Google+

Arama formu

Arjantin medyasına vergi baskını

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, aleyhinde haber yapan ülkenin en büyük medya grubu Clarin’in binasına 200 vergi memuru gönderdi. Hükümet, Clarin’i birçok televizyonunu elden çıkarmaya zorluyor

Eşi Nestor Kirchner’in ardından 2007’de Arjantin Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Cristina Krichner muhalif basınla mücadelesinde baskıyı artırıyor. Ülkenin en çok satan gazetesi Clarin’in yanı sıra 240 kablolu yayın, 10 radyo ve 4 televizyon kanalı bulunan Clarin Grubu ’nun merkezine 200 vergi memuru baskın yaptı. Ağustos ayında çoğu televizyon kanalını ‘medyada tekelleşmenin kırılması ve demokratikleşme’ adına 7 Aralık’a kadar elden çıkarma talimatı almış olan Clarin grubu ani denetim karşısında şaşkına döndü.

Bizzat Kirchner’in yardımcısı tarafından ‘mafya’ olmakla suçlanan Clarin’in yöneticisi Hector Magnetto, ekonominin kötüye gitmesiyle popülaritesi düşüşe geçen Kirchner’in iktidar yanlısı kanallara verilen kamu reklamlarının arttığını belirterek “Bu Clarin’den ziyade demokrasiyle ilgili” açıklamasını yaptı. Clarin’i eleştirenler ise medya imparatorluğunun hükümetler üzerinde baskı kurmaya çalıştığını savunuyor.

Evlatlık suçlaması
Clarin’in 2008’de ülkedeki çiftçi ayaklanmalarına geniş yer vermesiyle başlayan gerginlikte; Kirchner yönetimi gazete yöneticilerine dava açma ve kağıt arzını devletleştirme gibi yöntemlere başvurmuştu.

Hükümetin Clarin ’in sahibi Ernestina Herrera de Noble’nin darbe döneminde ailelerinden zorla alınan çocukları yasadışı olarak evlat edindiğini iddia etmesi ve bu yönde kamuoyu yaratma çabası çekişmenin zirvesiydi.  Halbuki 2003-2007 arasında devlet başkanlığı yapan Nestor Kirchner’in resmi konutunun önde gelen davetlilerinden biri Magneto’ydu. 2007’de ucu Kirchner’lere dokunabilecek 800 bin dolarlık yolsuzluk hikayesinin Clarin’de yayınlanması sürtüşmeyi başlatmıştı.

Kaynak: Milliyet