafetleri İsviçre’deki Radyasyon Fiziği Enstitüsü’ne analiz ettirmişti. İsviçreli uzmanların Arafat’ın eşyalarında radyoaktif polonyum-210 maddesi bulması üzerine, Fransa cinayet soruşturması başlatmıştı. Arafat’ın ailesi temmuz ayında Fransa’da açtığı davada, Filistin liderinin polonyum-210 ile zehirlendiğini iddia etmişti. Arafat’ın tıbbi kayıtlarında, kan dolaşımındaki bozuklukla bağlantılı şiddetli bir beyin kanaması geçirdiği ve doğal nedenlerle öldüğü belirtiliyor.

Filistinliler İsrail’i suçluyor
35 yıl boyunca FKÖ’ye liderlik yapan ve 1996’da da Filistin Yönetimi’nin ilk başkanı olan Arafat, 2004 Ekim’inde Batı Şeria’da kuşatma altında tutulan karargâhında hastalanmıştı. İki hafta sonra Paris’te askeri bir hastaneye nakledilen Arafat, 11 Kasım 2004’te 75 yaşında hayatını kaybetti. Filistin Yönetimi, Arafat’ın zehirlendiğinin kanıtlanması durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuracaklarını açıkladı. Birçok Filistinli, Arafat’ın İsrail tarafından zehirlendiğine inanıyor. İsrail ise Arafat’ın ölümünsde rolü olduğunu reddetmişti.

Mücadeleyle geçen bir ömür
-  Yaser Arafat resmi kayıtlara göre 4 Ağustos 1929’da Kudüs’te doğdu. Biyografisini yazan birçok isme göre Kahire doğumlu.
-  1948’de İsrail devletinin ilan edilmesi ile patlak veren savaşta yer aldı.
-  1959’da Kuveyt’te Mahmud Abbas’la El Fetih’i kurdu.
-  1964’te Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kuruldu, merkezi Ürdün oldu. Ertesi yıl İsrail’e yönelik ilk gerilla saldırıları başladı.
-  Arafat 1988’de İsrail’in ‘varolma hakkını’ tanıdı.
-  1993’te gizli Oslo görüşmeleri sonucunda FKÖ ve İsrail anlaştı. 1967’de edilen topraklarda FKÖ özerklik kazandı. 1994’te 27 yıllık sürgünün ardından Filistin’e döndü. 1996’da Filistin Yönetimi’nin ilk devlet başkanı seçildi.
-  2004’te İsrail kuşatması altında yaşadığı Ramallah’taki karargahından kaçırıldığı Paris’teki bir hastanede öldü.

Naaşının çıkarılmasını televizyonda izledi
Yaser Arafat’ın eşi Süha Arafat, ölümün hemen ardından otopsi yapılmasına karşı çıkmıştı. Ancak daha sonra “gerçeklerin ortaya çıkarılması için” Filistin Yönetimi’nden mezarın açılıp naaşın çıkarılmasına izin verilmesini istedi. Arafat’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Fransız avukatlar eylül ayında, Süha Arafat’ın Fransa’da tanık olarak ifadesinin aldı. Süha Arafat, eşinin mezarının açılmasını Malta’nın Silema kentindeki evinde televizyondan takip etti.

2012’ye zehirlenme iddiaları damga vurdu

Turgut Özal
Türkiye gündeminde de Turgut Özal’ın zehirlendiği iddiaları yer alıyor. Özal’ın döneminde bakanlık yapan isimlerin ve ailesinin eski cumhurbaşkanının suikaste kurban gittiğini iddia etmesi üzerine soruşturma açıldı. Mezarının açılmasının ardından Adli Tıp incelemeye başladı. Basında yer alan haberlerde Özal’ın naaşında zehirli böcek öldürücü DDT’nin normalden 10 kat fazlası, kadmiyum,amerikyum ve polonyum radyoaktif maddelerine rastlandığı iddia edildi. Ancak resmi açıklama henüz yapılmadı.

Ebulfez Elçibey
Azerbaycan’ın eski cumhurbaşkanların-dan Ebulfez Elçibey’in de zehirlenerek öldürüldüğü iddiaları ortaya çıktı. Geçtiğimiz ağustos ayında Bakü Cumhuriyet Başsavcılığı ölümü hakkında incelemelere başlatırken Elçibey’in yakınları, özel kalem müdürü ve doktorları ifade vermişti. Başsavcılık, gerek duyulduğu takdirde Elçibey’in mezarının açılabileceğini açıklamıştı. Ailesi ise mezarın açılmasını istememişti. Elçibey, 22 Ağustos 2000’de tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) öldü.

Gürcistan başbakanının ölümü araştırılacak
Gürcistan’ın 2005’te hayatını kaybeden eski başbakanı Zurab Zhvanya’nın ölümü yeniden araştırılacak. 2003’teki Gül Devrimi’nin liderlerinden, ülkenin etkili başbakanlarından Zhvanya’nın ısıtıcıdan sızan gazdan zehirlenerek öldüğü kayıtlara geçmişti. Ancak kardeşi Giorgi Zhvanya, yıllarca ağabeyinin suikaste kurban gittiğini ve Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili’nin gerçeği sakladığını savundu. Ekim ayındaki genel seçimleri kazanarak Saakaşvili’nin partisini  yenilgiye uğratan yeni Başbakan Bidzina İvanişvili ise davanın yeniden açılması talimatı verdi.

Kaynak: Milliyet