Google+

Arama formu

Atıklardan Üretilen Gazla Çalışan Otobüs

İnsan dışkısı ve atık yemeklerin bakteriler tarafından dönüştürülmesiyle elde edilen gazla çalışan otobüs, İngiltere’de kullanıma girdi. Otobüs, dizel motora sahip aynı boyuttaki araçlara oranla yüzde 30 daha az karbondioksit salınımına sebep oluyor.

Dünyanın, insan ve yemek atıklarıyla çalışan ilk otobüslerinden biri olan Bio-Bus seferlerine başladı. Bristol ve Bath kentleri arasında sefer yapacak olan Bio-Bus, Bristol’de bulunan atık işleme tesisinde üretilen biyometan gazıyla çalışıyor. Biyometan gazı ise insan dışkısı ve yiyecek atıklarının işlenmesiyle ediliyor.

Atıklardan Üretilen Gazla Çalışan Otobüs

Bristol Havaalanı ve Bath arasında sefer yapacak olan Bio-Bus bir depo biyometanla yaklaşık 300 kilometre yol yapabiliyor. Bu miktar da 5 insanın bir yıllık dışkısından elde edilebiliyor. Bio-Bus, biyometan dizel yakıta göre yüzde 30 daha az karbondioksit salıyor. Gazı otobüsün üzerinde bulunan depolarda muhafaza ediliyor.

Atıklardan Üretilen Gazla Çalışan Otobüs-1

Briston’daki kanalizasyon arıtma işletmecisi şirket GENeco tarafından ortaya koyulan bu proje dünyanın çeşitli devletleri tarafından rağbet gördü. Gaz sadece otobüslerde değil, evlerde doğalgaz yerine kullanılma potansiyeline de sahip. Yani bundan bir kaç on yıl sonra kahvaltınızı hazırlarken kullandığınız ateşi yakan gaz, bir kaç hafta önce yediğiniz akşam yemeğinden elde edilmiş olabilir…

Gezimanya Facebook Sayfası

(Dailymail.co.uk)