Google+

Arama formu

Arjantin'de 'Kirli Savaş'ın lideri Videla öldü

87 yaşındaki Videla, insanlık suçlarından mahkum olduğu müebbed hapis cezasını çektiği cezavinde öldü. Eski general, işkence, cinayet ve sistemli çocuk kaçırma suçlarından hüküm giymişti.

Arjantin'in eski askeri lideri Jorge Rafael Videla 87 yaşında cezaevinde öldü.

Videla, insanlık suçları işlemekten mahkum olduğu ömür boyu hapis cezasını çekiyordu.
Eski diktatörün 'eceliyle' öldüğü açıklandı.

Kaç kere mahkum oldu?

General Videla, 2010 yılında, son iki yılı hariç lideri olduğu, 1976 ile 1983 arasında devam eden askeri diktatörlük döneminde 31 muhalifin ölümünden doğrudan sorumlu bulunarak müebbet hapse mahkum edilmişti.

Kirli Savaş diye bilinen bu dönem süresinde 30 bine yakın kişinin öldürüldüğü ya da işkence gördüğü biliniyor.

General Videla, daha önce de 1985'de de yargılanmış ve işkence, cinayet ve diğer insanlık suçlarından mahkum olmuş ancak 1990'da zamanın devlet başkanı Carlos Menem tarafından çıkarılan aftan yararlanarak serbest kalmıştı.

Çocuk kaçırma davası

2010 yılı Nisan ayında Arjantin Yüksek Mahkemesi 2007 yılındaki bir mahkeme kararını onaylayarak Videla hakkındaki affı kaldırdı.
Sekiz ay sonra da yeniden yargılanan Videla, Cordoba'da 31 muhalif mahkuma işkence yapılması ve öldürülmesinden suçlu bulundu.
Videla geçen yıl ayrıca siyasi mahkumların çocuklarının sistemli bir şekilde çalınarak başka ailelere verilmesinden de suçlu bulunmuştu.