Google+

Arama formu

Asya-Pasifik için en tehlikeli dönem olabilir

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il’in ölüm haberi Asya-Pasifik’i alarma geçirdi.

1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı’ndan beri düşman olan kardeş ülke Güney Kore’de gerginliğe rağmen korunan istikrarın bozulacağına dair endişe baş gösterdi. Uzmanlar Pasifik’te son yılların en tehlikeli dönemine girildiğini söylüyor. Yeni lider Kim Jong-U’un kendini kanıtlamak için nükleer deneme yapmasından korkuluyor. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kim’in ulusal güvenlik konseyini topladı, ordu “acil durum alarmına” geçti. G. Kore liderinin doğumgününde denk gelen haber ile birlikte ülkede tüm devlet çalışanlarının izinleri iptal edildi.

Hâlâ savaştalar
Kore Savaşı’nı sona erdiren bir ateşkes anlaşması olmadığı için, Kuzey ve Güney Kore teknik olarak hala savaş halinde bulunuyor. Bölgenin diğer büyük gücü Japonya’da ise Başbakan Yoshihiko Noda, acil güvenlik toplantısı çağrısı yaptı. ABD Başkanı Barack Obama Güney Kore ve Japonya ile temasa geçti, Beyaz Saray’dan “istikrara ve müttefiklerimizin güvenliğine olan bağlılığımız sürüyor” açıklaması geldi.

Füze denemesi yaptı
Kim’in ölümünün açıklanmasından yalnızca birkaç saat sonra Kuzey Kore’nin doğu kıyısında kısa menzilli füzelerini test etmesi panik yarattı. Denemenin ilk etapta bir güç gösterisi olabileceği düşünülürken Güney Koreli askeri yetkililer, bunun rutin bir deneme olduğunu düşündüklerini açıkladılar. Kuzey Kore, bir süredir KN-01 ve KN-02 füzelerinin gelişmiş versiyonu olan 120 kilometrelik KN-03 füzelerini mükemmel hale getirmeye çalışıyordu. Kuzey Kore’nin en büyük müttefiği Çin’in Kim Jong-Un kontrolü tamamen sağlayana kadar komşusuna kalkan olması bekleniyor. Pekin, Kuzey Kore rejimini çökmesi halinde mülteci akınından endişeleniyor. Çin’in son dönemde Kim Jong-Il yönetiminden sıkılıdğı konuşuluyordu. Şimdi yeni lideri nasıl kullanacağı merak konusu...

5 SORUDA KUZEY KORE KRİZİ:

Şimdi ne olacak?

Kim Jong-Il’in cenazesinin ardından Kim Jong-Un’un lider ilan edilmesi kesin değil. Kim Jong-Il, babasının ölümünden üç yıl sonra resmi olarak Komünist Parti’nin liderliğini devralmıştı. Analistler, Kim Jong-Il’in kızkardeşi Kim Kyong-Hui ve kocasının geçiş sürecinde kilit rol oynayacağını söylüyorlar.

Yetki kimde?

Liderlerinin ölümünü iki gün boyunca saklamayı başaran Kuzey Kore yönetimi şeffaflıktan oldukça uzak. Ancak tüm işaretler Kim Jong-Un’un yeni lider olacağını, henüz parti ve orduda kendi güç temelleri olmayan genç adama halası ve eniştesinin akıl hocalığı yapacağını gösteriyor.

Riskler nelerdir?

Nükleer güç olan K. Kore’nin komşularını ve uluslararası toplumu alarma geçiren bir sicili var. Bazı gözlemciler, halk tarafından çok tanınmayan ve askeri deneyimi olmadan general ilan edilen genç liderin nükleer testler ya da askeri provokasyonlar ile kendini kanıtlamak isteyebileceğini düşünüyor.

K. Kore çöker mi?

Birçok uzaman, Kuzey Kore elitlerinin çıkarı statükonun korunması yönünde ve zorunda kalmadıkça gemiyi sallamaya niyetleri yok. Analistler en azından kısa dönemde bir kargaşa yaşanmasına ihtimal vermiyor. Diğer yandan genç liderin ciddi gıda kıtlığı gibi problemler ile uğraşması gerekecek.

Neden önemli?

1.9 milyon silahlı askeri, binlerce kısa ve orta menzilli füzelerinin de aralarında bulunduğu konvansiyonel ve kimyasal silahları ile K. Kore, Batı için tüyler ürpertici bir düşman. ABD’ye ulaşabilecek kıtalararası balistik füzeleri de denedi. Tahminlere göre altı nükleer silah geliştirebilecek kadar plütonyuma sahip.

Kaynak: www.milliyet.com.tr