Google+

Arama formu

Avrupa donuyor, Avustralya yanıyor!

Kuzey yarımkürede özellikle Avrupa’da ağır kış şartları yaşamı olumsuz etkilerken, güney yarımküre ve Avustralya sıcaklardan kavruluyor. Sıcaklardan bunalan Avustralyalılar serinlemek için ya kendilerini sahil kenarlarına atıyorlar ya da klimalı evlerine kapanıyorlar.

Sıcaklardan kaçınmak için deniz kenarlarına ve parklara akın eden Avustralyalılar, bu kez de boğulma ve cilt hastalıkları tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz haftalarda okyanusta bir Türk öğretmenin boğularak ölmesi sonrası başka can kayıplarının olmaması için havadan ve denizden güvenlik önlemleri artırıldı. Sahilde denize giren Avustralyalılar, deniz polisi ve kurtarma helikopterleri tarafından yakın takibe alındı.

Sıcak havalardan bunalan Avustralyalı Türkler ise AA muhabirine Türkiye’nin ağır kış şartlarında çalışanlar için dua etiklerini söylediler.

Havaların çok sıcak olduğu zamanlarda dışarıya çıkmadıklarını söyleyen Türkler, "sıcaklar eskiden de bu kadar oluyordu ama bu kadar etkilemiyordu, herhalde yaşlandık" ifadelerini kullandı.

Sıcakların artması ile birlikte sağlık birimleri de Avustralyalıları uyardı. Uyarılar arasında ’denize girerken ve dışarıya çıkarken güneşin teklikeli ışınlarına karşı tedbir alınması’ ön plana çıkarılıyor. Önleyici tedbirler olarak da, ’güneş kremi, şapka, gözlük, vücudu özellikle omuzları kapatan kıyafetler’ sıralanıyor. Avustralya’da cilt kanseri oranının yüksek düzeyde olmasından dolayı bu tedbirler, yetkililer tarafından her yaz Avustralyalılara hatırlatılıyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr